Férfi Eb: a franciák esélyt sem adtak a dánoknak a döntőben

2014. 01. 26.

Franciaország parádés játékkal 41–32-re legyőzte a házigazda Dániát a férfi kézilabda Európa-bajnokság döntőjében, így letaszította a trónról az észak-európai együttest. A kékek végig irányítottak a találkozón, a dánok alig-alig tudtak közelebb zárkózni.

Kevesen számítottak rá, hogy ilyen fantasztikus rajtot vesz a férfi kézilabda Európa-bajnokság döntőjében Franciaország. Claude Onesta csapata 3–0-s rohammal indított, s a szétszórtan védekező és támadásban is sokat hibázó dánok hátránya folyamatosan nőtt, míg a 22. percben ki nem alakult a két csapat közötti tízgólos különbség.

A franciáknál Valentin Porte, Nikola Karabatic, Michaël Guigou és Luc Abalo is szórta a gólokat, Thierry Omeyer pedig csaknem ötven százalékkal védett. A dánoknál Mikkel Hansen szóra meg magát, majd a félidő hajrájában Hans Lindberg két perc alatt három gólt is szerzett, amivel életben tartotta a házigazda halvány reményét.

Az első félidő utolsó perceiben Mikkel Hansen vitte a hátán a dán válogatottat, amely hétgólos hátrányban vonulhatott pihenőre. A játékrész utolsó gólja parádésra sikerült, gyönyörű kínai figura végén Porte volt a befejező. (16–23)

A franciák a második félidőben ott folytatták, ahol az elsőben abbahagyták. Akaratuk érvényesült a pályán, már korán állandósult a hét-nyolc gólos különbség. A dánok egyre többet hibáztak, támadásban a gyors indítások is kimaradtak, míg a franciák könyörtelenül kihasználták ziccereiket.

Mikkel Hansen próbálta ugyan felrázni a dán csapatot, Omeyer azonban a második félidőben is remekelt a francia kapuban. Az utolsó tíz percben Claude Onesta, a francia válogatott szövetségi kapitánya azt a luxust is megengedhette magának, hogy a teljes kezdőcsapatát pihentesse. A cseréknek is jól ment, Alix Nyokas például kétszer is betalált a hajrában.

Franciaország győzelméhez kétség sem fért, a dánok nem tudtak felnőni a világklasszis formában játszó ellenfél mellé, így leszorultak Európa trónjáról. (32–41)

Mindent elmond a döntőről, hogy a 7. percben már 7-2-re vezettek a franciák, a dánok egyszerűen leblokkoltak hazai közönség előtt. Landint hiába választották a torna legjobb kapusának, semmit sem tudott fogni, de a helyére beállt Green sem parádézott, sőt, a túloldalon Karabatic és Porte annál inkább. A franciák vezettek 17-7-re is, a dánok ezután ébredtek, és innentől voltak pariban a „vendégekkel”. A 23-16-ra nyert első félidőt követően Abalo egy zseniális, hát mögötti góllal nyitott, Hansen viszont egyedül nem tudta hátán vinni Dániát, pedig aztán megpróbálta, dobott kilenc gólt. 30-34-re még feljöttek Lindbergék, de utána már sem erejük, sem harci kedvük nem maradt. A kékeknél több kiemelkedő teljesítmény akadt, elképesztő hatékonysággal dobta a gólokat Guigou (11/10), Porte (11/9), Narcisse (7/6) és Abalo (9/7) is, így Franciaország gólzáporral kiütötte az Eb-döntőben Dániát, és hat éven belül harmadszor is megszerezte az aranyérmet.

11. férfi Európa-bajnokság

Döntő:
DÁNIA-FRANCIAORSZÁG 32-41 (16-23)
Herning, jatákvezetők: Raluy Lopez, Sabroso Ramirez (spanyolok)

DÁNIA: Landin, Green (kapusok), Christiansen 2, Eggert 1, M. Hansen 9, Knudsen, Larsen 1, Lindberg 6, Mogensen 2, Möllgard 4, Nöddesbö 3, Söndergaard 1, Spellerberg 2, Svan Hansen, Toft Hansen 1, Thomsen. Szövetségi kapitány: Ulrik Wilbek.

FRANCIAORSZÁG: Omeyer, Dumoulin (kapusok), Accambray, Abalo 7, Anic, Fernandez, Grebille, Guigou 10 (3), Honrubia, Joli, L. Karabatic, N. Karabatic 5, Narcisse 6, Nyokas 2, Porte 9, Sorhaindo 2. Szövetségi kapitány: Claude Onesta.

Kiállítások: 6, ill. 6 perc
Hétmteresek: 0/0, ill. 3/3

3. helyért:
HORVÁTORSZÁG‒SPANYOLORSZÁG 28-29 (13-16)

Az Európa-bajnokság eddig végeredménye: 1. FRANCIAORSZÁG, 2. Dánia, 3. Spanyolország, 4. Horvátország, 5. Izland, 6. Lengyelország, 7. Svédország, 8. MAGYARORSZÁG, 9.Oroszország, 10. Macedónia, 11. Ausztria, 12. Fehéroroszország, 13. Szerbia, 14. Norvégia, 15. Csehország, 16. Montenegró.