Elhunyt a MOB Fair Play-díjas Kisgyörgy Lajosné

2017. 12. 09.

Életének 104. évében elhunyt Kisgyörgy Lajosné, egykori világ- és Európa-bajnoki érmes sportlövő, edző, aki 95 éves korában a MOB Fair Play Életmű-díját vehette át sportpályafutás elismeréseként - tájékoztat a Magyar Öttusa Szövetség honlapja.

Kisgyörgyné Fedor Magda 1914. január 14-én született, a Vas megyei Pinkaszentkirályiban, ötödik, legkisebb gyermekként – ekkortól ragadt rá a „baba” becenév, és így a lövészek közt is a mindenki által szeretett „Baba-néni”-ként tisztelték őt.

Iskoláit Szombathelyen végezte, és kezdetben a műkorcsolyázás, meg a tenisz volt a sportága. Ez utóbbiban még megyei bajnokságot is nyert a fiatal lányok közt, az SZSE színeiben, ahol a világhírű Asbóth József is teniszezett. A teniszpályán ismerte meg 1932-ben a fiatal repülő-főhadnagyot, Kisgyörgy Lajost, akihez nemsokára nőül is ment.

Férje a helyi öttusacsapatban versenyzett, és általa került le először a lőtérre, ahol kipróbálva a pisztolylövést, és olyan tehetségesnek bizonyult, hogy 25 évesen, 1939-ben elkezdte űzni.

Először Székesfehérvárra költöztek, itt már női rekordot is és országos bajnoki címet ért el, majd Budapestre kerülve a Műegyetem Lövészklub tagja lett, a háború végéig.

1945 után Kisgyörgy Lajos megalakította a Budapesti Honvéd Egyesület lövész szakosztályát, és Baba néni ennek megszakítás nélkül 30 évig volt a sportlövőversenyzője, azaz 60 évesen is aktívan versenyzett még.

E hosszú sportpályafutása alatt 123 országos bajnoki címet szerzett, a puskás (lég,- kisöbű,-standard,- nagyöbű) versenyszámokban, különböző testhelyzetekben (fekvő, álló, térdelő, összetett) és a pisztolyos (légpisztoly, standard-pisztoly) számokban. Közülük 68 egyéni bajnokság; a legbüszkébb a férfiak közt elért térdelő testhelyzetű bajnokságára, ahol országos rekordot is tartott hosszú ideig. A többi csapatbajnoki érem.

Sokszoros magyar válogatottként több Európa- és világbajnokságon indult, ahol egyéniben és a női csapatban is dobogós helyezéseket ért el, nyert ezüst- és bronzérmeket. Sajnos, Olimpián az ő idejében még nem volt női sportlövő versenyszám, ezért ez kimaradt.

Kisgyörgy Lajos, a férj a sportlövők szövetségi kapitánysága mellett az öttusázók pisztolyos edzője is volt, így felesége gyakran „helyettesítette” őt, és foglalkozott a híres válogatott (Balczó, Móna, Török) pisztolyos felkészítésével… akik inkább „Gyuri néninek” szólították.

Aktív versenyzői pályafutását követően nem szakadt el a lövészettől, hanem edzőséget vállalt, több egyesületnél is, tehetséges tanítványok sorát nevelve: a Központi Sport Iskola, a Zalka SE (Zalka Máté Katnai Műszaki Főiskola lövész-klubja) az Óbuda Lövész Egyesület színeiben, végül – 88 éves korában is – társadalmi munkában foglalkozott az Igazságügyi Minisztérium Duna Lövészklubjának fiataljaival.

A sportlövészet mellett végig megmaradt a síelés sportágának szerelmeseként is, még 90 éves kora után is hódolva szenvedélyének.

Mindkét gyermeke, ifj. Kisgyörgy Lajos és Kisgyörgy Magda is eredményesen folytatta a lövészsportot. Unokája, Kisgyörgy Gergely pedig a magyar teniszsport kiemelkedő alakja.

„Baba néni” nem csak a magyar sportlövészet egyik meghatározó személyisége, aki együtt versenyzett szinte valamennyi lövész olimpiai bajnokunkkal, hanem ennek az időszaknak a megörökítője is, hiszen közismert anekdotázó kedvében sok-sok lövész-történetet mesélt és jegyzett le, az elmúlt több mint fél évszázadból.

Kilencvenöt éves korában a MOB Fair Play Életmű-díját vehette át, sportpályafutás elismeréseként.