Férfi EB: Három-négy extra teljesítmény és eksztázis – ez kell Izland ellen

2014. 01. 14.

Megérkezett a hó Dániába, a magyar csapat szünnapja pedig videózással és edzéssel telt Aalborgban: a mieink immár az Izland elleni csatára koncentrálnak a dániai férfi kézilabda Európa-bajnokságon.

A csapat videón elemezte a soros északi ellenfelet, majd edzést tartott Mocsai Lajos szövetségi kapitány.

Ugyanolyan fontosnak tartja a keddi, Izland elleni összecsapást, mint a norvégok elleni, csütörtöki mérkőzést Mocsai Lajos szövetségi kapitánya.
„Az utolsó pillanatig küzdeni fogunk, ezen a világversenyen sem fogjuk a lábunkhoz rakni a fegyvert” - nyilatkozta a hétfői edzést követően a szakember, aki szerint a spanyoloktól vasárnap elszenvedett hétgólos vereségen már túltette magát az együttes és úgy fog küzdeni az izlandiak ellen, ahogyan az elvárható.

„Az első és legfontosabb, hogy a védőjátékban azt a ritmust, azt a tempót, azt az összeszokottságot el kell érni, amelyet eddig még nem tudtunk. Ez egy nagyobb rizikóval járó védekezés, de ha ez javul, akkor meglepetést lehet okozni” - mondta Mocsai hozzátéve, hogy a legnagyobb probléma továbbra is az, hogy az Ilyés-Schuch belső védőpárosnak nincs alternatívája, ugyanakkor megjegyezte, mindkét játékos - óriási teherrel a vállán - keményen küzd.

A szakember elárulta, a mostani tréningen három-négy olyan taktikai elemet vettek át, amely azt a célt szolgálja, hogy megakadályozzák az izlandiak lerohanásait.

„Két hatalmas, két méter feletti belső védőjük van, akik agresszívak és robosztusak, ha a spanyol meccshez hasonlóan húsz százalék körüli teljesítményt nyújtanak az átlövőink, akkor nem lehet őket visszafogni. Hatékony támadójátékkal, széles és tudatos játékkal kell visszatartani őket” - mondta a magyar szakember.

A kapus Mikler Roland szerint is nagyon fontos, hogy a gárda túltegye magát a spanyolok elleni összecsapáson. Kijelentette, nem néznek hátra, a vasárnapi mérkőzést el kell felejteni.
A hálóőr úgy vélte, az izlandi együttes rendkívül koncentrált és agresszív, ugyanakkor egy csupa szív játékkal és a taktikai utasítások százszázalékos betartásával lehet esélye a magyar csapatnak.

„Meg kell állítanunk őket, hogy ne kapjunk annyi gólt lerohanásból, mint a spanyolok ellen. Három-négy extra teljesítményre van szükség ahhoz, hogy elől és hátul is egy nagyon kemény, kompakt csapatot alkossunk” - mondta a szegedi játékos.

Ilyés Ferenc bízik benne, hogy meccsről meccsre jobbak leszünk.
„A legfontosabb, hogy túl vagyunk a tűzkeresztségen, most már itt vagyunk az Eb-n, lejátszottunk egy meccset, még egyszer nem fogunk olyan megilletődötten kezdeni, mint a spanyolok ellen. Le kell vonni a következtetéseket, hogy miben javuljunk: támadásban sokkal pontosabbnak és koncentráltabbnak kell lennünk, és hátul is van miben fejlődnivalónk. Izland ellen nehéz meccs vár ránk, láttuk, hogy a norvégok legyőzése alkalmával telt ház volt és kiváló hangulat. Bízom benne, hogy meccsről meccsre jobbak leszünk, és meg tudjuk nyerni a találkozót. Fontos, hogy gyors kontrából vigyük fel a labdát, a spanyolok ellen is így tudtunk visszajönni. Voltak támadásban szép megoldásaink, ezeket kellene megismételni, a hullámvölgyeket pedig kiküszöbölni. Nincs sok időnk, csak a regenerálódással és a felkészüléssel foglalkozunk" – mondta a válogatott Facebook-oldalára feltöltött videointerjúban Ilyés Ferenc, a magyar válogatott csapatkapitánya.

A magyar csapat vasárnap hétgólos vereséget szenvedett a világbajnok spanyol csapattól, kedden azzal az izlandi együttessel találkozik, amelyet a londoni olimpia negyeddöntőjében elképesztő izgalmak után, kétszeri hosszabbítást követően győzött le. Mocsai Lajos tanítványai a csütörtöki zárófordulóban majd a norvégokkal találkoznak, a kvartettből az első három jut a középdöntőbe, amelynek összecsapásait Herningben rendezik.

Szoros meccsen nyertek a szerbek

Hétfőn megkezdődtek a küzdelmek a C- és a D-csoportban is a dániai férfi kézilabda Európa-bajnokságon. A legutóbbi három Eb-n rendre dobogós Horvátország 33–22-re kiütötte Fehéroroszországot, míg a két éve ezüstérmes Szerbia óriási csatában gyűrte le 20–19-re Lengyelországot.

A C-csoport szerb–lengyel mérkőzésén az első negyedórában fej fej mellett haladtak a csapatok, 8–7-nél aztán zsinórban négy szerb gól következett. Az első félidő utolsó percében, Momir Ilics találata után 13–8-ra vezetett Szerbia, ám ekkor mintegy kilencpercnyi szerb gólcsend következett, és a hetet vágó lengyelek a fordulás után átvették a vezetést.

De nem úszták meg ők sem leblokkolás nélkül! 16–15-re még ők vezettek, azonban több mint 12 percig nem szereztek gólt, így újra fordult az állás. Az utolsó percben, 20–19-nél Marko Vujin biztossá tehette volna a szerb győzelmet, csakhogy Slawomir Szmal védte a hetesét, így a lengyelek támadhattak az egyenlítésért – ráadásul emberelőnyben! Hiba csúszott azonban az utolsó akcióba, Bartosz Jurecki szabaddobásból volt kénytelen megcélozni a kaput az utolsó másodpercben, Darko Sztanics védett – nyert Szerbia!

A D-csoport első meccsén nehezen lendültek bele a horvátok, ám amikor a nyolcadik percben, 0–2-nél megszerezték első góljukat, olyan sebességbe kapcsoltak, hogy a következő ötöt is ők lőtték. Az első félidő hajrájától már csak az volt a kérdés, mennyivel verik Fehéroroszországot. Sokkal verték.

C csoport (Aarhus):

Franciaország-Oroszország 35-28 (19-14)
Szerbia-Lengyelország 20-19 (13-9)

D csoport (Koppenhága):

Svédország-Montenegró 28-21 (18-13)
Horvátország-Fehéroroszország 33-22 (16-11)

Az Európa-bajnokság keddi programja:

A-csoport, Herning, 2. forduló:

18:15 Macedónia‒Csehország (tv: Sport2)
20:30 Ausztria‒Dánia
Az A-csoport állása: 1. Ausztria 2 p (30-20), 2. Dánia 2 p (29-21), 3. Macedónia 0 p (21-29), 4. Csehország 0 p (20-30).

B-csoport, Aalborg, 2. forduló:

18:00 Magyarország‒Izland (tv: M1)
20:15 Norvégia‒Spanyolország (tv: Sport2)
A B-csoport állása: 1. Spanyolország 2 p (34-27), 2. Izland 2 p (31-26), 3. Norvégia 0 p (26-31), 4. Magyarország 0 p (27-34).

(Forrás: NSO, fotók: Kovács Anikó)