EB döntőben az U16-os lány kosárlabda válogatott, Tóth Benedek bronzérmes a vb-n

2017. 08. 12.

A győri EYOF-on ezüstérmet szerzett U16-os lány kosárlabda válogatott 63-45-re legyőzte Lettország csapatát a bourges-i U16-os Európa-bajnokság elődöntőjében. Ezzel Mészárosné Kovács Andrea csapata bejutott a szombat esti fináléba, ahol a házigazda Franciaország lesz az ellenfél.

A magyar válogatott jól kezdte a mérkőzést, az első tíz perc után 16-6-nál már 10 ponttal vezettek a lányok. A második negyed elején 17-13-ra felzárkóztak a lettek, de innen egy 10-0-s futással további két ponttal növelte előnyét a magyar gárda. A félidőben 33-21 állt az eredményjelzőn.

A mérkőzés egyetlen kritikusabb időszaka a harmadik negyed eleje volt, 35-28-nál a lányok átlendültek a nehéz perceken, és az utolsó tíz perc előtt már 50-37-es előnyhöz jutott a válogatott. Az utolsó 10 perc elején még 52-41-re visszajöttek a lettek, de Varga Alíz pontjaival, Mányoky büntetőjével és Wentzel higgadt középtávoli dobásaival gyorsan nőtt a különbség. Az utolsó percekben már nem forgott veszélyben válogatottunk sikere. A rendkívül jól felkészített magyar csapat végig kézben tartotta az elődöntőt, a lettek kulcsembereit szervezett védekezéssel kivették a lányok a játékból, és támadásban minden fontos pillanatban érkezett egy-egy klasszis megoldás.

Az eredmény különösen is kimagasló, ha figyelembe vesszük, hogy U16-os magyar válogatott legutóbb 41 évvel ezelőtt játszhatott Európa-bajnoki fináléban.

A legeredményesebb játékos a 16. születésnapját ezen a napon ünneplő Mányoky Réka (képen balra) volt, aki 14 ponttal terhelte meg a lettek kosarát. A másik elődöntőben Franciaország 74-57-re legyőzte Olaszországot. A francia-magyar döntőt szombaton 20 óra 45 perctől rendezik.

Végeredmény: Magyarország - Lettország 63-45 (16-6, 17-15, 17-16, 13-8)

Újabb érmet szereztek az EYOF-on kitűnően szerepelt judósok a cadet világbajnokságon. Az EYOF ezüstérmes Tóth Benedek a selejtező csoportjából két ippon győzelemmel jutott az elődöntőbe. Ott hosszabbításban szenvedett vereséget argentin riválisától. A bronz összecsapáson hosszabbításban sikerült a maga javára fordítani a találkozót, és szerzett bronzérmet. A nap további magyar indulói Nerpel Gergely (-73kg), Maróti Alekszandra és Nyíri Nikolett (-57kg) az előcsatározásokban kiestek.

(MOB Fotók: FIBA,ijf)