Galambos Péter az elődöntőben, továbbjutott a kormányos nélküli kettes a vb-n

2013. 08. 28.

Bejutott a legjobb tizenkettő közé a Simon Béla-Juhász Adrián összetételű kormányos nélküli kettes, a dél-koreai evezős világbajnokságon, miután reményfutamában a második (6:37,17) helyen végzett.

Első lett a dél-afrikai (6:35,43), harmadik a mexikói (6:39,36) egység. Miután csak két hajó juthatott tovább, nagy jelentősége volt, hogy a Tisza Evezős Egylet versenyzői, a hajrában visszaverték a mexikóiak támadását.

A futam után Molnár Dezső, edző így nyilatkozott:
"A fiúk taktikusan versenyeztek, már az első 750 méteren biztosították a továbbjutáshoz elegendő előnyt így csak ennek őrzésére volt szükség, a pálya hátralévő részében. Ezzel sikerült némi erőt tartalékolnunk a következő futamra. Sajnos a start gyengébben sikerült a szokotthoz képest és a dél-afrikaiaknak ajándékoztunk egy hajóhosszt, amit ők végig megőriztek. A második helyen végezve továbbjutottunk a középdöntőbe. A harmadik Mexikó és negyedik Oroszország szintén középdöntőbe került, de ők már csak a C-D (13-24 hely) döntőkbe való jutásért fognak versenyezni. Számomra az Egyesült- Államok, Ausztrália és Románia kiesése okozta a legnagyobb meglepetést. Nagyon várjuk a csütörtöki csoportbeosztásunkat, ahol szeretnénk Új-Zélandot elkerülni."

A Simon-Juhász páros középdöntőjét - csütörtökön reggel - az Eurosport1 közvetíti.

A para-evezősök női egypár reményfutamában, Lengyel Mónika negyedik lett (7:18,01), így a B döntőbe került. Nyert az ukrán Liszenko (6:25,39), második a dél-afrikai Khumalo (6:51,21), harmadik a dél-koreai Kim (7:00,43).

A férfiaknál - a szintén para-evezős - Németh Szabolcs (Arrabona EK) az ötödik (6:07,32) helyen zárta a reményfutamot, így a B döntőben folytathatja. Első helyen végzett az ukrán Bondar (5:09,38), második az olasz Caselli (5:18,67), harmadik a német Schmidt (5:26,58), negyedik a brazil De Oliveira (5:27,89).

A korábban már a legjobb huszonnégy közé került - könnyűsúlyú egypárban - Galambos Péter (Vác VEC) és a normálsúlyú egypárok mezőnyében, Széll Domonkos (Csepel EK). Negyeddöntőjüket magyar idő szerint szerdán hajnalban rendezték.

Szél Domonkos futamában a szlovén olimpiai bajnok Luka Spik nem állt rajthoz, így két riválisát kellett megelőznie az elődöntőhöz. A magyar evezős bátran kezdett. 500m-nél még az elődöntőt jelentő harmadik helyen lapátolt, de utána a brit, indiai és svájci riválisával nem tudta tartani a tempót, sőt az utolsó 500m-en üzbeg ellenfele is megelőzte. Így a futam utolsó helyén ért a célba, s a C/D elődöntőben folytathatja tovább a küzdelmeket.

Galambos Péter viszont remekül helyt állt. A negyedik futamban a német Jonathan Koch-al külön versenyt folytatva végül a második helyen haladt át a célvonalon, ami számára elődöntőbe jutást jelentett.

Lengyel Mónikát a B döntőben a koreai Ki sejeong megelőzte, így a magyar parasportoló a nyolcadik helyen fejezte be a vb-t.

Németh Szabolcs szintén a B döntőben ötödik lett, csak amerikai riválisát sikerült megelőznie, ezzel a 11. helyen végzett.

(Forrás: evezős szövetség / MOB)