Európa-bajnokság: Egy tökéletes nap, minden magyar egység a fináléban 1000m-en

2013. 06. 14.

Pénteken kora reggel, kissé hűvös, szeles időben az 1000 méteres, illetve a női K-4 500 méteres előcsatározásokkal megkezdődtek a küzdelmek a portugáliai Montemor-o-Velhóban, a kajak-kenu Európa-bajnokságon.

A magyarok közül elsőként Peking olimpiai bajnoka, a vb-címvédő Vajda Attila tette vízre a hajóját a Portótól mintegy 120 kilométerre délre található és Eb-rendezőként most debütáló kisváros pályáján, s a papírformának megfelelően kiharcolta a döntőbe jutást a kenu egyesek első 1000 méteres előfutamából. Az első három között kellett célba érkeznie, s ő a cseh Martin Fuksa és a címvédő, londoni aranyérmes német Sebastian Brendel mögött éppen harmadik lett.

A folytatásban a kajakos Dombvári Bence, a Vasbányai Henrik, Mike Róbert kenus és a Dombi Rudolf, Kökény Roland kajakos duó, valamint 500 méteren a női kajaknégyes is kiharcolta pénteken délelőtt a döntőbe jutást, s ez azt jelenti, hogy szombaton délelőtt mind a nyolc számban lesz magyar hajó.

A G4S Honvéd fiatal, 20 esztendős lapátforgatója, Dombvári remekül hajrázott, s másodikként célba érve biztosította a helyét a legjobbak között, míg a másik három egység egyformán futamgyőzelemmel spórolta meg magának a délutáni középfutamot.

A Kárász Anna, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Douchev-Janics Natasa összeállítású női kajakos kvartett szinte szárnyalt, több mint egy hajóhosszal verte a riválisokat, azaz a mindössze 21 éves Kárászt nem nyomasztotta a nagy feladat, hogy összesen nyolc olimpiai bajnoki cím előtt kellett vezérevezősként irányítania a hajót. Magyarország ötkarikás címvédő ebben a számban, de a Londonban aranyérmes egység átalakult, mivel sem Szabó Gabriella, sem Fazekas-Zur Krisztina nem ért el olyan eredményt a válogatóversenyen, hogy kiharcolja a jogot az Eb-csapatba és a hajóba kerülésre. A helyükre Kárász és Douchev-Janics került.

A párosoknál a Vasbányai Henrik, Mike Róbert kenupáros (a képen), amely közvetlenül a májusi, szegedi Világkupa-verseny előtt ült össze, majd meglepetésre meg is nyerte a Maty-éri viadalt, most is remek második 500 métert produkálva győzött előfutamában, az ötkarikás címvédő Dombi Rudolf, Kökény Roland kajakkettes pedig szoros csatában bizonyult a legjobbnak, így a többiekhez hasonlóan készülhet a szombat délelőtti éremcsatára.

A női K-1-ben és K-2-ben, illetve férfi C-4-ben pedig csak finálét rendeznek az egy kilométeres távon, így Medveczky Erika, a Szilvásy Nóra, Szabó Petra páros és a Varga Dávid, Viola Viktor, Kiss Tamás, Sarudi Pál alkotta kvartett nem volt érdekelt a nyitónap első felében.

A nyitónap délutánján először az olimpiai bajnok Kozák Danuta szállt vízre magyar részről, a rajtlista alapján úgy tűnt, az immár szerb színekben versenyző, korábbi világbajnok Benedek Dalma lehet a legnagyobb riválisa a K-1 500 méter második előfutamában. A várt csata azonban elmaradt az egyenes ági továbbjutást érő első helyért, Benedek ugyanis alaposan beragadt a rajtnál, Kozák pedig elképesztő tempót diktálva hasította a vizet, így egy pillanatig sem volt kérdéses, ki nyeri a futamot. A felkészülést tavaly óta vőlegénye, Somogyi Béla irányításával végző újpesti kajakos fölényes győzelmet aratott, Benedek pedig harmadikként középfutamra kényszerült.

A többi számban az első három közé kellett kerülni ahhoz, hogy ki lehessen hagyni a később sorra kerülő középfutamot.

Egyesben a kenus Nagy Péter kikapott ugyan a délelőtt, 1000 méteren Vajda Attilát is megverő cseh Martin Fuksától, de második helyével magabiztosan lépett tovább, míg a kajakosoknál a tavalyi, londoni játékokon 200 méteren hatodik Dudás Miklós semmit nem bízott a véletlenre, s mindenkit maga mögé utasítva került a legjobb kilenc közé.

Akárcsak a párosoknál a Kovács Katalin, Douchev-Janics Natasa kajakos duó, amely címvédőként győzött futamában az ötkarikás bajnok német Tina Dietze, Franziska Weber kettős előtt. Athénban és Pekingben a magyaroké lett az aranyérem, tavaly, Londonban azonban meg kellett elégedniük az ezüsttel. Hogy sikerül-e visszavágni az olimpiai döntőben elszenvedett vereségért, vasárnap délelőtt kiderül. A férfiak hasonló számában Hufnágel Tibor és Szalai Tamás harmadik lett, míg a délelőtt, egy kilométeren futamgyőztes Vasbányai Henrik, Mike Róbert kenupáros ezúttal másodikként biztosította helyét a döntőben.

Női C-2 500 méteren mindössze három egység indul, így a Lakatos Zsanett, Takács Kincső duó már biztosan érmet szerez, igaz, ez a szám az indulók alacsony száma miatt hivatalosan nem számít bele az Európa-bajnokság küzdelmeibe.

A délutáni fél kilométeres program egyetlen kakukktojás száma a férfi K-4 1000 méteres verseny volt, itt a háromszoros olimpiai bajnok Kammerer Zoltán vezette, tavaly ötkarikás ezüstérmes Kammerer, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel egység megnyerte előfutamát, így a többiekhez hasonlóan bekerült a vasárnapi fináléba.

A jó és eredményes szereplés nyomán a nap hátralévő részében - a középfutamok során - már egyetlen magyar egységre sem vár feladat.

"Nem is emlékszem ilyen esetre világversenyen, hogy a középfutamokban már egyik hajónknak sem kell vízre szállnia - kezdte értékelését az MTI érdeklődésére Storcz Botond szövetségi kapitány. - Mindenki remek teljesítményt nyújtott, de kiemelném Kozák Danutát, a női kajaknégyest, a Vasbányai, Mike kenupárost, amely két távon is bejutott a döntőbe, és a férfi kajakosokat, Kökény Rolandékat és Dombvári Bencét."

A szakvezető szerint összességében elmondható, hogy mindenki nagyszerűen mutatkozott be.

"Látva az előfutamokat, azt hiszem, jó néhány számban esélyesnek számít majd a hajónk a hétvégi döntők során, de jósolni azért nem szeretnék" - tette hozzá.

A péntek krónikájához tartozik, hogy Kajdi Katalin bronzérmet szerzett a paraversenyzők küzdelmeiben, 200 méteren.