Eltévedt a pályán az élen haladó norvég versenyző

2013. 03. 10.

A finnországi Lahtiban férfi és női szabad stílusú sprintversennyel folytatódott a sífutók világkupa-sorozata.

Rossz irányba fordult el a norvég Heidi Weng, így az élről sem tudott továbbjutni a női elődöntőben.

Különös dolog történt a szombaton rendezett sífutó Világkupa versenyen a finnországi Lahtiban. A végül az amerikai Kikkan Randall sikerével véget ért női verseny elődöntőjében ugyanis a norvég Heidi Weng az élen haladva rossz irányba (!) fordult el. Mivel a sprinteken egy rövid körpályán megy a mezőny (Lahtiban ennek a hossza 1550 méter), ez a hiba első hallásra hihetetlennek tűnik, ráadásul a versenyzők a nap folyamán már kétszer is végigmentek rajta, mielőtt eljutottak volna az elődöntő futamig. Ettől függetlenül nagy igyekezetében a futam élén haladó 22 éves Wenget megzavarta az, hogy a nézők által körülállt pályánál volt egy "vakvágány" is, ahol a pályakészítő gépek által szintén versenyre előkészített nyom volt. Az esetet a TV-kamerák váltása miatt a televízió sem rögzítette, így a nézők is meglepve kérdezhették, hogy vajon hová tűnt az élen haladó csinos norvég sífutónő.

"Egy enyhébb lejtős rész után volt egy jobb kanyar, ahol el kellett volna fordulni, én viszont egyenesen továbbmentem, mert ott is volt még pálya. Nem akadályozta semmi a haladásomat, így nem tűnt fel elsőre, hogy nem arra kellene menni" - bosszankodott Weng a futam után, amelyből természetesen az úttévesztés után nem tudott már továbbjutni és végül a 11. helyen fejezte be a versenyt.

"Botrányos, hogy a szervezők nem építenek megfelelő pályát egy Világkupa versenyre. Ilyennek egészen egyszerűen nem szabadna megtörténnie egy ilyen rangos eseményen" - füstölgött a norvég válogatott szövetségi kapitánya, Roar Hjelmeset. A hiba azért is volt dühítő, mert az idei vb-n a váltóval aranyérmet szerző Weng jó formában volt és akár éremre is esélyes lehetett volna a fináléban. A hibát a szervezők igyekeztek helyrehozni, a férfiak elődöntőire már jól láthatóan lezárták a Weng által "megtalált" utat, amely ettől kezdve már nem volt zavaró - igaz mindez már nem hozza vissza Weng számára az esélyt.

"Komoly tanulság volt ez a számomra, rájöttem, hogy nem szabad vezetni, mert akkor ilyen hibába nem futhatok bele" - igyekezett azért némi humorral elütni a számára szomorú eset élét Weng, aki nem az első, aki hasonló banális dolog miatt kerül bajba. A 2002-es téli olimpián ugyanis a női biatlonosok tömegrajtos versenyében az orosz Olga Piljeva járt pórul hasonló módon, aki az élen haladva szintén nem találta meg a megfelelő irányt, igaz ott a hosszabb versenytávból fakadóan ez nem okozott neki végzetes időveszteséget..

A női finálé Randall, valamint a klasszikus stílusban két hete világbajnoki címet szerző norvég Marit Björgen nagy csatáját hozta (az összetett világkupában vezető lengyel Justyna Kowalczyk az elődöntőben esett ki). A legjobban ugyan a finn Riika Sarasoja kezdett, de aztán a két favorit tört az élre. A célegyenesbe az amerikai ért előbb, de a norvég nagyon zárkózott, de végül egy hajszállal az amerikai győzött. A harmadik végül a szlovák Alena Procházková lett.

A férfiaknál a norvég Ola Vigen Hattestad állt az élre, akivel csak Jönsson tudta tartani a tempót, a célegyenesben pedig meg is előzte. A harmadik helyet egy másik norvég, Finn Haagen Krogh szerezte meg, miután lehajrázta a kazah Nyikolaj Csebotkót. A svéd mostani sikerével megnyerte a sprint-világkupát.

Sífutó-vk, Lahti (Finnország)

FÉRFI SPRINT (SZABAD STÍLUS): 1. Emil Jönsson (norvég) 2:26.9, 2. Ola Vigen Hattestad (norvég) +0.7, 3. Finn Haagen Krogh (norvég) +0.9