Elődöntős a női válogatott, jöhetnek ismét a spanyolok

2012. 08. 05.

Bejutott a legjobb négy közé a magyar női vízilabda-válogatott, miután legyőzte az orosz csapatot a kieséses szakasz vasárnapi, negyeddöntős mérkőzésén.

A korábbi években szinte verhetetlen riválisnak számított az orosz válogatott, az elmúlt egy esztendőben azonban már többször is megtréfálta a "szbornaját" Merész András alakulata. A sportágtörténeti összegzés szerint pedig - az eddigi olimpiai, világbajnoki és világkupa-mérkőzéseket tekintve - 5-5-re álltak a felek a vasárnapi összecsapás előtt.

Rögtön kiállításhoz jutottak az oroszok, be is lőtték, sőt az újabb akciójuk is góllal zárult (0-2). Az orosz villámrajtnak Bolonyai Flóra vetett véget, aki büntetőt védett, de ezután a magyar csapaton jó darabig a megszokott hatalmas nézőtéri biztatás sem segített. Egy megúszás végén aztán Keszthelyi Rita szépített a negyed közepe táján (1-2). Éledezni kezdtek Drávuczék, és ötméteresből Antal Dóra ki is egyenlített (2-2). Szép ejtésgól volt a válasz, ám fórból Szücs Gabriella bombagólt lőtt (3-3).

A második nyolc perc elején Bujka Barbara azzal torolta meg az ellene elkövetett szabálytalanságot, hogy maga küldte azonnal a kapuba a labdát, sőt emberelőnyből meglett az ötödik magyar találat is Kisteleki Hanna balkezes pattintása nyomán (5-3). Most az oroszokon volt a sor (5-4), de az ismétlő Kisteleki pompás ejtéssel jelentkezett (6-4), szólt is a "Ria, ria, Hungária!". Csakhogy a fór kínálta eséllyel a negyed finisében a rivális is élt, mint ahogy a túloldalon hasonló szituációban Czigány Dóra, akit a kapufa is támogatott (7-5).

A nagyszünet után a kölcsönösen eltékozolt lehetőségeket követően az oroszok voltak előbb eredményesek: már a negyed fele letelt, amikor emberelőnyből felzárkóztak, majd ki is egyenlítettek (7-7). Végre gólt érő magyar fór is akadt: Szücs lőtte ki a jobb felső sarkot, de a triplázó Ivanova irányzékával sem volt baj (8-8).
A zárónegyedben a magyar csapat "kapott hamarabb lábra", ezt Tóth Ildikó szemfüles centergólja mutatta, hogy aztán - két és fél perccel a vége előtt - Czigány távoli lökettel tegye még biztatóbbá az állást (10-8). Fórból érkezett a felelet (10-9). Bő egy percnél a kapufáról lecsorgó labdára Antal csapott le, és közelről nem hibázott, de egy büntetőből megint közelebb lopóztak az oroszok (11-10). Az utolsó támadást is ők vezethették, ráadásul kettős emberelőnyt kaptak, ám ez sem segített, nyert a magyar válogatott, és elődöntős!
Merész András szövetségi kapitány:
"Edzői pályafutásom eddigi legnagyobb sikere ez. Nyerhet az ember junior-vb-t is akár, ez mégiscsak az olimpia, minden sportoló álma, a csúcs, ahova csak nagyon kevesek jutnak el. A lányok ma kellő harci tűzzel, nagy szívvel játszottak végig, aminek meglett az eredménye: ott vagyunk az olimpiai elődöntőben!"

A magyar válogatott a papírformának megfelelően a spanyol csapattal mérkőzik a londoni olimpia női vízilabdatornájának keddi elődöntőjében, ugyanis az ibériaiak vasárnap a nyolc között két góllal nyertek a házigazda britek ellen.

Eredmény, negyeddöntő:
Magyarország-Oroszország 11-10 (3-3, 4-2, 1-3, 3-2), Vízilabdacsarnok, 5000 néző, vezette: Massimiliano Caputti (olasz), Marijo Brguljan (montenegrói)
Magyarország: Bolonyai Flóra - Czigány Dóra 2, Szücs Gabriella 2, Antal Dóra 2, Drávucz Rita, Keszthelyi Rita 1, Bujka Barbara 1, csere: Kisteleki Hanna 2, Takács Orsolya, Tóth Ildikó 1, Csabai Dóra, Menczinger Katalin, Gangl Edina (kapus)
Az orosz góldobók: Jevgenyija Ivanova 4, Jekatyerina Liszunova, Olga Beljajeva 2-2, Nagyezsda Fedotova, Jekatyerina Prokofjeva 1-1