Folytatódott az éremgyűjtés rövidpályás gyorskorcsolyában, a kvalifikációs pontszerzés judóban

2019. 02. 04.

A rövidpályás gyorskorcsolyázók Drezdában sem maradtak érem nélkül a világkupa-sorozat 4. állomásán. A vegyes váltó ezüst-, a férfi váltó bronzérmes lett. Judósaink közül ketten éremmel térhettek haza a szófiai olimpiai kvalifikációs pontszerző viadalról. Férfi kardvívóink a varsói világkupa csapatversenyének negyedik helyén végeztek. A szabadfogású birkózók négy éremet nyertek Párizsban. A világbajnoki bronzérmes gátfutó Baji Balázs a harmadik helyen ért célba a berlini fedett pályás viadalon. Póta Georgina az Európa Top-16 viadalon a negyeddöntőben búcsúzott. Vitorlázásban a Gyapjas-testvérek révén egy világkupa-5. helyet jegyezhetünk. Hétvégi összefoglalónk következik.

Rövidpályás gyorskorcsolya. Rosszul indult a drezdai világkupaverseny. Az olimpiai bajnok Liu Shaoangot a férfiak 1000 méteres selejtezőjében a lett Reinis Berzins kisodorta, s bár a magyar klasszis egyből felpattant a palánknál, folytatni sajnos nem tudta a futamot. A verseny előtt az 1000 m-es világranglistát vezető magyar korcsolyázót az esés után rögtön kórházba vitték, a röntgenfelvételek szerint a bal kéztő három helyen is eltört. A kezét begipszelték, s hazautazott Drezdából. Itthon valószínűleg műtétre lesz szükség.

A sérülés sem zavarta meg a magyar csapat teljesítményét. A Jászapáti Petra, Bácskai Sára Luca, Sziklási András, Burján Csaba összeállítású vegyes váltó ezüst-, a Liu Shaolin Sándor, Burján Csaba, Krueger Cole, Varnyú Alex összetételű férfi váltó bronzérmet szerzett, és négy verseny után a világkupa-sorozat élén áll. Immár 21 világkupaverseny óta tart a magyar korcsolyázók fantasztikus menetelése.

Az egyéni távokon Liu Shaolin Sándor szombaton ezer méteren a döntőig jutott, a fináléban végül az ötödik hely jutott neki. Vasárnap ugyanezen a távon a negyedik pozíció lett az övé. Jászapáti Petra ezerötszázon a hetedik helyen végzett. A világkupa-sorozat a hétvégén Torinóban folytatódik.

Judo. A hétvégén két olimpiai kvalifikációs viadalon is érdekeltek voltak judósaink: Szófiából Szabó Katinka (52kg) ezüst-, Kárpáti Emese (+78kg) bronzéremmel térhetett haza.

Portugáliában Pánczél Gábor férfi szövetségi kapitány vezetésével öt judósunk próbált szerencsét, de Szabó Csaba (60 kg), Takács Márton (73 kg), Vér Gábor (100 kg), Veres Márton (90 kg) és Gorjánácz Zsolt (66 kg) egyaránt lemaradt az érmes küzdelmekről.

Az olimpiai kvalifikációs sorozat néhány nap múlva folytatódik, az időszak legrangosabb viadalával, a párizsi Grand Slam-tornával.

Vívás. Nem jutott magyar férfi kardozó a nyolcas döntőbe a varsói világkupa egyéni küzdelmeiben. Ehhez legközelebb a kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi Áron állt, de a 16 között az orosz Resetnyikovtól szenvedett vereséget.

Vasárnap a Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron összetételű, Európa-bajnoki címvédő csapat a nyolcaddöntőben az ukránokat 45-32-re, a negyeddöntőben a kínaiakat 45-36-ra győzte le. Az elődöntőben az olaszok magabiztosan nyertek 45-37-re a magyarok ellen. A bronztalálkozót az oroszok nyerték 45-36 arányban.

Birkózás. Négy magyar birkózó nyert érmet a szabadfogású Francia Nagydíjon. A magyar szövetség beszámolója szerint Veréb István megnyerte a 92 kilogrammos súlycsoportot, Nagy Mihály ezüstérmes lett a 120 kilósok között, Farkas Rajmund (57 kg) és Tóth Bendegúz (92 kg) pedig bronzérmet szerzett. A versenyen 21 ország birkózói vettek részt.

Atlétika. Négy magyar gátfutó is döntős volt nemzetközi versenyeken, közülük Baji Balázs szerepelt a legjobban. A világbajnoki bronzérmes Baji a berlini viadalon 7.76 másodperces idővel ért célba harmadikként 60 méteren. A leggyorsabbnak az Európa-bajnok francia Pascal Martinot-Lagarde bizonyult 7.62 másodperccel.

A nők hasonló számában - egyéni csúcsát beállítva - Kozák Luca a döntő negyedik legjobbja volt 8.07-tel. A győzelmet a vb-bronzérmes német Pamela Dutkiewicz a világ idei legjobbjával (7.89) szerezte meg.

A franciaországi Val de Reuilben is döntősök voltak a magyar gátasok. Az előfutamban idei legjobbját (8.31 mp) futó Sorok Klaudia a fináléban az ötödik helyen végzett 8.36 másodperccel, nyert az egyesült államokbeli Evone Britton (7.98).

A férfiak versenyében Szűcs Valdó - aki az első körben egy századra megközelítette egyéni csúcsát (7.73) - a döntő hatodik helyén fejezte be a távot 7.82 másodperces eredménnyel. A számot a riói olimpiai ezüstérmes spanyol Orlando Ortega nyerte 7.62-vel.

Asztalitenisz. Póta Georgina öt szettben kikapott a lengyel Natalia Partykától, így a negyeddöntőben búcsúzott az asztaliteniszezők Európa Top 16-bajnokságán a svájci Montreux-ben.

Georgina az első körben a luxemburgi színekben versenyző korábbi kínai világbajnok Ni Xia Liant győzte le 4-0 arányban. A legmagasabban jegyzett magyar asztaliteniszező kilencedszer indult a bajnokságon, a legjobb eredménye a 2017-es ötödik hely.

Vitorlázás. Az utolsó futamot megnyerve, a medal race-ben a 9. helyen végezve, életük eddigi legjobb felnőtt eredményét elérve az összetett 5. helyén zárták a Gyapjas testvérek, Balázs és Zsombor, a miami világkupa fordulót a 470-es hajóosztályban. Az eredmény biztató az olimpiai kvalifikáció szempontjából.

Sportlövészet. A százhalombattai sportlövő országos bajnokságra kilátogatott Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke, aki Sinka Lászlótól a szövetség főtitkárától kapott tájékoztatást a sportág helyzetéről. A sporvezető elégedett volt a rendezéssel és annak a reményének adott hangot, hogy a sportlövők elkényeztetik majd a sportközvéleményt a tokiói kvótaszámmal.