Egy óra nosztalgia a labdarúgás jegyében

2015. 06. 11.

Olimpiai bajnok labdarúgókat köszöntött a Magyar Olimpiai Bizottság és a MOB Mező Ferenc Sportbizottsága a szervezet székházában június 11-én. Tokió bajnoka, Komora Imre a közelmúltban ünnepelte 75., Noskó Ernő, Mexikóváros bajnoka pedig 70. születésnapját.

A MOB-ban esztendők óta hagyomány a hetven év feletti korábbi olimpiai bajnokokat kerek évfordulóik alkalmából felköszönteni.

A bajnokoknak a MOB olimpiai bajnok vívó főtitkára, Szabó Bence, az olimpiai bajnok vízilabdázó sportbizottsági elnök dr. Bodnár András, a MOB nemzetközi igazgatója, dr. Nagy Zsigmond, valamint Kis Zoltánné és a MOB több munkatársa is kifejezte jókívánságait.

A baráti beszélgetés a labdarúgás, a nosztalgia, az Újpest és az olimpiai mozgalom jegyében telt. Tichy Lajos, Bozsik Cucu, Bene Ferenc, Törőcsik András, Albert Flórián. Kicsit róluk is szólt a találkozó... Az ünnepeltek arról sztorizgattak, melyik játékos hány méterről rúgta a gólt, ki hogyan vezette a labdát; milyen is volt a hatvanas-hetvenes években a magyar foci, ezzel szemben milyen a mai hazai és nemzetközi elit.

Szabó Bencéhez közel áll a labdarúgás, hiszen sportpályafutását követően korábbi klubja, az UTE, majd az Újpest FC ügyvezetője lett, így - amint mondta - külön öröm számára, hogy két labdarúgót köszönthetett, akik közül az egyik ráadásul újpesti játékos volt.

"Kilencvennyolcban az UTE nagyon sikeres évet zárt, a kajak-kenusok, a vízilabdázók és a vívók is hozták az eredményeket, de mégis a legnagyobb érdeklődés a bajnok labdarúgóinkat vette körül. Ebből is látszott, hogy melyik a legnépszerűbb sportágunk" - emlékezett vissza a MOB főtitkára.

A '64-es olimpiai bajnok dr. Bodnár András a nosztalgikus élmények mellett arról beszélt, egy "jó" magyar foci az egész magyar sportot tudná még magasabb szintre "húzni". Az olimpiai bajnok vízilabdázó azt is kifejtette, bízik a 2024-es budapesti olimpiarendezésben.

Komora Imre (balra) 1964-ben ért csapatával az ötkarikás dobogó tetejére; a közelmúltban részt vett a tokiói olimpia ötvenéves tiszteletére rendezett emléktúrán. "Még egyszer lejátszódott bennem az olimpia" - emlékezett a 75 éves bajnok, aki szintén drukkol annak, hogy Budapest olimpiát rendezhessen 2024-ben.

Komora Imre pályafutása során 312 élvonalbeli mérkőzésen szerepelt, a Bp-i Honvédban több mint egy évtizedet játszott. A Magyar Bajnokság kétszeres ezüstérmese, a Magyar Népköztársaság Kupa győztese.

Noskó Ernő az Újpesti Dózsában összesen 246 bajnoki mérkőzésen szerepelt, hatszor volt bajnokcsapat tagja és kétszer MNK-győztesé, '68-ban, Mexikóvárosban lett az olimpiai aranyérmes gárda tagja.

A beszélgetés végén dr. Nagy Zsigmond azt kívánta a magyar labdarúgásnak, legyen ismét olyan népszerű a sportág, mint amilyen az ötvenes-hatvanas-hetvenes években volt, és egy-egy bajnoki fordulón legalább annyi szurkoló legyen a pálya szélén, mint azokban az évtizedekben...