Fináléval búcsúzott az úszólegenda, Telegdy pontszerző, női pólósaink legyőzték a házigazdákat

2021. 07. 30.

Az úszó Telegdy Ádám 5. helyezése jelenti a legjobb eredményt a tokiói olimpia pénteki napján. Hetedik helyével zárta pályafutását Cseh László. A női vízilabdázóink a japánok legyőzésével biztosították helyüket a negyeddöntőben. Eddig 132 versenyszámban avattak bajnokot; Magyarország a 16. az éremtáblán. Részletek a napi összefoglalóban.

Úszás

Az úszó Telegdy Ádám 200 méter háton elért ötödik helye volt a legjobb magyar eredmény pénteken a tokiói olimpián. A Kőbánya SC versenyzője remek úszással, két századdal megjavította egyéni legjobbját, 1:56.15-ös idejével nem sokkal maradt el a negyedik helytől. A másik pénteki döntős magyar, a profi sporttól ezzel az úszásával visszavonuló Cseh László 200 méter vegyesen a hetedik idővel csapott célba. A 35 éves versenyző – aki ebben a számban 2008-ban Pekingben ezüst-, 2012-ben Londonban bronzérmes volt – erősen kezdett pillangón és háton, mellen visszaesett a hetedik helyre, amit megtartott a finálé végéig. A 200-on olimpiai bajnok Milák Kristóf 100 méter pillangón a második legjobb idővel kvalifikált a szombati döntőbe, ugyanitt Szabó Szebasztián 14. lett. Nem jutott fináléba női 200 háton Burián Katalin, aki az elődöntőben 10. lett. Férfi 50 gyorson Lobanovszkij Maxim a 26., 1500 gyorson Gyurta Gergely a 15., Kalmár Ákos a 22. lett. A 4x100 méteres férfi vegyesváltó a 13. helyen zárt.

Vízilabda

A magyar női válogatott a pénteki találkozón, harmadik csoportmeccsén a vártnál nehezebben ugyan, de nyert a házigazda japánok ellen, ezzel biztosította a helyét a negyeddöntőben, a legjobb nyolc csapat között. Bíró Attila Európa-bajnoki bronzérmes, világliga-második együttese három forduló után két győzelemmel és egy döntetlennel áll, a következő mérkőzését pedig Kínával vívja, vasárnap. B csoport: Magyarország-Japán 17-13 (3-4, 4-3, 5-3, 5-3). A csoport állása: 1. Egyesült Államok 6 pont/4 mérkőzés, 2. Magyarország 5/3, 3. Orosz Olimpiai Csapat 3/3, 4. Kína 2/3, 5. Japán 0/3.

Atlétika

Pénteken elkezdődtek az atlétikaversenyek is Tokióban, ahol az öt évvel ezelőtt Rióban bronzérmes súlylökő, Márton Anita alig fél évvel gyermeke születése után 17,59 méterrel 21. lett, így lemaradt a döntőről. Női 800 méteren Bartha-Kéri Bianka a 33., férfi 400 gáton Koroknai Máté a 26. helyen végzett.

Evezés

Pétervári-Molnár Bendegúz férfi egypárban a B döntőben negyedik, összességében a tizedik helyen zárt. A Budapest Evezős Egyesület 28 éves versenyzője – aki öt éve, Rióban 14. lett – 6:50.45 perces idővel ért célba a Sea Forest Evezős pályán. Evezésben a közelmúltat tekintve ez az egyik legjobb eredmény, a 2012-es, londoni olimpián a Hirling Zsolt, Varga Tamás könnyűsúlyú kétpár a 11. helyen végzett, míg Simon Béla Széll Domonkossal 13. lett kormányos nélküli kettesben. Simon 2016-ban már Juhász Adriánnal alkotott egy hajót, amely Rióban a 9. helyen zárt. Az öt évvel ezelőtti olimpián indult Bendegúz is, aki egypárban a 14. lett. Érmet legutóbb 1968-ban nyertek a magyarok evezésben, Mexikóvárosban a Melis Zoltán, Sarlós György, Csermely József, Melis Antal összeállítású kormányos nélküli négyes másodikként végzett. Azt megelőzően, 1948-ban Londonban a Szendey Antal, Zsitnik Béla és Zimonyi Róbert kormányos alkotta kormányos kettes harmadikként végzett.

Vitorlázás

Két magyar versenyző számára véget értek a vitorlázóversenyek: férfi Laser Standardban Vadnai Benjámin a 18., női Laser Radialban Érdi Mária a 13. lett. Mindkét fiatal szoros versenyben, tisztességesen helyt állt, az első húszban vitorláztak, vb-érmeseket, tradicionális vitorlás nemzetek képviselőit előzték meg. A finndingiző Berecz Zsombornak pénteken nem volt futama, az összetett harmadik helyről várja a hétvégi folytatást.

Sportlövészet

A női sportpisztolyosok között Major Veronika 35. lett. A többszörös Európa-bajnoki érmes keszthelyi sportlövő a 30+30-as szám első felében, a csütörtöki pontlövészetben messze elmaradt valós tudásától, és 281 körrel a 42. helyről, már döntős remények nélkül várta a folytatást. A 30 gyors lövés lényegesen jobban sikerült neki, ebben 291 kört lőtt, így 572 körrel zárt, amivel összesítésben hét helyet sikerült előre lépnie. A 24 éves sportlövőnek ez volt az első olimpiája. Másik számában, légpisztolyban vasárnap 566 körrel a 34. pozícióban zárt.

Kézilabda

A lányok pénteken nem léptek pályára. Janurik Kinga helyére azonban Szikora Melinda került be a magyar női kézilabda-válogatott keretébe. A Ferencváros kapusát kisebb térdsérülés miatt kellett lecserélni. A magyar együttes a csoportkörben a francia, a dél-amerikai kontinensbajnok brazil, majd a címvédő orosz válogatottól is kikapott. A Siófokról idén nyáron a német Bietigheim csapatához igazolt Melinda szombaton a világbajnoki ezüstérmes spanyolok ellen mutatkozhat be. A magyar válogatott keretében ez a második csere a japán fővárosban: az első csoportmeccs után az irányító Kovacsics Anikót a beálló Helembai Fanny váltotta. Kovacsics után Szucsánszki Zita válla is megsérült, így ők már nem tudnak a csapat rendelkezésére állni a továbbiakban, irányítóposzton csak Vámos Petra vethető be a továbbiakban. A cserék után a két sportolóval 175-re bővült a Magyar Olimpiai Csapat létszáma.

Eddig 132 versenyszámban avattak bajnokot a tokiói olimpián; Magyarország 16. az éremtáblán, a nemzetek versenyében. Az éremtábla itt található.

A tokiói nyári olimpia magyar érmesei és pontszerzői:

Arany:
Szilágyi Áron (férfi kard egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 200 m pillangó)

Ezüst:
Siklósi Gergely (férfi párbajtőr egyéni)

Bronz:
férfi kardcsapat (Szilágyi Áron, Decsi Tamás, Szatmári András, Gémesi Csanád)