Bajnok a Szolnok

Férfi NB I: Olaj-siker a rangadón, berényi meglepetés

2013. 04. 11.

A férfi kosárlabda NB I középszakaszának felsőházi rangadóján a Szolnoki Olaj kiélezett mérkőzésen 73–68-ra legyőzte az Atomerőműt, míg a Jászberény pontgazdag meccsen múlta felül a találkozó végére magát összeszedő és éles végjátékot kikényszerítő Alba Fehérvárt. A Kaposvár simán győzött a Körmend ellen.

Az Olaj–Atomerőmű rangadón a szolnokiak 7–3-as etappal nyitottak, de a 9. percben, Kámán Tamás pontjai után már a vendégeknél volt az előny – és ez meg is maradt az első játékrész végére, a paksiak 19–14-re vezettek Vojvoda Dávid tripláját követően.

Továbbra is az Atomerőmű elképzelései szerint alakult a meccs, a vendégek kilencre növelték előnyüket, jött is az időkérés az Olajnál. A szolnokiak meg is fogták ellenfelüket, nem engedték el tízzel a paksiakat, elkezdtek felzárkózni, majd Rashad Bell kosarával fordítottak is (26–25). Egészen 33–25-ig repítette egy jó sorozat az Olajt, a félidei eredményt Tóth Ádám duplája állította be (33–27).

A folytatásban James Florence vívott dobópárbajt a paksi légiósokkal, az adok-kapokba a vendégek álltak bele erősebben, Lorenzo Williams hármasával visszavették a vezetést (40–41). Hattal meg tudott lépni az Atomerőmű, de Bell ponterősségére építve visszajött az Olaj. A harmadik negyedet egy Vojvoda-hármassal koronázta meg az Atomerőmű, amely ekkor öt ponttal, 53–48-ra vezetett.

A szolnokiak ezt nem hagyták annyiban, Florence és Bell továbbra is tüzelt (és talált is), 59–58-nál ismét az Olaj tartott előrébb. A hajrát 69–65-ös hazai előnyről kezdték a csapatok, jöhetett a büntetőzés (az Olaj részéről), no meg a távoli kísérletek (a vendégektől). Florence hatból négy büntetőt értékesített, ez elégnek is bizonyult, mivel a paksiaktól csak Levy hármasa hullott be – túl későn jött, 73–68-ra nyert a Szolnok. Florence 30 ponttal bizonyult a mezőny legeredményesebbjének, rajta kívül csupán Bell (15) és Horváth Ákos (12) jutott tíz pont fölé az Olajból. Igaz, a vendégeknél is „hallgattak” a Vojvoda (20 pont), Williams (18), Tóth Ádám (13) trió „fegyverhordozói.”

Jászberényben „kilőttek a rajtgépből” a házigazdák, az Alba Fehérvár 10–4-nél rendezte a kissé összezilált sorokat, de utolérni, bármennyire is próbálta, nem tudta a vendéglátót – a berényiek hattal vezettek a nyitány után (27–21). Az előny csak nőtt és nőtt a nagyszünetig, hullottak a hazai hármasok, az Alba pedig védekezésben és támadásban is elvesztette a fonalat, így félidőben konstatálhatta: húszpontos hátrányból kellene valamit kihozni (56–36).

Sokáig nem sikerült: a Jászberény vaskézzel irányította az eseményeket, a fehérváriaknak pedig még egy közepesen meggyőző felzárkózási kísérletre sem futotta. A különbség húsz pont körül volt sokáig, a Jászberénynek egyszer, Damian Hollis kosara (75–64) után kellett időt kérve újrarendeződni. Rasztko Dramicsanyin és Milos Markovics újabb pontokkal tartotta távol a vendégeket – egy ideig, mert Hollis és Ronald Moore eredményességének köszönhetően a 36. percben tízen belülre (83–74) jött az Alba!

A jászberényiek előtt alighanem felrémlett a nagy előnyből elbukott meccs képe, mivel a fehérváriak csak jöttek és jöttek: betalált Jones, betalált Hollis, betalált Moore, 83–81-nél kért időt a hazai csapat. Ekkor már biztos volt a kiélezett végjáték, amelyben a Jászberény volt mindig minimális előnyben. Maradt is: Miljan Rakics higgadtan büntetőzött, a Jászberény pedig négy ponttal nyert – nem volt sima, de meglett a hazai siker, a hatalmas fehérvári hajrá ellenére!

A Kaposvár fölényes, 110–88-as győzelmet aratott a a mély hullámvölgyben levő Körmend ellen.
A Kaposvár Hendlein Roland és Drahos Gábor kosaraival kovácsolt magának gyorsan előnyt a Körmend ellen – az egy hete (felfüggesztve) megbüntetett vasiak pedig végig a házigazdák hátát nézték. Az első negyed végén az ellenfele védekezését könnyedén feltörő kaposváriak tizennégy ponttal vezettek, ezt a nagyszünetre tizennyolcra növelték – Szőke Balázs triplája után 61–43 volt nekik.

A második félidőben maradt a kényelmes előny, a Kaposvár fórja végig 15 és 20 pont között volt. A „százat nekik!” rigmusnak a mezőny legeredményesebbjeként végül 28 pontnál megálló Kyle Swanston engedelmeskedett, az ő triplájával már 102–81-re vezetett a Kaposvár. A vége fölényes hazai siker – 110–88.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I

KÖZÉPSZAKASZ, FELSŐHÁZ

SZOLNOKI OLAJ KK–ATOMERŐMŰ SE 73–68 (14–19, 19–8, 15–26, 25–15), Szolnok, 1200 néző.
Vezette: Vígh, Földházi, Farkas
SZOLNOK: FLORENCE 30/6, Horváth Á. 12/12, Sehovics 3, BELL 15, SZABÓ M. 6. Csere: Simon B., Gay, Trepák, Németh I., FODOR M. 7/3
PAKS: L. WILLIAMS 18/6 , Levy 9/3, VOJVODA 20/9, Kámán 3, TÓTH Á. 13. Csere: Idlet 5, Eilingsfeld, Körtélyesi, Kovács Á., Kerpel-Fronius
Kipontozódott: Szabó M. (39. p)
Nedeljko Asceric: – Köszönjük a szurkolóinknak, hogy a füttyszót követően mellénk álltak, bár a játékosok a pfújolást nem érdemelték meg. A végén, amikor teljes erőbedobással buzdítottak minket, akkor viszont sokat segítettek. Szüksége van csapatunknak a pozitív energiákra, mert a sérülések miatt sok gonddal küszködtünk.
Schmidt Béla: – Nagy meccset játszottunk, voltak olyan időszakok, amikor nyerhettünk volna, de akkor ziccereket rontottunk. A hajrában pedig elemi hibákat követtünk el védekezésben.

KAPOSVÁRI KK–LAMI-VÉD KÖRMEND 110–88 (36–22, 25–21, 22–27, 27–18), Kaposvár, 1000 néző. Vezette: Kapitány, Benczur, Jakab
KAPOSVÁR: Kiss K. 3, DRAHOS 15/3, SWANSTON 28/27, HENDLEIN 14, SPICA 15. Csere: DÁVID 13, Dunn 14/6, Fekete N. 5/3, Kovács S., Szőke B. 3/3, Bíró B., Fonai
KÖRMEND: RUJÁK 16/6, Fodor G. 6, AUSTIN 24, FARKAS 16/6, Grebenár 5. Csere: Kutasi 3, Sömenek 8/3, Kocsis T. 3/3, Sonyák 7/3, Golomán
Fekete Ádám: – A várakozásnak megfelelően alakult a mérkőzés, örülök, hogy mindenkit a pályára küldhettem, így a kulcsjátékosaink többet pihenhettek, ami nem mellékes, mert még három nagyon fontos mérkőzés vár ránk.
Hencsey Tamás: – Az eredménytől függetlenül dicséret illeti csapatomat. Az első negyed kivételével végig agresszíven játszottunk, ezt is kértem tőlük, és ők megvalósították, így emelt fővel jöhettek le a pályáról.

TOP COP SECURITY JÁSZBERÉNY–ALBA FEHÉRVÁR 94–90 (27–21, 29–15, 19–23, 19–31), Jászberény, 600 néző. Vezette: Pála, Bognár, Boros T.
JÁSZBERÉNY: RAKICS 16/6, MARKOVICS 21, SOÓS 13/3, DRAMICSANYIN 18/9, Horti 11. Csere: Djikanovics 10, Török 2, Mladenovics 3/3, Szabó P
FEHÉRVÁR: MOORE 27/12, Smith 11, Szabó Zs. 5, Jones 11, Keller Á. 8. Csere: Hollis 13/3, Supola 3/3, Lekli 6, Juhos 6/3, Bódi
Kipontozódott: Smith (40. p.)
Földi Sándor: – Három negyeden át remekül védekeztünk és támadtunk, ám az utolsó tíz percben feltámadt az Alba, és hárompontosaival visszajött a meccsbe, de azért nyertünk.
Dzunics Braniszlav a lefújást követően bezárkózott az öltözőbe, és elment fürdeni, ezt követően értékelt.
– Gratulálok a Jászberénynek, megérdemelten nyert. Ugyan nagyot küzdöttünk a második féldiőben, de már nem tudtunk fordítani.

A FELSŐHÁZ ÁLLÁSA: 1.Szolnoki Olaj 16, 2. Alba Fehérvár 15, 3. Atomerőmű SE 13, 4. Kaposvári KK 12, 5. TOP COP Security Jászberény 10, 6. Körmend 9

(Forrás: hunbasket.hu)