EB: Rédli András hetedik, Knapek Edina nyolcadik

EB: Rédli András hetedik, Knapek Edina nyolcadik

2013. 06. 17.
Megosztás

A szombati nap legizgalmasabb eseménye Zágrábban az Európai Vívó Szövetség tisztújító közgyűlése volt, melyen magyar részről Kulcsár Krisztián, Kamuti Jenő és Csampa Zsolt elnök vett részt.

A lényegre, azaz a tisztújításra délután került sor. Az elnöki posztra hárman pályáztak, az eddigi elnök, a cseh Frantisek Janda, a spanyol Marco Rioja, valamint a görög Manolisz Katziadakisz. A győztes a regnáló elnök, Janda lett, aki mellesleg sokat tett azért az előző ciklusban, hogy az Eb-n valamennyi európai vívónemzet szinte minden korosztályban a legerősebb válogatottal lépjen pástra. Magyar szempontból jó hír, hogy a szövetség talán legfontosabb bizottságában, a végrehajtó bizottságban ismét helyet kapott Kulcsár Krisztián.

Vasárnap már a páston a vívóké volt a főszerep.

Varga Katalin győzelmével kezdődött magyar szempontból a zágrábi Európa-bajnokság.
A női tőrözők versenyével rajtolt ugyanis az Eb, és a magyarok közül ő nyert elsőként asszót. Aztán követték őt a többiek is, egyik magyarnak sem jelentett gondot a legjobb 32 közé jutás. A kis létszámú mezőny azonban becsapós volt, a táblán gyakorlatilag hemzsegtek a klasszisok.

Jutott belőle a mieinknek is, bőven. Mohamed Aidának példának okáért a világranglista negyedik orosz Korobejnyikova, és Aidának nem sikerült a bravúr. Knapek Edinának viszont igen. Azt a francia Maitrejeant győzte le, akit korábban soha, és ezzel nyolcaddöntős lett. Miként a vezetéknév-druszák is. Varga Kati egyetlen tussal, Varga Gabi pedig 10:4-ről bravúrral fordítva jutott tovább.

A nyolcaddöntőben Kati a világranglistát nagy fölénnyel vezető olasz Errigóval került össze - maradjunk annyiban, hogy a Honvéd vívója nem ezt a csörtét emlegeti majd könnyes szemmel az unokájával az ölében. Gabinak sem sikerült az újabb bravúr, őt is itáliai állította meg. Edina viszont nagyszerű vívással ismét győzött, és ezzel Bernát Zoltán tanítványa nyolc közé jutott!

Nem tűnt lehetetlennek az újabb nagy lépés sem, az éremért az orosz Jakovleva következett. Kispadon az oroszok tőrkapitányával, az olasz Cerionival, a vidózsűriben pedig Cerioni itáliai honfitársával. Edina remekül kezdett, vezetett, majd a főbíró tévedett Knapek kárára. A magyar videozsűrit kért, aki helybenhagyta a találatot. Majd Edina javára ítélt a vezető bíró - joggal -, Cerioni viszont azonnal kérte a videobírót. A honfitársában pedig nem is kellett csalódnia, megfordította a tust.

Az érthetően bosszantó közjáték talán a kelleténél is jobban kizökkentette a magyart, aki a meccs végére találta meg önmagát, csakhogy ekkor már késő volt. Maradt a nyolcadik hely, és ha megemlítjük a két nyolcaddöntős helyezést is, akkor elmondható - nem teljesített rosszul a mostanság kevesebb egyéni eredményhez jutó női tőrcsapat.

Kreiss Gábor fegyvernemi vezető edző a következőként kommentálta hölgykoszorúja teljesítményét:
"A lányok egytől egyig rendkívül értékes skalpokat szereztek a 32-es táblán. Edina teljesítménye szakmailag, és a számszerű eredmény tekintetében egyaránt kiemelkedik. Összességében a látottakkal elégedett vagyok, és ha még egy kicsit hozzá tudunk tenni a csapatversenyen, akkor kellemes meglepetést szerezhetünk. A csapat szempontjából külön öröm, hogy lehetséges negyeddöntős ellenfeleinket, a lengyeleket és a franciákat ma többször is legyőztük."

Knapek Edina is tudott mosolyogni néhány perccel az elvesztett negyeddöntő után.
"A tábla előtt a nyolc közé jutást azonnal aláírtam volna. Maitrejeant még az életemben nem vertem meg, utána pedig papíron a világranglista második orosz Deriglazova következett a nyolcért. Aztán nekem a francia ellen nagyon jól ment, az ukrán meg megverte Deriglazovát, úgyhogy ekkor az érem sem tűnt lehetetlen küldetésnek. Végül ez jött össze belőle, örülök a nyolcadik helynek. Talán, ha hamarabb lehiggadok a negyeddöntőbeni két tévedés után, akkor sikerülhetett volna, de majd a csapaton."

Közben a férfi párbajtőrözők is eljutottak a legjobb 32 közé, ami náluk azért nem ment olyan egyszerűen. Lévén az Eb-n egyedüli fegyvernemként több mint száz fős mezőny lépett pástra. A csoportmérkőzések nagyszerűen sikerültek, de pontosan tudtuk, hogy párbajtőrben ez nem sokat ér, bárki szembe jöhet a direkt kieséses táblán. Történetesen ez a bárki Szényi Péter esetében a londoni olimpiai ezüstérmes norvég Piasecki volt. A bravúr nem sikerült, a lengyelből skandinávvá lett jónevű rivális biztosan győzött. Az éremre is esélyesnek tartott Boczkó Gábor is kemény orosz ellenfelet kapott Anyokin személyében. Mint kiderült, ezen a napon túl keményet. Az orosz szoros asszóban, de tulajdonképpen végig vezetve győzött. Nem mellékesen kétszer is rendkívül fontos szituációban semmisítette meg a görög kardzsűri(!) Bocek találatát - véleményünk szerint jogtalanul. A magyarok hétszeres Európa-bajnoka mérgében dél-olasz bűnözőszervezetet, korrupt kelet-európai asztaltársaságot emlegetett - nem ezekkel a kifejezésekkel, egy-két jelzős szerkezet kíséretében. Majd valamivel higgadtabban és önkritikusan így kommentált:

"Nem elég, hogy rosszul megy a vívás, még jön egy görög, aki nem látott párbajtőrt, és beszélt össze-vissza. 13:11-nél szabályos tust vett el tőlem, talán akkor sikerült volna a fordítás. A csapaton javítani fogok."

Következett Imre Géza és Rédli András, akiknek még vasárnap kellett javítania a fegyvernem mérlegét. Ez sikerült is! Két körön keresztül párhuzamosan menetelt a két magyar. A 32, majd a legjobb 16 közé egyaránt biztosan jutottak, annak ellenére, hogy Imre Géza a májusi Monal-kupán ezüstérmes francia Blaszyckkal került szembe. Csakhogy a nyolcaddöntőben jött egy újabb francia, aki idén megnyerte azt a bizonyos Monalt. Jerent ellen 7:4-ig Géza irányított, de zsinórban hat tust kapott, és innen már nem volt visszaút.

Maradt tehát Rédli, az Ezredes. A Balaton Vk párbajtőrözője a nyolcaddöntőben a tavalyi Európa-bajnok, azaz a címvédő orosz Sukovval találkozott, és egyetlen egyszer vezetett az asszóban. Amikor kell. A legvégén. 15:14-re nyert egy rendkívül izgalmas meccsen, és jöhetett a negyeddöntő - már az éremért. Megint egy francia, ezúttal az ötszörös világ- és egyszeres olimpiai bajnok Robeiri ellen.

De sajnos ezen az estén a férfi párbajtőrözőinken francia átok ült. Rédli remekül vívott, 5:1-re is vezetett. Csakhogy a rutinos francia fordított, a végén Andrásnak kellett egyenlítenie. Megtörtént. 8:8-nál kezdődött a hirtelen halál. És 8:9-nél végződött. Ezúttal nem sikerült az utolsó tust beadni, és ez Rédli Andrásnak a hetedik helyet jelentette.

Udvarhelyi Gábor fegyvernemi vezetőedző így látta a napot:

"Tulajdonképpen teljesítettük az elvárást, egyéniben egy döntős helyezést vártam, ezt összehoztuk. Gézától jobb vívást vártam, mint amit nyújtott a szezonban, és ő láthatóan jobban is szerepelt. Bocek egész szezonban extra eredményeket produkált, talán kicsit besokallt. Jobb hogy most történt, mintha a pesti vébén történt volna. Lehet, hogy ennek tükrében át is gondoljuk a vb-felkészülését. Rédli András nagyszerűen teljesített. Legyőzte a címvédőt, és egyetlen tussal kapott ki egy másik klasszistól. Persze, az ember bosszankodik, hogy egy találattal maradt le a dobogótól, de szakmailag abszolút mértékben elégedett vagyok vele."

Rédli András az asszó után néhány perccel még nem volt elégedett.

"Nagyon sajnálom, hogy nem sikerült megnyernem a magyar küldöttség első Európa-bajnoki érmét. Pedig csak egyetlen tus választott el tőle. Igaz, előtte ugyanígy sikerült nyernem. Úgyhogy, amit a Jóisten adott, azt el is vette. És tulajdonképpen jobb, hogy előbb adta, hiszen különben nyolcban sem lettem volna. Majd alszom egyet erre a napra, és akkor azt hiszem, elégedett leszek ezzel a hetedik hellyel. Csapatban, mint mindig, nyerni szeretnénk!"

Jörg Fiedler és Elisa Di Francesca révén német, illetve olasz aranyérem született.

Európa-bajnokság, Zágráb,

Férfi párbajtőr egyéni 101 induló.

Csoportmérkőzések:
Szényi Péter 5 győzelem/1 vereség, Boczkó Gábor 5/1, Rédli András 5/1, Imre Géza 4/2.
A legjobb 64 között:
Szényi-Piasecki (norvég) 8:15, Boczkó-Anyokin (orosz) 12:15, Imre-Cipar (szlovák) 15:12, Rédli-Adamek (lengyel) 14:10.
A legjobb 32 között:
Imre-Blaszyck (francia) 15:13, Rédli-Herpe (izraeli) 14:12.
Nyolcaddöntő:
Imre-Jerent (francia) 11:15, Rédli-Sukov (orosz) 15:14.
Negyeddöntő:
Ulrich Robieri (francia)-Rédli András 9-8, Daniel Jerent (francia)-Enrico Garozzo (olasz) 15-13, Jörg Fiedler (német)-Benjamin Steffen (svájci) 15-4, Krzysztof Mikolajczak (lengyel)-Ivan Trevejo (francia) 15-13
Elődöntő:
Jörg Fiedler (német)-Krzysztof Mikolajczak (lengyel) 15-12, Daniel Jerent (francia)-Ulrich Robeiri (francia) 15-4
Döntő:
Fiedler-Jerent 15-5
Végeredmény, Európa-bajnok: Jörg Fiedler (Némotország), 2.Daniel Jerent (Franciaország), 3.Krzysztof Mikolajczak (Lengyelország) és Ulrich Robeiri (Franciaország),...7. Rédli András, ...14. Imre Géza, ...35. Szényi Péter, ...38. Boczkó Gábor.

Női tőr egyéni 42 induló.

Csoportmérkőzések:
Knapek Edina 5 győzelem/1 vereség, Varga Katalin 4/2, Varga Gabriella 3/3, Mohamed Aida 3/3.
A legjobb 32 között:
Knapek-Maitrejean (francia) 15:12, Varga K.-Lyczbinska (lengyel) 15:14, Varga G.-Wojtkowiak (lengyel) 15:13, Mohamed-Korobejnyikova (orosz) 7:15.
Nyolcaddöntő:
Varga K.-Errigo (olasz) 2:15, Knapek-Moskovska (ukrán) 15:10, Varga G.-Erba (olasz) 12:15.
Negyeddöntő:
Diana Jakovleva (orosz)-Knapek Edina 15-9, Elisa Di Francesca (olasz)-Arianna Errigo (olasz) 15-5, Ysaora Thibus (francia)-Benedetta Durando 15-7, Carolin Golubitskyi (német)-Carolina Erba (olasz) 15-11
Elődöntő:
Di Francisca - Thibus 15-12, Yakovleva - Golubytskyi 13-12
Döntő:
Di Francisca-Jakovleva 15-7
Végeredmény, Eb: Elisa Di Francesca (Olaszország), 2.Diana Jakovleva (Oroszország), 3.Carolin Golubitskyi (Németország) és Ysaora Thibus (Franciaország),...8. Knapek Edina, ...13. Varga Katalin, 14. Varga Gabriella, ...23. Mohamed Aida.

(Forrás: hunfencing.hu)