Elődöntős a magyar válogatott

2013. 06. 14.

A magyar férfi vízilabda-válogatott 8-4-re legyőzte Brazília legjobbjait a Világliga oroszországi nyolccsapatos szuperdöntőjének pénteki negyeddöntős mérkőzésén, s gond nélkül jutott be a legjobb négy közé, ahol szombaton az amerikaiakkal találkozik.

A kétszeres olimpiai bajnok Madaras Norbert találatával indult a cseljabinszki mérkőzés, ám nem sokkal később - mondhatni, általános meglepetésre, mivel az erőviszonyok alapján a két gárda nem tartozik azonos kategóriába - már a brazilok vezettek 2-1-re. A "tarthatatlan" helyzetnek Hosnyánszky Norbert vetett véget, majd Vámos Márton révén lett 3-2.

Ekkor még egyenlíteni tudott a dél-amerikai alakulat, a folytatásban azonban már nem okozott komolyabb fejtörést a rivális. A tudáskülönbséget érvényesítve, ha nem is igazán látványos játékkal, de fokozatosan elhúzott Benedek Tibor szövetségi kapitány legénysége. Varga Dániel, a csapatkapitány után Gór-Nagy Miklós is betalált, így lett a félidőre kétgólos a magyar előny.

A harmadik nyolc percben - több emberelőnyös helyzet elpuskázása, eredménytelen akciók sora után - Varga Dénes is bejelentkezett (6-3), majd már a negyedik negyedben Gór-Nagy élt a hat az öt ember elleni játék kínálta lehetőséggel (7-3). A hajrában Varga Dániel passzából az öcs, Dénes fejezett be egy fórt kiválóan, beállítva ezzel a 8-4-es végeredményt. Közepes teljesítménnyel is biztosan győzött a magyar csapat.

Ami a folytatást illeti, miután az Egyesült Államok a rendes játékidő 8-8-as döntetlenje után ötméteresekkel 5-3-ra nyert Kína ellen, a magyar válogatott az amerikaiakkal találkozik a szombati elődöntőben (budapesti idő szerint 15.15 órától), így visszavághat a csoportkör nyitómeccsén büntetőkkel elszenvedett vereségért.

Benedek Tibor a találkozó után érdekes szempontokat említett értékelésében.

- Most akkor ez egy könnyű meccs volt vagy sem?

Nagyon-nagyon jól védekeztünk, szinte nulla hibával. De emiatt, hogy ők nem tudtak játszani, mi nem kaptuk meg az ítéleteket, holott sokkal több kiállítást is fújhattak volna. Éppen azért, mert egy sima mérkőzésen vagyunk túl, talán beszélhetek erről, pedig én tényleg nem szoktam velük foglalkozni, de most számomra teljesen egyértelmű volt, hogy ez egy bírók által irányított mérkőzés volt. Legalább hat-hét fór jöhetett volna még a centerbe beadott labdáink után, miközben nekik esélyük nem volt a bejátszásokra – de nem akarták, hogy valami nagyon nagy különbség alakuljon ki. Persze, mi is tehettünk erről, hiszen az elején a fórjainkat kihagytuk, emiatt tudtak a brazilok meccsben maradni.

- Mivel rendre kijátszották a harminc másodperceket, sőt, vagy hatszor vissza is pattant hozzájuk, mintha jóval többet lett volna náluk a labda, mint nálunk. Kvázi jóval kevesebb időnk jutott támadásra, mint nekik. Emiatt sem pörögtünk úgy esetleg?

Ők nem tudtak semmit csinálni, tartották a labdát, majd szépen eldobták, vagy be a sarokba, és visszamenekültek. Nekünk igazából esélyünk sem volt lefordulni, ők egy biztonsági játékot csináltak, a támadásuk szinte nem is létezett, igaz, ehhez kellettünk mi is, mert még nemigen láttam a csapatot így védekezni. Szinte nem volt olyan brazil szabaddobás, amelyiknél ne segítettek volna be ketten is. Örülnék, ha ez a típusú védekezés megmaradna, mert jó volt nézni. A fórjainkat, és azon belül a kapufás helyezkedéseinket és helyzeteinket kell jobban megoldanunk, a mai mérkőzésnek számomra ez a tapasztalata.

- Az elődöntőben ismét jönnek az amerikaiak – gondolom, más lesz a szombati találkozó, mint a keddi volt.

Egy kicsit többet tudunk róluk, igaz, ők is rólunk. Viszont szerintem mi többet fejlődtünk a mérkőzések alatt, mint ők, azaz igen, úgy gondolom, teljesen más lesz a meccs, mint az első.

A papírformának megfelelően Montenegró és Szerbia is bejutott az elődöntőbe.
A negyeddöntőben a montenegróiak csak ötméteres párbajt követően kerekedtek a rendező oroszok fölé, a szerbek viszont három negyed után még csak hárommal vezettek Japán ellen, aztán a záró játékrészben megduplázták a különbséget.