Férfi Eb: Az ukránok legyőzték a szerbeket

2013. 09. 14.

A szlovéniai férfi kosárlabda Európa-bajnokság középdöntőjében, az E-csoportban még vereség nélkül álló Szerbia 82–75-re kikapott Ukrajnától.

Az Eb-n a középdöntő E-csoportjában egy győzelemmel és két vereséggel álló ukránok az első két, szorosabb negyed után a harmadik játékrész végére kilenc ponttal megléptek a három győzelemmel álló szerbektől, és ez döntőnek bizonyult. Ukrajna végül a 21 pontos Makszim Kornijenko és a 20 pontos Eugene Jeter vezérletével 82–75-re győzött.

A franciák legyőzése után lendületből, könnyedén hozta a belgák elleni meccset Litvánia. A baltiak ezzel gyakorlatilag biztosították továbbjutásukat a negyeddöntőbe, ráadásul meglehetősen jó helyzetből várhatják az utolsó játéknapot, a többi eredménytől függően ugyan, de akár a csoportgyőzelemért is játszhatnak vasárnap Kleizáék.
A belgák – hasonlóan a két nappal korábbi, szerbek elleni meccshez – meglehetősen kellemetlen stílusban, az ellenfelük játékát akár személyi hibák árán is tördelve kezdtek. Az ekkor még kevés adódó helyzetüket is kihagyó litvánok így az első bő négy percben egyetlen árva pontot szereztek csupán, nem a támadójátékról szóltak az első percek (1–5). A folytatásban aztán már be-betaláltak a felek, a litvánok többnyire a gyűrűt támadva szerezték kosaraikat, a negyed végére pedig már a vezetést is átvették (18–12). Kőkeményen védekeztek a baltiak, ez alapot adott számukra a sokkal gördülékenyebb támadójátékhoz is. Beesett néhány tripla, és nagyszerű passzokat, fineszes megoldásokat is láthatott a Stozice Arena nem túl nagyszámú közönsége, így elléptek a litvánok (27–14). A belgák nem tudtak újítani, Valanciunas pedig mindkét palánk alatt dominált, vele egyszerűen nem tudtak mit kezdeni Hervellék. Rajta kívül azonban Kuzminskas és Kleiza is elkapta a fonalat, így félidőre már szakadéknyi különbség tátongott a csapatok között, 20 percnyi játék után eldőlni látszott a találkozó (44–21).
A fordulás után sem történt változás a játék képében, ekkor már edzőmeccs jellege lett a találkozónak. A litvánok tulajdonképpen azt csináltak, amit akartak, kintről, bentről vagy leindításból tetszőlegesen érték el pontjaikat, így a különbség gyorsan elérte a kerek 30 pontot (55–25). Kazlauskas mester bátran forgathatta csapatát, mindegyik játékos bőven kapott bizonyítási lehetőséget. A találkozó hátralévő részében már csak a különbség mértéke maradt kérdéses, a lényegi dolgok tekintetében véget ért a találkozó. Végül 19 lett közte, a litvánok pedig kényelmes helyzetből figyelhetik a többi mérkőzés alakulását, és készülhetnek az Ukrajna elleni záró találkozóra.

A nap utolsó találkozóján Franciaország 102–91-re győzött Lettország ellen.
A franciák tulajdonképpen már az első negyedben eldöntötték a lettek elleni meccset a szlovéniai férfi kosárlabda Eb ma esti összecsapásán, miután tíz perc elteltével már 31–15-re vezettek.
A két csapat között alapvetően a több jó egyéni teljesítmény döntött. A franciáknál Alexis Ajinca 25, Tony Parker 23, Nicolas Batum 19 pontot szerzett. A letteknél egyedül a 28 pontos Dairis Bertans nyújtott igazán kiemelkedő teljesítményt.