A MOB megtartotta az utolsó csapatgyűlést Tokió előtt

Új csúcsok és gálahangulat a Duna Arénában

2019. 10. 28.

Budapesten is bemutatkozott az úszók új versenysorozata az ISL. Judósaink több értékes helyezéssel erősítették meg helyüket az olimpiai kvalifikációs ranglistán. Olimpiai curling versenyszámban győzött a Palancsa Dorottya, Kiss Zsolt páros a németországi Geisingben. U23-as birkózó világbajnokság rajtol hétfőtől a Ludovika Arénában. Teljes a januári budapesti női vízilabda Európa-bajnokság mezőnye.

Úszás. Fantasztikus hangulatban élvezhette a közel 3000 néző a Duna Arénában az ISL versenysorozatának budapesti versenyét. Olimpiai bajnokok, világcsúcstartók vetélkedtek négy klub színeiben a medencében.

A Team Ironban 9 magyar úszó is helyet kapott. A London Roar csapatát 2 magyar versenyző erősítette.
Egy héttel ezelőtt Texasban a Hosszú Katinka fémjelezte Team Iron a harmadik helyen végzett. Az ott győztes londoniakat Budapesten sem sikerült megelőzni, de a Texasban második helyen végző Los Angeles Current most kénytelen volt megelégedni a harmadik helyezéssel. A negyedik helyen a New York Breakers végzett.

A mostani volt az első olyan ISL-viadal, amelyen világcsúcs született, ezt a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) hitelesíti is. Női 100 háton az ausztrál Minna Atherton az ISL történetének első világrekordját úszta (54.89), Hosszú Katinka 2014-es csúcsát (55.03) írta felül. Ezt követően magyar országos csúcs is született férfi 100 m pillangón Szabó Szebasztián jóvoltából (22.20), majd Milák Kristóf 400 m gyorson (3:39.37), 200 m pillangón (1:49.98), Késely Ajna szintén 400 m gyorson (4:01.27) úszta élete eddigi legjobbját 25 m-es medencében.

A hétvégi viadal legértékesebb versenyzője Hosszú Katinka lett, aki a 200 és 400 m vegyesen, illetve a 200 m pillangó számban is diadalmaskodott. További magyar győzelmeknek tapsolt a közönség Szabó Szebasztián (50 m pillangó) és Milák Kristóf (200 m pillangó) jóvoltából.
Folytatás – az európai együtteseknek – november 23–24-én Londonban.

Az esseményről készült képgaléria itt tekinthető meg.

Judo.
Érmet szerezni nem sikerült, de az olimpiai álmokhoz többen is közelebb léptek a magyarok közül az Abu-Dzabiban megrendezett Grand Slam-viadalon.
Az első versenynapon a világbajnoki bronzérmes, Európa-bajnoki ezüstérmes Karakas Hedvig (57 kg) a román Stefan, majd a holland Verhagen legyőzésével bejutott a legjobb nyolc közé. Onnan már nem sikerült továbblépnie, a negyeddöntőben a Romániából honosított azeri Florian, majd a vigaszágon a kétszeres Eb-ezüstérmes német Stoll is jobbnak bizonyult. Toncs Péter tanítványa a hetedik helyezés miatt nem bánkódik, hiszen az ezért járó kétszázhatvan ponttal meg tudta erősíteni helyét az olimpiai kvalifikáció legjobbjai között.
Sokat érhetnek az Abu-Dzabiban megszerzett pontok Pupp Réka számára is. Az 52 kilogrammos versenyző az idei budapesti Grand Prix-ezüstérmes svájci Kocher legyőzésével bejutott a legjobb tizenhat közé, s bár a spanyol Lopez Sheriff nem engedte tovább, ez az eredmény százhatvan pontot hozott a számára, amivel továbbra is olimpiai kvalifikációt érő pozícióban maradt.
Izgalmas csatákat hozott a torna második napja, hiszen a 73 kilogrammosok küzdelmeiben induló Szabó Frigyes a brit Ham és a monacói Bessi skalpja után egy igazi nagyágyút is legyőzött: az Európa-bajnoki címvédő svéd Macias-t ipponnal győzte le.
Szabó a hetedik helyen zárt, s Karakas Hédihez hasonlóan ő is kétszázhatvan pontot gyűjtött, ezzel megelőzte a súlycsoportjának rangsorában hazai riválisát, Ungvári Miklóst.
Tóth Krisztián az ötödik helyen végzett a 90 kilogrammos súlycsoportban. Tóth svájci, üzbég és svéd ellenfelét is legyőzte, azután kétszer kikapott: előbb az elődöntőben a dél-koreai Gvak Donghamtól, a bronzmeccsen pedig a német Eduard Trippeltől.

Curling. Az olimpián is szereplő vegyespáros számban nyert Wold Curling Tour versenyt a németországi Geisingben a kétszeres világbajnok Palancsa Dorottya, Kiss Zsolt duó.
A magyar páros a csoportkört két vereséggel kezdte, az egyenes kieséses szakaszban viszont lényegesen jobban teljesített. A Palancsa-Kiss duó a nyolc között egy cseh, az elődöntőben és a fináléban pedig egyaránt egy orosz párost győzött le.
Ez volt a magyar kettős negyedik győzelme a WCT-sorozat történetében, korábban a hollandiai Zoetermeerben (2016), illetve Pozsonyban (2016, 2019) sikerült nyerniük.

Birkózás. Hétfőtől vasárnapig három fogásnem birkózói vetélkednek az U23-as korcsoport világbajnoki címéért a Ludovika Arénában.
A három fogásnem vezetőedzői, Lévai Zoltán, Ritter Árpád és Gulevszkij Konsztantyin, valamint a szövetség nemrégiben kinevezett szakmai igazgatója, Bácsi Péter jónak ítélik meg az esélyeinket, sőt, az edző-édesapa egyenesen az aranyérem megszerzését tűzte ki egyértelmű célként ifj. Lévai Zoltánnak.

Még az út elején járunk, mint a vonat, amelyik most indult el a pályaudvarról, de egyre gyorsít – mondta Gulevszkij Konsztantin, a szabadfogás szakágvezetője.
– A nevezések alapján erős lesz a mezőny, de a mi csapatunk is erős. Optimista vagyok, több érmet és helyezést is várok. Erre esélyes lehet a 65 kilós Asarin Roman, aki U23-as Eb-bronzérmes, és indult a tavalyi budapesti felnőtt vb-n, de jó esélyekkel indul a frissen honosított 74 kilós Kuramagomedov Murad is, ő ott volt már az idei nur-szultani világbajnokságon. Szintén birkózott a kazahsztáni vb-n a 92 kilós Tóth Bendegúz, akinek U23-as Eb-ezüstje van, s nem szabad kihagyni a 86 kilós Szurovszki Patrikot sem a sorból.

Szeretnénk érmet nyerni és még két pontszerző helyezést elérni, ez a hivatalos célkitűzésünk - vázolta fel céljait Ritter Árpád a női válogatott szakágvezetője.
A realitások alapján az 57 kilós Galambos Ramóna, aki megnyerte az idei U23-as Eb-t, az 55 kilós Szél Anna, valamint az idei junior Eb-győztes, vb-bronzérmes, 76 kilós Nagy Bernadett az, akiktől érmet remélhetünk. Rajtuk kívül az 53 kilós Vilhelm Viktória és a 65 kilós Szabados Noémi is villantott már korosztályos szinten. Fiatal a csapatunk, négyen még juniorok, s jövőre is azok maradnak, de úgy vélem, már most is erősek leszünk.

"Tapasztalatom szerint a realitás mindig megfeleződik, s mivel nagyjából négy emberünk éremesélyes, így két dobogós helyezéssel már elégedett leszek" – szögezte le a csapat esélyeit a kötöttfogású szakágvezető idősebb Lévai Zoltán.
"Akikben leginkább bízhatunk, a 63 kilós Torba Erik, ő az idei Európai Játékokon második volt, a 77 kilós Lévai Zoltán, az idei U23-as Európa-bajnok, aztán Papp Bertalan 87, és Szőke Alex 97 kilóban. Lévai Tamás, a másik fiam a csapatban jó versenyzőtípus, nyolcvan helyett százhúsz százalékra képes tétre menően, de juniorként a huszonhárom évesek között még van fizikai lemaradása, főleg a 82 kilóban."

A versenyre a belépés ingyenes. A magyarok programját itt megnézhetik.

Vízilabda. Szombaton lejátszották a januári női vízilabda Európa-bajnokság selejtezőinek visszavágóit, így eldőlt, mely hat ország csatlakozik a budapesti tornára korábban kijutott válogatottakhoz. A magyar válogatott csoportjába Horvátország, Szerbia és Szlovákia csatlakozott Görögország és Oroszország mellé.

(MOB összeállítás Fotók: MOB/Szalmás Péter, judoinfo.hu, curling.hu, birkozoszov.hu, waterpolo.hu)