Federer nyert és világelső

2012. 07. 09.

Roger Federer nyerte a férfi egyest a wimbledoni angol nyílt teniszbajnokságon, miután a fináléban négy szettben verte Andy Murrayt.

A svájci teniszező rendkívül magas szintű összecsapáson, 3 óra 20 perc alatt múlta felül hazai közönség előtt szereplő riválisát, s ezzel hetedik alkalommal diadalmaskodott a wimbledoni tornán, hétfőtől pedig újra világelső.
A már eddig is rekorder, 30 esztendős Federer 17. Grand Slam-diadalát gyűjtötte be egyesben.
Az 57 perces nyitó játszmában Murray kőkeményen kezdett és azonnal elvette Federer adogatójátékát. A svájci azonban nem hagyta magát, gyorsan visszabrékelt és kiegyenlítetté vált a küzdelem. Mindketten hajszálpontosan teniszeztek, egyikük sem ismert elveszett labdát. A két játékos egészen 4:4-ig fej-fej mellett haladt, majd a skót származású Murray ismét megvillant, elvette a svájci szerváját, hozta a sajátját és ezzel előnyhöz jutott.

A folytatásban Federer nem bízott semmit sem a véletlenre, hihetetlenül összpontosított, 5:5 után megtörte riválisa ellenállását és 54 perc elteltével kiegyenlített.

A harmadik szettben 2:2-ig együtt haladt a két teniszező, ám eleredt az eső és amíg behúzták a centerpálya tetőszerkezetét, állt a játék. A 37 perces kényszerszünet után óriási csata alakult ki. A több mint 20 perces gémet végül a "Fedexpress" becenévre hallgató svájci nyerte meg (4:2), s ezzel el is dőlt a játszma sorsa, újabb 49 perc után már Bázel talán leghíresebb szülötte vezetett.

A negyedik, egyben utolsó felvonásban (40 p) Murray szemmel láthatóan kissé megtört. Még kemény küzdött, ment a labdák után, de látszott, már nincs benne meg az a tűz, ami a meccs elején hajtotta, hogy - Fred Perry 1936-os diadala után - újra brit földön maradjon a trófea. Federer az ötödik játékban brékelte riválisát (3:2), majd előnyét végig megtartva 5:4-nél két meccslabdához jutott, amelyek közül a másodikat sikerült értékesítenie. Aztán a földre vetette magát, úgy örült a diadalnak, a skót pedig könnyeivel küszködve gratulált a nagy bajnoknak.

Federer hetedik wimbledoni diadalával beállította az amerikai Pete Sampras rekordját és miután hétfőtől - 2010 májusa óta először - újra vezetni fogja a világranglistát, itt is behozza Samprast, aki 286 hétig állt a rangsor élén, ami szintén csúcs.
A zsúfolásig megtelt aréna páholyaiban többek között olyan illusztris vendégek foglaltak helyet, mint David Cameron brit miniszterelnök, Katalin cambridge-i hercegnő, továbbá Sir Alex Ferguson, a Manchester United vezetőedzője és David Beckham futballsztár.

férfi egyes, döntő:
Federer (svájci, 3.) - Murray (brit, 4.) 4:6, 7:5, 6:3, 6:4

Amerikai siker vegyes párosban

A második helyen kiemelt Mike Bryan és Lisa Raymond nyerte meg a vegyes párosok küzdelmét az angol nemzetközi teniszbajnokságon. Az amerikai duó a negyedikként rangsorolt Leander Paes, Jelena Vesznyina duót verte meg a döntőben 6:3, 5:7, 6:4-re.
Lisa Raymond másodszor ért révbe vegyes párosban a wimbledoni teniszbajnokságon, 1999-ben éppen mostani ellenfele, az indiai Paes oldalán diadalmaskodott.
A Paes, Vesznyina kettős az idén már a második Grand Slam-fináléban maradt alul, az Australian Openen a Horia Tecau, Bethanie Mattek-Sands román, amerikai duó verte meg őket.

ANGOL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, WIMBLEDON (16 100 000 font, fű)
VEGYES PÁROS, DÖNTŐ:
M. Bryan, Raymond (amerikai, 2.)–Paes, Vesznyina (indiai, orosz, 4.) 6:3, 5:7, 6:4

(Forrás: telesport.hu)