Földházi Zsófia ezüst-, a csapat aranyérmes az egyiptomi öttusa vb-n

2017. 08. 28.

Az egyiptomi öttusa világbajnokságon egy nappal Kasza Róbert ezüstérme után a nők egyéni versenyén Földházi Zsófia is a dobogó második fokára állhatott fel. További két versenyzőnk is az első tízben végzett, így a magyar trió nyerte a csapatversenyt.

Még szombaton rendezték meg a női döntő vívását, amely – hasonlóan a férfiak döntőjéhez és Kasza Róbert sikeréhez – megalapozta azt, hogy Földházi Zsófia harcban lehetett a legjobb helyezésekért. A mieink közül ugyanis ő kezdett a legjobban, kilencedik lett az első számban (20/15; 220 pont). Alekszejev Tamara a 14. helyen (18/17; 208 pont), míg a világbajnoki címvédő Kovács Sarolta sajnos csak a 21. helyen (16/19; 196 pont) zárta a vívást.

A medencében is jól teljesített a későbbi ezüstérmes. 2:10.98-as időeredménye ebben a számban a harmadik helyre volt elég és járt érte 289 pont. Fontos momentum volt magyar szempontból, hogy az úszást Kovács Sarolta nyerte. A címvédő 2:08.56-ot úszott, 293 pontot gyűjtött és az elrontott vívás után gyakorlatilag „visszakerült” a versenybe, ugyanis nagyon sokat lépett előre. A harmadik magyar, Alekszejev Tamara 2:22.66-os ideje a szám 28. helyére volt elég (265 pont).

A lovaglás is jól sikerült mindhárom magyar öttusázónak. Valamennyien hibáztak egyet ugyan, de 293 pontot kaptak és végül Kovács Sarolta az ötödik, Alekszejev Tamara a hatodik, míg Földházi Zsófia a 10. helyen zárta ezt a tusát. Mindez azt jelentette, hogy Földházi Zsófia mindössze 2 másodperc hátránnyal a második helyről vághatott neki a kombinált számnak, tehát egyértelműen harcban volt a világbajnoki címért, de minimum a dobogós helyezések valamelyikéért. Földházi Zsófia nem is okozott csalódást, sőt, hatalmas örömöt szerzett azzal, hogy végül második helyen ért célba és szerzett ezzel ezüstérmet a világbajnokság hagyományos versenyében, a női döntőben. Alekszejev Tamara és Kovács Sarolta és az első tízben végzett. Előbbi a hetedik, a címvédő pedig a nyolcadik helyen zárt Kairóban. A kombinált szám eredményei magyar szempontból: Földházi Zsófia 9. hely (13:37.50; 483 pont), Alekszejev Tamara 6. hely (13:32.60; 488 pont), Kovács Sarolta 17. hely (13:51.10; 469 pont).

A világbajnokságot az orosz Gulnaz Gubaydullina nyerte, aki 1292 ponttal zárt. Földházi Zsófia lett az ezüstérmes (1285 pont) és a fehérorosz Anastasiya Prokopenko (1281 pont) állhatott fel a dobogó legalsó fokára. Alekszejev Tamara (7. hely) 1255 ponttal, Kovács Sarolta (8. hely) pedig 1252 ponttal fejezte be a vasárnapot Egyiptomban.

Ami pedig a „hab a tortán”, hogy a Földházi Zsófia, Kovács Sarolta, Alekszejev Tamara alkotta csapat megnyerte a világbajnokságot. A mieink 3792 ponttal lettek világbajnokok és természetesen nagyon büszkén állhattak fel a dobogó legfelső fokára. Oroszország csapata (3779 pont) lett a második és Németország (3705 pont) triója végzett a harmadik helyen.

„Nagyon boldog vagyok. Három jó napon vagyunk túl, ugyanis három napja versenyzünk. Jól sikerült a kvalifikáció, a vívás és ez a mai nap is. Természetesen nagy siker számomra az egyéni ezüstérem, de a csapat aranyérmének ugyanennyire örülök. Nehéz most bármit mondanom, de az biztos, hogy valamennyi számban tudtam hozni magam és ennek köszönhetem az ezüstérmet” – mondta a helyszínen Földházi Zsófia.

„Az igazság az, hogy Zsófi valamennyi számban jól szerepelt, bár azért azt tudni kell, hogy a kombinált számban élete legrosszabb lövészetét produkálta. Viszont szenzációsan futott, kiválóan vívott, jól úszott és remekül lovagolt. A régi önmagát idézte és bátran ki merem azt is jelenteni, hogy még maradt is benne egy pici. De ez elmondható a másik két lányról is. Mindketten nagyot harcoltak és remekül küzdöttek. Gratulálok mindhármuknak, megérdemelten lettek a világ legjobbjai csapatban. A világbajnokság előtt két éremben reménykedtem és meg is szereztük mindkettőt, ráadásul az egyik a legfényesebbre sikeredett. Elégedett vagyok nagyon” – értékelt a helyszínen Kállai Ákos, a női válogatott szövetségi kapitánya.

Hétfőn a vegyes csapatok váltójának versenyével zárul a világbajnokság.

(MÖSZ, fotó: pentathlon.org)