Férfi EB: Simán vertük a macedónokat

2014. 01. 19.

A magyar válogatott megszerezte első győzelmét a dániai férfi kézilabda Európa-bajnokságon: Mocsai Lajos együttese a herningi középdöntő első mérkőzésén rendkívül magabiztosan, 31-25-re diadalmaskodott a macedón gárda felett.

Mikler-bravúrral kezdődött a találkozó, aki a Barcelona klasszis balkezes lövőjének, Kiril Lazarovnak a büntetőjét fogta meg az első percben. A macedónok a jó magyar védekezésnek és Mikler Roland védéseinek köszönhetően a hatodik percig nem találtak a magyar kapuba, míg Mocsai Lajos csapatából Gulyás, Császár és Putics is eredményes tudott lenni.

A 10. percig az öt macedón lövésből négyet hárító Mikler vezérletével a magyar csapat Ancsin átlövésével tovább növelte előnyét (4-1). A 12. percig kellett várni Kiril Lazarov első góljára, aki kettő perccel később második büntetőjét sem tudta bedobni Mikler Ronaldnak, míg Császár emberhátrányból is betalált Ristovski kapujába. A 7-3-as magyar vezetés sok volt Ivica Obvran macedón kapitánynak, aki a 15. percben ki is kérte első idejét.

A macedón időkérés után az első két hetest elhibázó Lazarov a harmadik büntetőt már bedobta, de Császár, Gulyás és Putics is válaszolt, majd újabb Mikler-védés után Zubai lőhetett ziccert Ristovskinak, így a 20. percre már hat gól volt a magyar előny (12-6).

A feljavuló magyar átlövőjátéknak és a remek védekezésnek köszönhetően folyamatosan nőtt az előnyünk, a macedónoknál –a remek magyar védőmunkának köszönhetően - Kiril Lazarovot szinte észre sem lehetett venni a pályán. A Barcelona klasszisának hétméteresből sem ment, a Miklert váltó Tatai is megfogta a balkezes átlövő büntetőjét, míg egy gyors támadásból Szöllősi is betalált, így a 25. percben már nyolc gól volt a magyar előny (14-6).

Lazarov pihenőt kapott Obvrantól, nélküle támadásban a macedónok tanácstalanok voltak, míg a felszabadultan kézilabdázó magyarok Iváncsik és Császár újabb találataival kialakította a félidei 16:9-es eredményt.
A szünet után biztosan őrizte előnyét a magyar csapat, a macedónok nem tudtak érdemben felzárkózni, szinte minden találatukat magyar gól követte. Külön élményszámba ment Zubai megoldása, a beállós emberrel a nyakán, csuklóból "pókhálózta ki" a jobb felsőt.

A félidő közepén már kilenc gól volt a különbség, és úgy tűnt, a macedónok immár csak a találkozó végét várják. Ancsin második kiállítása alatt hat gólra feljött a rivális, Mocsai Lajos kapitány időkéréssel nyugtatta a társaságot. Nem is támadt gond, a macedónoknak esélyük sem volt arra, hogy akár picit is megszorongassák a magyarokat, akiknek győzelmét a dán közönség vastapssal jutalmazta.

„Nagyon nagy öröm, hogy sikerült ezt a mérkőzést megnyernünk – lelkendezett Mocsai Lajos.
– A macedón válogatott kellemetlen ellenfél, kimunkált támadójátékkal rendelkezik, kapusa pedig rendkívüli teljesítményre képes. Ezért örülök, hogy a mai mérkőzésén végig mi tudtuk diktálni a tempót, sikerült azt a rendszert megtalálni, amellyel eredményesek lehetünk."

A szakvezető szerint a magyar kézilabda presztízse miatt is fontos volt, hogy megoldották ezt a feladatot.

„A fehérorosz játékvezetők végig korrekt bíráskodást mutattak be, szerencsére a provokáción is felül tudtunk emelkedni, valamint a Lazarov elleni taktikát is remekül megvalósítottuk" – tette hozzá a szakvezető, majd már a következő feladatra áttérve azt mondta, hogy a dánok hazai környezetben mindenki ellen favoritnak számítanak, és talán cserél is majd, hogy kicsit frissítsen a csapatán.

„A dánok itthon örömkézilabdát játszanak, amihez megpróbálunk felnőni. Ezzel a mai sikerrel jó eséllyel pályázunk arra, hogy a legjobb nyolc között végezzünk majd" – mondta Mocsai Lajos.

„Örülök, hogy a csapat az első félidőben gyakorlatilag nem ismert lehetetlent, és hogy ilyen előnyt sikerült kidolgoznunk – nyilatkozott Mikler Roland. – Nem lelkesítettük be a macedónokat egy pillanatra sem, nagyon kellett ez a siker."

„Nagyon fontos győzelem volt" – hangsúlyozta Ancsin Gábor, hozzátéve, amire a mesterék felkészítették őket, azt majdnem mind meg tudták oldani.

„Persze voltak hibák, amelyeket szeretnénk a következő mérkőzésre kijavítani. Ugyanígy kell harcolnunk a következő mérkőzéseken, akkor van esélyünk akár a legjobb hat közé is bekerülni" – mondta.

„Most valamivel jobb volt már a teljesítményünk a saját posztunkon, a csapat együtt pedig megint összeszedte magát, és megmutatta, hogy bármire képes. Végig harcoltunk, és megérdemelten nyertünk" – értékelt Putics Barna.

Ivica Obrvan, a macedón válogatott szövetségi kapitánya gratulált a magyar csapatnak.

„Szörnyen kezdtük a mérkőzést, ziccereket és heteseket hibáztunk. A második félidőben már jobban játszottunk, de hétgólos hátrányban szinte esélyünk sem volt. Az Izland elleni találkozó előtt az a legfontosabb, hogy ezt a mait most minél gyorsabban elfelejtsük" – vélekedett a szakvezető.

„A magyarok kiválóan játszottak, mi meg nagyon rosszul, nem nagyon tudok mit mondani. Mostantól az izlandiakra kell készülnünk" – kesergett Dejan Pecakovszki.

Eredmények:

I. középdöntő-csoport, 1. forduló
MACEDÓNIA-MAGYARORSZÁG 25-31 (9-16), Játékvezetők: Gusko, Repkin (fehéroroszok).
MACEDÓNIA: Risztovszki, Angelov (kapusok), Angelovszki 1, Dimovszki 2, Georgievszki 2, Jonovszki, Lazarov 4 (1), Manaszkov 5, Markoszki, Mirkulovszki 4, Mitkov, Mojszoszki 1 (1), Oljeszki, Pecakovszki 5, Pribak, Sztoilov 1
MAGYARORSZÁG: Mikler, Tatai (kapusok), Ancsin 4, Császár 7 (4), Gulyás 2, Ilyés, Iváncsik G. 1, Lékai, Mocsai 1, Nagy K. 4, Schuch, Putics 3, Szalafai 2, Szöllősi 1, Vadkerti 2, Zubai 4
Kiállítások: 10, ill. 10 perc Hétméteresek: 5/2, ill. 5/4