Férfi EB: Középdöntőt ért a norvégok elleni döntetlen

2014. 01. 17.

Bejutott a középdöntőbe a magyar férfi kézilabda-válogatott a Dániában zajló Európa-bajnokságon, miután a B csoport csütörtöki utolsó fordulójában 26-26-os döntetlent játszott a norvég csapattal.

A magyar kézilabda-válogatott Spanyolországtól elszenvedett veresége után bravúros játékkal pontot szerzett az Izland elleni, második csoportmérkőzésen, így a sorsdöntő, Norvégia elleni találkozón úgy léphetett pályára, hogy már egy döntetlennel is továbbjuthat a középdöntőbe.

A találkozó előtt Mocsai Lajos szövetségi kapitány elmondta, nagyon sok múlik azon, hogy a magyar kapuban Mikler Roland milyen formát mutat. Kiemelte: sorsdöntő lehet az is, hogy az Izland ellen remekül játszó átlövőink át tudják-e menteni formájukat a norvég meccsre is.

A magyar csapat kezdte jobban a találkozót, hiszen Nagy Kornél, Császár Gábor is és Ancsin is betalált, míg a norvégok közül csak Tvedten volt eredményes az ötödik percig.
Császár büntetőivel és Ancsin átlövéseivel a 15. percre a magyar előny három gólra nőtt, de két elhibázott támadás után máris egyenlő volt a mérkőzés állása (8-8). Mocsai Lajos időt kért, Putics, Mocsai Tamás és Lékai is érkezett a magyar csapatba, de a feljavuló norvég védekezés és Erevik kapus elbizonytalanította a magyar játékosokat és a 20. percre már kettő volt Norvégia előnye (8-10).

A magyar válogatott kétszer is emberhátrányba került, de a csereként pályára lépő Lékai négy gólt lőtt zsinórban, majd a Zubait váltó Szöllősi is remekelt, így a 28. percben már a norvégok kértek időt, ugyanis 15-13-ra ismét a magyar válogatottnál volt az előny. A rövid edzői utasítások után ismét Lékaié volt a főszerep, aki egy norvég támadásnál elhalászott egy labdát, majd saját hatosáról lőtt gólt Ereviknek, ezzel beállítva a félidei eredményt (16-13).

A fordulást követően felzárkózott a norvég csapat, de Lékai Schuch kiállítása alatt is betalált, Mikler pedig ziccereket hárított (18-16). Habár később már négy góllal is vezetett a magyar csapat, a norvégok pillanatok alatt minimalizálták hátrányukat (21-20). A nagy kapkodásban mindkét gárda sok hibával kezdett játszani, majd négy perccel a vége előtt, kétgólos magyar vezetésnél Mikler fontos pillanatban ziccert védett.

Az utolsó percek első magyar gólját Zubai szerezte (26-24), de Lokkebo gyorsan válaszolt. Negyven másodperccel a vége előtt az egyenlítésért támadhattak a norvégok, Tvedten pedig lehetetlen szögből a hálóba lőtt. Mocsai Lajos 24 másodperccel a vége előtt időt kért, ami használt, mert a magyar csapat a folytatásban megőrizte a labdát, s ezzel eldőlt továbbjutás.
Az utolsó másodpercekben a játékvezetők engedték támadni a magyar csapatot, a találkozón több gól már nem született, így a 26-26-os döntetlennel a magyar válogatott bejutott a dániai Európa-bajnokság középdöntőjébe. A magyarok az izlandiak ellen megszerzett egy pontot viszik a herningi középdöntőbe, ahol a házigazda dánok mellett a macedónokkal, illetve várhatóan az osztrákokkal találkoznak. Utóbbi gárda továbbjutása csak akkor válik biztossá, ha a dánok a papírformának megfelelően nem kapnak ki a még pont nélküli csehektől.

"Nagyon örülünk a továbbjutásnak, szeretettel gratulálok a norvég csapatnak, óriási meccset játszottunk. Egyenletesen kézben tartottuk az összecsapást, a taktikai feladatok egy jelentős részét jól oldottuk meg, védelemben heroikusan küzdöttünk. Sajnos a második félidőben hiányoztak a lerohanásaink, és kerestük azt a formációt, amivel el tudjuk dönteni a mérkőzést. Volt egy zseniális Lékai Máté-teljesítmény, úgy gondolom, ő élete egyik legjobb mérkőzését játszotta a válogatottban" – nyilatkozta a találkozó után Mocsai Lajos, a férfi kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya.

„Jelen pillanatban csak az utolsó norvég gólra tudok gondolni, amit ki kell vernem a fejemből, hiszen kétévente egyszer kap ilyen gólt az ember. Nem baj, ilyen drámainak kellett lennie ahhoz, hogy még jobban tudjunk örülni a továbbjutásnak. Remélhetőleg a csapat továbbra is így fog küzdeni, ami helyenként jó játékkal párosult. Remélhetőleg mindig lesz valaki, aki átlendíti a csapatot a holtponton, úgy ahogy ma is történt" – mondta a lefújás után Mikler Roland, a magyar válogatott és a Pick Szeged hálóőre.

A remek teljesítményt nyújtó Lékai Máté elégedetten nyilatkozott:
"Óriási csata volt, mindenki tudta, hogy ez élet-halál mérkőzés mind a két csapat számára. Nem biztos, hogy szép volt, de nagyon boldogok vagyunk, ha nem is sikerült begyűjtenünk az első győzelmünket. Az egészpályás gólomnál megláttam a lehetőséget, de aki csak szórakozik, az nem lövi be."

Skaliczki László, az M1 szakértője: „Úgy gondolom, a dánok mellett két olyan csapattal találkozunk, amely ellen lehet győzelmi esélyünk. Sok függ attól, mennyire javul fel az átlövőjátékunk, illetve hogy mennyire laknak jól a fiúk. A gratulációt megérdemlik a szakvezetőséggel együtt, hiszen nagyon kiélezett küzdelemben tudtak továbbjutni, mindig vissza tudták verni a norvég rohamokat, mindig volt, aki átlendítette a csapatot a holtponton.”

Kézilabda Európa-bajnokság

B csoport, 3. forduló:
Magyarország-Norvégia 26-26 (16-13), Aalborg, Gigantium, 4000 néző, v.: Licis, Stolarovzs (lettek)
MAGYARORSZÁG: Mikler, Tatai (kapusok), Ancsin 3, Császár 6 (4), Gulyás, Ilyés, Iváncsik G. 1, Lékai 7, Mocsai, Nagy K. 1, Schuch, Putics, Szalafai, Szöllősi 4, Vadkerti 1, Zubai 3
NORVÉGIA: Dahl, Erevik (kapusok), Gullerud 1, Hansen 1, Kjelling 6, Lindboe, Lokkebo 3, Lund, Mamelund, Myrhol 2, O’Sullivan 1, Rambo, Reinkind 3, Sagosen 1, Tönnesen 1, Tvedten 7 (2). Kiállítások: 4/4, ill. 3/2 Hétméteresek: 8, ill. 2 perc

Spanyolország-Izland 33-28 (16-15)
A csoport végeredménye: 1. Spanyolország 6 pont, 2. Izland 3, 3. Magyarország 2, 4. Norvégia 1

Nyert a házigazda, kiestek a csehek

A hazai közönség előtt játszó, címvédő dánok a papírformának megfelelően legyőzték a cseheket az Eb csütörtöki játéknapján, így utóbbiak nem jutottak be a középdöntőbe.