Eb: Háromszettes előnyről bukták el a döntőt Tóthék

2012. 10. 21.

Háromszettes előnyről bukta el a dániai Herningben zajló asztalitenisz Európa-bajnokság döntőjét a Tóth Krisztina, Póta Georgina magyar páros a Daniela Dodean, Elizabeta Samara román duó ellen.

Jól kezdett az első szettben a magyar páros, öt nullára, majd hét egyre is vezetett a Tóth, Póta duó. A románok aztán feljöttek 9:7-re, ám magabiztos befejezéssel 11:7-re hozták a játszmát Tóthék.

A második szettben fej-fej mellett haladtak a felek egészen hat hatig, amikor a mieink kihasználták a románok rontásait és 9:6-ra megléptek. Dodeanék feljöttek 9:8-ra, majd a hálóba csaptak egy labdát, így Tóth szerválhatott a játszmáért, ami meg is lett egy újabb román hiba után.

A harmadik játszma is szorosra sikeredett, ám végül Tóthék behúzták, így karnyújtásnyira kerültek az Európa-bajnoki címtől – Póta Georgina széles mosollyal jött el az asztaltól a szett után a magabiztos előny tudatában.
A negyedik szett elején négy nullás előnybe került a román páros, amit sokáig tartani is tudott. 9:7-re felzárkóztak a mieink, ám a románok mindkét szervájukból pontot csináltak, így szépítettek (3:1).

Az ötödik játszma elején tartotta magát a magyar páros, ám a román duó ismét felülkerekedett, és 11:7-ig meg sem állt. A hatodik szettben 4:4-ig együtt haladtak a párosok, majd a mieink kettőt hibáztak, így átvették a vezetést a románok. 11:10-nél meccslabdához jutott a magyar duó, ám nem tudta kihasználni, majd 12:11-nél ismét szerválhatott a meccsért egy időkérés után, azonban ezúttal sem járt sikerrel.
Ezután román játszmalabdák sorozata következett, Dodeanék sorozatban hetet hibáztak el, a nyolcadikat azonban értékesítették (21:19!), így jöhetett a döntő szett.

A hetedik játszmában mindkét páros magabiztosan hozta adogatásait egészen négy négyig, amikor a románok csináltak pontokat a mieink adogatásaiból, s 8:4-re meg is léptek. Később öt meccslabdához jutottak a románok, az első ki is használták, így megnyerték a finálét.

„Tavaly, annak ellenére, hogy a lányok három egyre vezettek, nem volt esélyük a győzelemre a románok ellen az elődöntőben, most azonban más volt a helyzet – mondta az MTI-nek Téglás Péter szövetségi kapitány. – Két meccslabdájuk is volt Krisztáéknak, s úgy gondolom, hogy egy kicsit a szerencsével is hadilábon álltak, így nem jött össze az aranyérem.”

Férfi párosban az osztrák Robert Gardos, Daniel Habesohn kettős diadalmaskodott, mivel 4:3-ra legyőzte a svéd Kristian Karlsson, Mattias Karlsson duót.

Egyesben bejutott a negyeddöntőbe Póta Georgina. A magyar játékos szombat délelőtt a cseh Iveta Vacenovskát verte meg hét játszmában. Az első szett könnyedén az övé volt, a második már nehezebben, a harmadikat, a negyediket és az ötödiket pedig el is vesztette. Aztán a hatodikban kiélezett küzdelemben egyenlített, majd a hetedikben a győzelmet is kiharcolta. A legutolsó szakaszban 7:8-as állásnál három pontot ért el, s bár ellenfele ezután szépített, 10:9-re felzárkózott, az utolsó labdamenet megint Pótának sikerült jobban.

Az elődöntőbe kerülésért a kínai születésű, francia színekben versenyző Yi Fang Xian volt a magyar asztaliteniszezőnő ellenfele. Póta visszafogottan kezdte a francia elleni találkozót, az első három játszmát elveszítette, így gyorsan a kiesés szélére sodródott. Ezután Póta még tudott újítani, s a negyedik és ötödik játszmát is megnyerte, ám a hatodikban ismét riválisa volt a jobb, így végül 4:2-re kikapott.

Magyar játékos már nincs versenyben az Eb-n.

ASZTALITENISZ EURÓPA-BAJNOKSÁG, HERNING

Női egyes:

nyolcaddöntő:
Póta Georgina–Iveta Vacenovská (cseh) 4:3 (8, 13, –4, –12, –4, 8, 9)

negyeddöntő:
Yi Fang Xian (francia)–Póta Gergina 4:2 (9, 8, 5, –10, –7, 5)

női páros:

elődöntő:
Tóth, Póta-Madarász Dóra, Britt Eerland (magyar, holland) 4-3 (-7, 8, -4, 4, 11, -13, 9)
Dodean, Samara (román)-Kristin Silbereisen, Jiaduo Wu 4-3 (15, -6, 10, -5, -11, 8, 5)

döntő:
Daniela Dodean, Elizabeta Samara (román)–Tóth Krisztina, Póta Georgina 4:3 (–7, –8, –9, 7, 7, 19, 5)

férfi páros:

döntő:
Robert Gardos, Daniel Habesohn (osztrák)–Kristian Karlsson, Mattias Karlsson 4:3 (10, 9, –10, –11, 5, –13, 10