Elődöntőben a női válogatott

2013. 07. 29.

A magyar női vízilabda-válogatott bejutott a legjobb négy közé a barcelonai vizes világbajnokságon, miután a hétfői negyeddöntőben 11-7-re legyőzte a holland csapatot.

A két csapat legutóbb egy hónapja, a dunaújvárosi nemzetközi tornán találkozott, akkor a 26 gólt hozó meccs döntetlennel végződött. Világbajnokságon korábban nyolc alkalommal kerültek össze a felek, a magyarok háromszor, a hollandok négyszer nyertek, és egy döntetlen született. Az eddigi utolsó világbajnoki randevú 2011-ben Sanghajban 9-9-cel zárult.

Szoros csatát várt Merész András szövetségi kapitány a barcelonai negyeddöntőtől is, mondván, a lehetséges riválisok közül a legkevésbé a hollandokat akarta, de - tette hozzá - aki vb-érmet szeretne, annak mindenkit meg kell tudnia verni.

Az első holland akció góllal zárult, majd az újonc Miskolczi Kitti egyenlített. Ezután Keszthelyi Rita ejtésével vezetést szerzett a magyar csapat. Később a világbajnok Kisteleki Dóra volt eredményes, majd Keszthelyi újabb ejtése következett. Végül Szücs Gabriella talált be (5-1.

A második negyedben jó darabig nem volt érdemi történés, majd a megúszó Keszthelyi harmadszor is a hálóba dobta a labdát (6-1). A megzavarodott hollandok nem tudtak mit kezdeni a parádézó magyarokkal, akik valóságos iskolajátékot mutattak be egészen kiváló védekezéssel. Közvetlenül a félidő előtt, egy újabb Keszthelyi-villanás után 7-1-et mutatott az eredményjelző.

A harmadik játékrész meghozta a második holland találatot (7-2), de szinte rögtön jött a válasz is: az emberelőny tökéletes megjátszásaként Antal Dóra lőtt a léc alá (8-2). A holland szépítést követően Bujka Barbara továbbított centerből a kapuba. Az utolsó szünet előtt megszerezték negyedik góljukat is a hollandok (9-4).

A befejező nyolc percben még három holland gól született (9-7), nem utolsó sorban a holland emberelőnyöket könnyű szívvel megítélő bírók miatt. A magyar csapatból még Menczinger Kata és Antal Dóra volt eredményes (11-7).

"Büszke vagyok a csapatra a négybe kerülésért, ez sorozatban az ötödik világversenyünk, ahol ez sikerült. Viszont elegünk van már abból, hogy csak a négy között vagyunk, feljebb akarunk lépni, úgyhogy a cél a csillagos ég" - nyilatkozta az MTI-nek Merész András.

A magyar válogatott történetének 50. világbajnoki mérkőzését nyerte meg, ezzel a mutatóval abszolút világelső a mezőnyben.

A következő találkozón eldőlt, hogy a házigazda Spanyolország lesz a magyar női vízilabda-válogatott ellenfele az elődöntőben. Az olimpiai ezüstérmes csapat a Londonban győztes amerikai együttest múlta felül három góllal.

A spanyolok Jennifer Pareja gólerős játékának köszönhetően előbb 3–1-re, majd a második negyed elejére már 5–2-re elléptek. Az amerikaiak azonban időben ébredtek, és a negyedik játékrész előtt felzárkóztak egygólos hátrányra. Akkor azonban a spanyolok megint megrázták magukat, és zsinórban lőtt három góljukkal eldöntötték a negyeddöntőt.

A két együttes Londonban kétszer mérkőzött meg egymással, a csoportbeli döntetlent (9–9), követően a fináléban hárommal (8–5) diadalmaskodtak a tengerentúliak.

A spanyolok velünk is kétszer játszottak a legutóbbi olimpián: a csoportban 13–11-re, az elődöntőben 10–9-re kaptunk ki tőlük. Éppen itt az ideje a visszavágásnak!

VIZES-VILÁGBAJNOKSÁG, BARCELONA, NŐI VÍZILABDA

NEGYEDDÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–HOLLANDIA 11–7 (5–1, 2–0, 2–3, 2–3), Barcelona, 1800 néző. V: Möller (német), Taylan (török)
MAGYARORSZÁG: BOLONYAI – KESZTHELYI 4, Antal 1, Takács O., Bujka 1, Szücs G. 1, Miskolczi 1. Cs: Tóth I., Menczinger K. 1, Kisteleki D. 1, Illés A. 1, Garda
HOLLANDIA: Van der Meijden – Hakhverdian 1, I. van Belkum 1, Genee, Smit 1, Stomphorst 1, Sevenich. Cs: KLAASSEN 2, Van der Sloot 1, Van der Moler, Slagter
Gól – emberelőnyből: 8/4, ill. 10/2 Kipontozódott: Keszthelyi (30. p.)

Oroszország–Kanada 17–9
Ausztrália–Görögország 9–5
Egyesült Államok–Spanyolország 6–9 (2–4, 2–1, 1–1, 1–3)

AZ ELŐDÖNTŐ PÁROSÍTÁSA

Oroszország–Ausztrália
Magyarország–Spanyolország

A magyarok meccse vezeti fel a keddi negyeddöntős napot: délután fél négytől kezdődik a mérkőzés a görögökkel – a győztes a horvát–ausztrál összecsapás nyertesével találkozik a négy között.