EYOF, Brassó 2013: Értékelt a kapitány

2013. 02. 25.

A Magyar Sí Szövetséget 7 versenyző képviselte az EYOF-on, Brassóban

2-2 alpesi fiú és leány, 1-1 sífutó fiú és leány, valamint 1 biatlonos fiú. Szakmai vezetők voltak Bereczki Brigitta utánpótlás igazgató - ő a sífutókat segítette - és Kovács Barna szövetségi kapitány, aki elsősorban az alpesiekkel foglalkozott. Gál Ágota a biatlonban Panyik Dáviddal dolgozott un. working pas-szal, egyesületi támogatással, az alpesi síelőket szintén working pas-szal, egyéni finanszírozásban Barbai Áron - Szőllős Benjamin személyi edzője - , és Hias Sagmeister - Döme Dóra személyi edzője - segítették.

Alpesi síelésben a nők 80 fős, a férfiak 100 fős mezőnyben versenghettek. Biatlonban és női sífutásban 70-75 fő, férfi sífutásban 90 versenyzett. A sífutók - Juhász Fanni és Hajdú Alexandr - annak ellenére, hogy a mezőnyök vége táján fejezték be a futamaikat, pályafutásuk legjobb FIS ponteredményeit hozták. Teljesítményük értékes.

Különös tekintettel arra, hogy nemzetközi verseny rutinjuk szinte a nullával egyenlő.

A biatlonos Panyik Dávid jól futott, jobb lőeredménnyel nagyságrendekkel előbb végezhetett volna. De ez utóbbi kifejezést nem szokás említeni a sportban. A "ha" és a "volna" nem játszik a pályán.

Dávid térdműtét utáni rehabilitációt követően november közepén állhatott edzésbe, ORV-s 4. helye szenzáció számba ment. Ugyanolyan lőeredménnyel itt is a 30-ba futhatoţt "volna"... Sajnos operált térde egy rossz mozdulatra ismét megsérült, így a sprint versenyben már nem állhatott rajthoz.

Alpesi síelőinknek az eredmény listák közepén található számszerű helyezései jónak mondhatók órásműlesiklásban. A fiúk és leányok óriás eredményei látszólag hasonlóak, Szőllős Benjamin 48. helyezése a 100 fős mezőnyben mégis messze felülmúlta a lányok 40., 45. helyezéseit, s ebben a számban az első futamban Halmágyi Zoli egy másodperccel gyorsabb volt Benjinél! Mindkét fiú limitre ment, látványos jó futamokkal lepve meg a román közönséget, hiszen a hazai szereplők jószerével csak a „hátukat láthatták.”

Az műlesiklásban a lányok is bátrabban csúsztak, újra csak az induló mezőny közepén landolva. Döme Dóra gyorsabb volt, Berecz Réka teljesítményét kónikus térdbántalmai erősen behatárolták, ennek ellenére értékelhető helyezéseket futott.

A fiúk versenyében Szőllős Benji a végén csattintotta az ostort. A rendkívül nehézre tűzött első szlalom futamban hullottak a menők, és kiesett Halmágyi Zoli is. Csupán a mezőny fele ért célba, Benji 38.-ként! A második futamban is volt buktató bőven, néhány élen álló nem tudott megküzdeni a pályával, ami Benjinek is nehéznek bizonyult, de kiválóan oldotta a meg a feladatát. Intelligens összefogott és látványos menete közben egyszer "elhűltünk", amikor hátra került, és kiesni látszott, de egy akrobatikus mentést követően egy "vadászkanyarral" visszaállt a ritmusba, végül 25.-ként fejezve be az olimpiai fesztivál utolsó egyéni versenyét, ami nagyszerű siker!

Hab volt a tortán az alpesiek csapatversenye, a "Team Event" kvalifikációja az utolsó napon.

Lettországgal csaphattunk össze a főtábla 15. helyéért. Ugyan a mieink minden futamukat teljesítették és a célban a közönség már továbbjutóként ünnepelte a csapatot, végül a jobb futamidőkkel 0,8 másodperces előnnyel a lettek jutottak tovább.

Az EYOF versenyei ismét megmutatták, hogy a szakágak között pillanatnyilag az alpesi az, amely utánpótlásánál érzékelhető a felzárkózás a nemzetközi közép mezőnyhöz. Ott is elsősorban a fiúknál.

Náluk nem hiányzik a motiváció, a személyes és a családi egyaránt adott.

Az ausztriai Waidhofenben, a Schi Handelsschuléban tanuló Szőllős Benjinek nagysezrű lehetőségek adottak, csakúgy, mint FIS Camp programja Halmágyi Zolinak, avagy a jelenleg Kanadában, az ifi VB-n versenyző Kékesi Marcinak. Ők ezzel a háttérrel a világversenyeken is úgy mozognak, mint ahogy az a nemzetközi mezőnyben természetes. A többieknél - beleértve az alpesi lányokat is - az edzettség mellett a megfelelő verseny rutin hiánya érződik. Döme Dóra keményebb edzéssel és 10-15 megelőző szlalom rajttal, menetenként 2-3 másodperccel és akár 10 helyezéssel gyorsabb lenne.

Juhász Fanninak és Hajdú Szásának az EYOF-ot megelőzően nem volt FIS verseny rajta, s ez több, mint elgondolkodtató!

A következő EYOF két év múlva lesz. Tudjuk min kellene változtatnunk, ha sikeresebben akarunk szerepelni.