Férfi Eb: elképesztő, amit a finnek művelnek

2013. 09. 10.

Lettország, Litvánia és Horvátország ki-ki meccset nyert meg a férfi kosárlabda Európa-bajnokság csoportkörének hétfői, utolsó játéknapján, és bejutott a középdöntőbe, ahol az esti eredményektől függetlenül minden hely elkelt. Folytatódott a finn csoda, az északiak ezúttal a görögöket tanították móresre, így győzelmet is visznek magukkal a legjobb 12 közé. A csoportkörben egyedül Olaszország maradt százszázalékos.

A-CSOPORT

Az ukránok nem igazán hagyták lélegzethez jutni a briteket: Mike Fratello emberei az elejétől vezettek, és főleg a palánk alatti pontkülönbségnek (40–16) köszönhetően nyerték meg utolsó meccsüket az első csoportkörben. A második hétfői találkozón a már korábban kieső németek legyőzték, ezáltal magukkal rántották Izraelt, egyúttal a legjobb 12 közé tessékelték az esti programban pályára lépő, a németek és a britek elleni összevetésben hibátlan Belgiumot. Úgy tűnt, a továbbjutáson felbuzduló belgák megszorongatják a franciákat, csakhogy hiába a tetemes félidei előny, a fordulás után a „kékek" megrázták magukat, Tony Parker (20 pont) négy perc alatt hintett nyolc pontot, és az így fűtött 19–2-es roham után már érvényesült a papírforma.

B-CSOPORT

A lettek ezúttal nem erőltették kedvenc fegyverüket, a tripladobást, és jól döntöttek, mert a gyűrűt közelről támadva már az elején jelentős előnyt szereztek Macedónia ellen, és Kaspars Berzins (15 pont, 9 lepattanó) vezérletével magabiztosan szerezték meg a továbbjutáshoz szükséges győzelmet. A második mérkőzésen Bosznia-Hercegovina legyőzte Litvániát, de nem a kellő különbséggel (csupán négy pont hiányzott), így a legrövidebbet húzta a körbeverésből, kiesett, míg Litvánia és az este Montenegrótól vereséget szenvedő Szerbia továbbment.

C-CSOPORT

A spanyolok három perccel a második negyed vége előtt még hátrányban voltak Grúzia ellen, akkor azonban Rudy Fernández büntetővel megspékelt duplával fordított, és a negyedzáró 15–2-es spanyol rohamra már nem érkezett érdemi válasz. A felszabadultan játszó ibériaiak gyors indításokból 33 pontot gyűjtöttek. Ricky Rubio 16 ponttal, 5 lepattanóval és 3 gólpasszal vette ki a részét a sikerből.
A horvátok ki-ki meccset vívtak a csehekkel, a kiegyenlített első félidő után a másodikban uralták a játékot, ami a továbbjutásukat jelentette. Este a házigazda Szlovénia már továbbjutóként játszott a továbbiak szempontjából lényegtelen, egyben közönségszomorító meccset a lengyelekkel.

D-CSOPORT

A torna eddigi legkellemesebb meglepetését szolgáltató finnek két fontos emberük, az egyaránt sérült Teemu Rannikko és a közvetlenül a meccs előtt megsérülő születésnapos veterán, Hanno Möttölä nélkül álltak ki a görögök ellen. Az első félidőben tudatosították ellenfelükben, hogy így is erős az ellenálló-képességük, a másodikat pedig 12-4-es rohammal kezdték, és előnyüket meg is tartották. A majdhogynem örömjátékot bemutató finnek 50.90 százalékkal dobtak a mezőnyből, legjobbjuk, Petteri Koponen öt triplával pumpálta pontszámát 29-ig. És ez bizony éles meccs volt, mert bár a továbbjutásuk korábban eldőlt, ezt az eredményt a csapatok viszik magukkal a középdöntőbe.
A második mérkőzésen Olaszország nagy csatában érvényesítette a papírformát Svédország ellen, így a mezőnyben egyedüliként százszázalékosan zárta a csoportkört.
Oroszország számára becsületbeli ügy volt az utolsó csoportmeccs, és hála az összesen 25 pontot gyűjtő Szergej Karaszov 11 pontjára épülő, záró negyedbeli 19–5-ös rohanásnak, sikerült legyőzni a szintén alulteljesítő törököket – azaz a 2007-ben még Európa-bajnok szbornaja bár kiesett, legalább nem a kontinenstorna egyetlen nyeretlen csapataként kullog haza.