Férfi EuroChallenge: Csak az Olaj győzött a magyar csapatok közül

2013. 12. 04.

A kosárlabda EuroChallenge H-csoportjában három forduló után első helyen álló Szolnoki Olaj a harmadik idegenbeli meccsén, a Rilszki vendégeként lépett pályára, és szoros végjátékban, de másodszor is legyőzte a bolgár csapatot.

Az első fordulóban Szolnokon rosszul kezdett, de végül 73–66-ra nyert az Olaj a Rilszki ellen. A keddi meccsen már az első negyedben is dominált a magyar együttes, igaz, tíz perc után csak egyetlen ponttal, 19–18-ra vezetett. Ebben Lóránt Péter főszerepet játszott, aki az első negyedben nyolc pontot szerzett, neki a folytatásban is főszerep jutott.

A mérkőzés később is szorosan alakult, de néhány percet leszámítva szinte végig az Olaj vezetett. A legnagyobb különbség a harmadik negyed hajrájában alakult ki, amikor már 59–50-re is vezetett a vendégcsapat. Ezek után a bolgárok még szorossá tudták tenni a találkozót, a negyedik negyedben többször is egyenlítettek, de fordítani már nem tudtak.

A Szolnokból a Justin Holiday (17 pont), Chris Oliver (16 pont), Lóránt Péter trió emelkedett ki. Utóbbi 22 pontot és 12 lepattanót is jegyzett, és egyértelműen a meccs hősévé vált, miután 76–76-nál, 14 másodperccel a meccs vége előtt ő szerezte a győztes kosarat is.

EUROCHALLENGE
H-CSOPORT, 4. FORDULÓ
RILSZKI SZPORTISZT (bolgár)–SZOLNOKI OLAJ KK 76–78 (18–19, 22–17, 12–23, 24–19), Samokov. V: Maklin (Orosz), Balak (izraeli), Krejic (szlovén)
RILSZKI: IVANOV 20/15, TAYLOR 18, Z. Georgiev 2, Calhoun 13/3, Ravenel 6/3. Csere: Walker 3/3, Barnette 13/3, Vaklinov 1, Bozov.
SZOLNOK: Warren 3/3, HOLIDAY 17/6, LÓRÁNT 22/3, Vojvoda 3/3, OLIVER 16/3. Csere: Rakics 7/3, Simon B. 4, Ivosev 4, Keller 2
Kipontozódott: Georgiev (39. p.)
szerdán játsszák:
BC Mures (román)–Cmoki Minszk (fehérorosz) –

Az EuroChallenge B csoportjában az Atomerőmű SE 90–74-es vereséget szenvedett Nagyváradon. A Paksban az amerikai légiós, Rodney McGruder remekelt Nagyváradon, 27 pontot szerzett, és a 18 pontig jutó Eilingsfeld János is jól játszott, de kettejük kiemelkedő produkciója kevés volt a CSM Oradea ellen. A hazaiaknál négyen is húsz pont közelében dobtak.
A paksiak a második negyed elején hétpontos hátrányba kerültek, amit még le tudtak dolgozni, 30–30 után azonban ismét a hazaiak léptek meg, ezután pedig az ASE már hiába üldözte ellenfelét.
Az utolsó negyed előtt már húsz ponttal, 68–48-ra vezetett a CSM Oradea, és végül 90–74-re győzött.

B-CSOPORT, 4. FORDULÓ
CSM ORADEA (román)ATOMERŐMŰ PAKS 90–74 (21–17, 24–17, 23–14, 22–26), Nagyvárad, 1658 néző. V: Gabara (szlovák), Kralj (bosnyák), Denkovszki (macedón)
NAGYVÁRAD: Franklin 5/3, Dillon 6, SZUBOTICS 17/3, DENISON 17, NICOARA 19/3. Csere: Tibirna 4, MARKOVICS 20/18, Popescu, Csomagics 2.
PAKS: McGRUDER 27/6, Vaughn 7/3, Körtélyesi 8/6, Jones 5, Tóth Á. 4. Csere: EILINGSFELD 18/6, Medve 3/3, Kovács Á. 2, Baki.
Kipontozódott: Tóth Á. (38. p.)

Az EuroChallenge F-csoportjában a Jászberény hazai pályán 76–54-es vereséget szenvedett a török Bursától. A hazai pályán játszó Jászberény 4–4-ig tartotta a lépést a török Bursával.
Ezt követően a magyar csapat 16 pontot kapott úgy, hogy közben egyet sem szerzett, ez a sorozat pedig tulajdonképpen már az első negyedben el is döntötte a meccset.
Az első negyedet követően 23–7-re vezetett a török csapat, a folytatásban pedig már tíz pont alá sem tudott kerülni a Jászberény, a vége pedig több mint húsz közte – 76–54-re nyert a Bursa. A Jászberény négy meccs után négy vereséggel áll.

F-CSOPORT, 4. FORDULÓ
FORTRESS Jászberény-Bursa (török) 54–76
Ural Jekatyerinburg (orosz)–Krka Novo Mesto (szlovén) 79–68

Az EuroChallenge D-csoportjában a harmadik helyen álló Körmend a második Ljubercit fogadta. A magyar csapat rosszul kezdte a meccset, és ez meg is bosszulta magát, a vasiak 80–70-es vereséget szenvedtek orosz ellenfelüktől.
A harmadik helyen álló Körmend rosszul kezdte a második helyen álló, orosz Ljuberci elleni hazai meccset az EuroChallenge D-csoportjában. A meccs első kosarát ugyan a magyar csapat szerezte, ezután viszont rövid időn belül 12–6-os hátrányba került a Körmend, az első negyed végére pedig már több mint tíz ponttal, 26–14-re vezettek a vendégek. Ráadásul ez az állás még a hazaiakra nézve volt hízelgő, ugyanis 24–9-re is vezetett a Ljuberci.
A rossz kezdés alapvetően meghatározta a meccs képét. A Körmend ugyanis hiába futott az eredmény és az orosz gárda után, esélye sem volt az egyenlítésre.
A 20 pontig jutó montenegrói center, Zsarko Rakocsevics és a 14 pontos magasbedobó, Török Roland jól játszott, a többiek azonban nem tudtak kiemelkedőt nyújtani, így végül 80–70-es vereséget szenvedett a Körmend.

D-CSOPORT, 4. FORDULÓ
INKOGNITO FASHION KÖRMEND BC–TRIUMF LJUBERCI (orosz) 70–80 (14–26, 16–16, 23–23, 17–15), Körmend, 800 néző V: Yilmat (török), Liszka (lengyel), Fuska (szlovák)
KÖRMEND: Moore 5, El-Amin 12/6, Ferencz 3/3, Török 16, RAKOCSEVICS 20. Csere: Kutasi 3/3, Fodor G. 2, Grebenár 5, Sonyák 2, Sömenek, Kusnyer 2.
LJUBERCI: HIGGINS 18, Chapell 8, KULAGIN 16, Szpiridonov 2, LANDRY 13. Csere: Rakovics 8, Zarjazko, Lazarov, Vihrov 8, Valijev 7/3.
MESTERMÉRLEG
Hencsey Tamás: – Lanyha iramban kezdtünk, és szinte mindvégig megmaradt az akkor kialakult különbség. Huszonegyszer adtuk el a labdát, ezekből többnyire megelőzhető kosarat kaptunk. A folytatásban mindkét együttes jobb volt támadásban, de ez már nem változtatott semmin. Kevesebb eladott labdával, és több megszerzett lepattanóval szorosabb lehetett volna a mérkőzés.
Vaszilij Karaszev: – Fontos meccs volt, mert biztosítottuk a továbbjutásunkat. Jól védekeztünk, amiből gyorsan tudtunk indulni. A második negyedben a hazaiak elkezdtek játszani, mi pedig – amikor már tizenöt ponttal vezettünk – elkezdtünk könnyelműsködni.
Gaz Metan Medias (román)–BC Kijev (ukrán) 82–69

AZ ÁLLÁS 1. Ljuberci 8, 2. Medias 7, 3. Körmend 5, 4. Kijev 4

Európa-kupa: Az Alba Fehérvárnak nem volt esélye Ukrajnában

Az Alba Fehérvár a nyolcadik meccsén a hetedik vereségét szenvedte el a férfi Európa-kupa F-csoportjában. A magyar bajnok ezúttal az ukrán Himik Juzsnij otthonában szenvedett 81–52-es vereséget.
Az Alba Fehérvár nagyjából nyolc percig tudta tartani a lépést az Európa-kupa F-csoportjában, Ukrajnában a Himik Juzsnijjal.
A hazaiak 13–13 után megléptek, az első szünetben már 23–16-ra vezettek, és innentől kezdve már csak az volt a kérdés, hogy mekkora különbséggel nyernek.
A Himik minden mutatóban a vendégek fölé nőtt. A Fehérvárban Somogyi Gergely 20 pontot dobott, rajta kívül viszont csak Braydon Hobbs jutott tíz fölé, 11-ig. A másik oldalon hárman is átlépték ezt a határt, összesen pedig 11 pontszerzőjük volt a hazaiaknak, a fehérváriaknak hét. Nagy különbség volt tapasztalható többek között a triplák tekintetében is, az Alba mindössze háromszor talált be kintről, a hazaiak 12-szer.
A Himik végül 81–52-re győzött, ezzel nagy lépést tett a továbbjutás felé.

EURCHALLENGE

F-CSOPORT, 8. FORDULÓ
HIMIK JUZSNIJ (ukrán)–ALBA FEHÉRVÁR 81–52 (23–16, 14–9, 26–13, 18–14), Juzsnij, 1000 néző. Vezette: Jersan (szlovén), Dragojevics (montenegrói), Radojkovic (horvát)
HIMIK: Popov, Shuler 3/3, Delaney 14, Travis 9/3, Pusztovoj 3. Csere: Rjabcsuk 3/3, Freimanis 14/6, Gatens 17/15, Zavadszkij 4, Prokopenko 3/3, Kovalenko 9/3, Konijev 2
FEHÉRVÁR: Szanati 2, Hobbs 11/3, Moore 7/3, Juhos 4, Tóth N. 3. Csere: Somogyi 20, Tóth P., Kemp 5/3, Blaskovits, Supola, Oláh.
Carlos Frade, az Alba Fehérvár edzője: – Nem játszottunk jól, ami nagy részt annak tudható be, hogy a Himik Juzsnij remek együttes. Egyszerűen nem hagyott minket kibontakozni, nem engedte, hogy a saját játékunkat játsszuk. Gyorsabbak és energikusabbak voltak, összességében egyértelműen jobbak voltak nálunk. Ez a realitás, nincs mit tenni, az embereknek meg kell érteniük, hogy az olyan csapatok, mint a Himik, egy másik, jóval magasabb szintet képviselnek.