Egy kosáron múlott: Rátgéber csapat kétpontos vereséget szenvedett az ukránoktól

2012. 08. 31.

A magyar férfi kosárlabda-válogatott 78-76-ra kikapott az ukrán csapattól Pécsen, az Európa-bajnoki selejtezősorozat csütörtöki mérkőzésén.

Elképesztő villámrajtot vett a vendég gárda. Két elmaradó taktikai falt miatt bő egy perc után 0-6 állt az eredményjelzőn. Hanga két kosara ugyan felhozta a csapatunkat, így nem tudtak ideje korán ellépni az ukránok. Az első tíz perc derekához közeledve azonban azt kellett nyugtáznunk, hogy a kék mezesek irányítják a játékot. (6-11) Többször találták meg Lóránt Pétert a palánk alatt támadásban, sajnos azonban a kosarak elmaradtak. Bár igaz, hogy büntetőivel, valamint Trotter első pontjaival három pontra jöttünk fel. (10-13) Nagy szerencsére vendégeink nem dobták jól a büntetőket. Szabó Zsolt beállt, és rögtön kosárral mutatkozott be, mellyel felzárkóztatta a magyar együttest. (12-14) Kravcov 2+1-es játékára Trotter azonnal válaszolt, igaz ő tripla formájában. Megmaradt arra az esélyünk, hogy szoros állással vonuljunk rövid pauzára. Sajnos Szabó Miklós nagyon hamar beütötte első három személyi hibáját, helyettesítésére Tóth Ádám érkezett a padról. Az egyenlítés nem sikerült a játékrész végére, ellenben az ukránok nem tudtak ellépni tőlünk.

A második negyed első percében a mi oldalunkon a személyi hibák, az ukránoknál az eladott labdák „potyogtak”. Tóth Ádám sikeres büntetője három perces magyar pontcsendet tört meg. (16-18) Akadozott a vendégek támadógépezet, nekünk pedig hiába jöttek sorra a tiszta külső dobások, egyedül Lóránt tudott eredményes lenni távolabbról. (18-22) Szerepet cseréltünk a negyed második felére fordulva a vendégekkel. Az ő dobásaik bejöttek, nálunk azonban csak nem akart összejönni egy komolyabb sorozat. Hladir kemény faltot ütött Trepákon, a center orra elkezdett vérezni, így csak egy büntetőt dobhatott csak. Négy sikeres büntetőnk arra volt elég, hogy az 5-7 pontos hátrányunk tartani tudjuk. Hanga további két büntetője két pontra faragta a két csapat közötti differenciát. Pusztozvonov, majd Gladir is berámolt egy, illetve két hármast, villámgyorsan nyolc pontra lépett el az ukrán gárda, evidensen hatott, hogy Rátgéber László időt kért. (24-32) Egy rendkívül bosszantó játékvezetői hiba is hozzájárult ahhoz, hogy Pusztozvonov újabb triplát süllyesszen el a gyűrűnkben. Ahelyett, hogy szoros állással vonulhattunk volna pihenőre, 7 pontos fórban állt Ukrajna, húsz perc játék után!

Hanga Ádám és Trotter Obie triplái nyitották meg a második félidőt, azonban az ukránok sem maradtak adósok, Kornijenko kettőt rámolt be ebből a fajtából. Aztán jött Trotter hihetetlen fél perce, melyben egy ziccert és egy hármast is helyére küldött. Két és fél perc leforgása alatt egy pontra jött fel a válogatottunk. (41-42) Mindkét gárda rendesen feltöltött pontokból, záporoztak a kosarak, mindkét tábla alatt, ellenfelünk viszont szép csendben az egy pontról öt egységnyire duzzasztotta előnyét. Mire az ember felemelte a fejét, arra már túljutottunk a negyed kétharmadán. Egyenlíteni nem tudtunk, de az ukránoknak nem volt egy nyugodt perce sem, amennyire csak bírtak a fiúk, tapadtak rájuk. A kulcsfontosságú lepattanókat, szabad labdák rendre a vendégekhez kerültek. Az utolsó percre fordulva négy egységgel mentek az ukránok, melyet még Natyazsko fejelt meg egy ziccerrel. Trotter triplája sajnos lejött a gyűrűről, így a harmadik tíz percben mindössze egy egységet dolgoztunk le. (51-57)
Két gyors kosárral nyitottuk a záró etapot, Zabircsenko is észnél volt az ukránok szerencséjére. Egy újabb labdaszerzés után Vojvoda robogott végig a pályán, ismét ziccer dobott. Horváth Ákos pedig feltámadt, sikeres közelijével egy pontra jöttünk fel. Magyar szempontból Pecserov a lehető legrosszabbkor emelt be egy hármast. (59-63) Az ukránok tanácstalanná váltak támadásban, mi pedig nyúltunk az utolsó szalmaszálért, feljöttünk két pontra és labdánk volt az egyenlítéshez, melyet Trotter értékesített is. (67-67) Sokáig azonban nem örülhettünk az egálnak, mert Gladir egy elváltás után rögtön beköszönt távolról. (67-70) Hanga egy büntetője után volt lehetőségünk az újbóli egyenlítésre, ami nem jött össze, de az ukránok is hibáztak, majd a leindításból Hanga Ádám valami embertelen nagyot zsákolt Bertt felett. (70-70) Az ukrán időkérés után másfél perc maradt vissza. Kornyienko középtávolijával újból a vendégekhez került az előny, a támadásunkból pedig labdát vesztettünk. A vendégek egy harmadik esélyből szerzett ziccernek hála már 4 ponttal mentek, maradt 28 másodpercünk. (70-74) Támadhattunk a felzárkózásért, s egy gyors játék után Horváth Ákos triplájával visszajöttünk a meccsbe! Faltoltunk, Bertt pedig csak a második büntetőt értékesítette. (73-75) 16 szekundum maradt még vissza. Hanga Ádámot zsákolás közben faltolta Kornyienko, az Assignia Manresa légiósa pedig csak a másodikat tette helyére. Zabircsenko büntetőit követően 10 másodperc maradt még a táblán, ott maradt az utolsó szalmaszál. Sajnos Trotter is csak a második egypontosát dobta be, de Burtt megtette azt a szívességet, hogy ő is csak egyet értékesített. Három másodperc maradt, Hanga büntetőzhetett. Kihagyta mindkettőt, de a támadólepattanó után Trotterhez került a labda, aki kiharcolta a faltot és három büntetőhöz készülődhetett, 0,8 másodperccel a rendes játékidő vége előtt! Az első kijött, a második a helyére került, a harmadikat kihagyta Obie, lecsúsztunk a győzelemről.

A magyar válogatott hatalmasat harcolt a záró negyedben, utol is érte ellenfelét, de a győzelem sajnálatos módon nem jött össze. Biztató, hogy a második félidőre feljavult a védekezésünk és Horváth Ákos a negyedik negyedben, valamint Trotter Obie (aki a magyar csapat legeredményesebbje volt) Vojvoda Dávid is felért a vezető Lóránt - Hanga páros mellé.

Mike Fratello:
"Erős csapat a magyar válogatott, remek játékokat és dobásokat mutattak be a meccsen. A második félidőre sokkal agresszívebben jöttek ki, távolról is betaláltak, így pillanatok alatt szoros meccs lett. A végjátékban a szerencse is mellettünk állt. Gratulálok a magyar csapatnak!"

Rátgéber László:
"Mindenek előtt köszönöm a játékosoknak a mai meccset. Egy labdás találkozó volt, amelynek a megnyeréséhez lepattanók kellettek volna. Sajnos Tóth Ádám sérüléssel bajlódott, és Szabó Zsoltot is úgy drótoztuk össze. Most egy nap pihenő jön, majd Szombathelyen folytatjuk tovább. Mentálisan kell összeszednünk magunkat a hátralévő három mérkőzés előtt. Ausztria idegenben nem lesz egyszerű, és a horvátok sem könnyű ellenfél. Azonban azzal a fegyelemmel, agresszivitással és érzelemmel, amivel ma játszottunk, megnyerhetjük ezeket a találkozókat."

EuroBasket 2013 Selejtező, C-csoport, 5. játéknap
Magyarország – Ukrajna 76-78 (15:18; 15:19; 21:20; 25:21), Vezette: Kokainis (lett), Tanacisz (görög), Mrdak (szerb)
Magyarország: Trotter 19/9, Horváth Á. 7/3, Hanga 15/3, Lóránt 12, Trepák 1, Cserék: Szabó M. 2, Vojvoda 12, Szabó Zs. 3, Wittmann 0, Fodor M. 0, Tóth Á. 5
Ukrajna: Bertt 6, Gladir 17/9, Kornijenko 15/3, Drozdov 14/6, Kravcov 8, Cserék: Pecserov 3/3, Zabircsenko 5/3, Lipovij 0, Natyazsko 5, Pusztozvonov 5/3
Ausztria–Ciprus 77–52
A csoport állása: 1.Ukrajna 5 4/1 363–331 9, 2.Horvátország 4 4/0 344–257 8, 3.Magyarország 5 2/3 370–383 7, 4.Ausztria 5 2/3 373–362 7, 5.Ciprus 5 0/5 287–404 5