Gercsák Szabina olimpiai kvalifikációs torna-győzelemmel tért vissza a tatamira

2019. 09. 30.

A luxemburgi olimpiai kvalifikációs European Openen aranyérmet szerzett Gercsák Szabina. Atlétáink a világbajnokságon versenyeznek. A női kézilabda-válogatott 2 győzelemmel vezeti csoportját az Európa-bajnoki selejtezőkben. Kajak-szlalomban az olimpiai kvalifikációs világbajnokságon a magyar indulók nem szereztek kvótát. Súlyemelésben három magyar szerepelt a vb-n. A szörfös Gádorfalvi Áron ezúttal lemaradt az olimpiai kvótáról. Rasovszky Kristóf nyerte a 2019. évi nyíltvízi világkupa-sorozatot. A Litkey Farkas, Joó Kristóf és Németh Pepe alkotta egység soling világbajnok lett. Hétvégi összefoglalónk következik.

Judo. Az olimpiai kvalifikációs sorozatba tartozó European Open-versenyre került sor a hétvégén Luxembourgban, ahol a mieink remekeltek: a súlyos sérülés után visszatérő Gercsák Szabina arany-, Ohát Zalán pedig ezüstérmet szerzett. Szabina a 70 kilogrammos súlycsoport 18 fős mezőnyében spanyol, lengyel, svájci és német ellenfelét is ipponnal győzte le, és az aranyéremmel száz olimpiai kvalifikációs pontot gyűjtött. A sikeres pontvadászat remélhetőleg a következő hétvégén kezdődő brazil Grand Slam-tornán folytatódik.

A 100 kilogrammosok között szereplő Ohát Zalán három győzelemmel masírozott a fináléba, ahol francia riválisa győzte le, és lett ezüstérmes. A magyar fiúnak ez már a negyedik érme az European Open-sorozatban, egy-egy arany, ezüst és bronz után. Ohát Zalán – Gercsák Szabinához hasonlóan – harcban van még az olimpiai indulás jogának megszerzéséért.

Atlétika. A dohai világbajnokság pénteki versenynapján elsőként legjobb női kalapácsvetőnk, az olimpiai kvótás Gyurátz Réka lépett dobókörbe, és 67.41 m-t doobva a 30 induló közül összesítésben a 23. eredményt érte el. Őt a 2000 m akadály újdonsült országos rekordere, a 3000 m akadály előfutamaiban érdekelt Wagner-Gyürkés Viktória követte, aki a verseny második futama elején egy kis "balesetbe" keveredett, amely kizökkentette a ritmusából, végül 9:52.11 idővel összesítésben a 37. pozícióban fejezte be a vb-t.

Szombaton egy újabb ügyességi számban, férfi diszkoszvetésben volt magyar érdekeltség. Huszák János 60.45-öt dobott - ezzel 28. lett. A férfi 50 km gyaloglás döntőjében két versenyzőnkért szoríthattunk. Venyercsán Bence a 26. helyen ért célba, 4:45:04 órás idővel. A célba érkezés ezen az estén óriási tettnek bizonyult, hiszen a 46 induló közül, 18 versenyzőnek nem sikerült ugyanez. Helebrandt Máténak sem, aki 35 km-nél, a 23. helyről kényszerült kiállni. Vasárnap Madarász Viktória volt az egyetlen versenyzőnk a világbajnokság harmadik versenynapján és a 39. helyen ért célba a női 20 kilométeres gyaloglásban. Országos csúcstartónk hatalmasat küzdött és a pokoli időjárási körülmények, kibírhatatlan páratartalom ellenére sem adta fel, az ideje 1:47:38 óra lett.

A tokiói olimpiai kvótával rendelkező Krizsán Xénia, országos csúcstartó többpróbázó a rendkívül hosszú, megterhelő szezon végére kiújult korábbi combhajlító sérülése miatt nem indult a világbajnokságon.

Kézilabda. Két biztos győzelemmel kezdte meg Európa-bajnoki selejtező szereplését a magyar női válogatott. Előbb Litvániát, majd Olaszországot győzte le Kim Rasmussen gárdája, így a szintén 2 győzelemmel álló Montenegróval együtt vezeti csoportja tabelláját. A csoport első két helyezettje vehet részt a jövő évi Európa-bajnokságon. A női válogatottra idén még egy nagy feladatt vár, a Japánban rendezendő világbajnokság, ahol a tét az olimpiai kvalifikációs tornára való kijutás. A világbajnok kijut az olimpiára, a 2-7. helyezettek szerepelhetnek a három csoportban megrendezendő olimpiai kvalifikációs tornán.

Kajak-szlalom. 63 ország 450 versenyzője állt rajthoz a hétvégén a spanyolországi La Seu d'Urgell városában, az olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. Az eseményen 18 kajakos- és 11 kenus kvótát osztottak mindkét nem versenyszámaiban. A korábbi osztrák, most magyar színekben indult Schmid Julia a kenu egyes versenyszámban bejutott a középfutamba, de ott csak 26. lett, így nem szerzett olimpiai kvótát. Minden nemzet csak egy kvótát szerezhetett, ebben a sorrendben a 18. volt a rangsorban. A férfiak kajakos mezőnyében Potocny Marcel a 76. helyet szerezte meg a selejtezőben. Az ifikorú magyar tehetség, Rácz Koppány az esélyesebb magyar riválisát megelőzve a rangsor 64. helyén végzett.

A szakág a jövő évi londoni pótkvalifikációs Eb-n javíthat.

Súlyemelés. A pattayai világbajnokságon szerepelt háromtagú magyar csapat legjobbja a 81 kg B csoport ötödik helyén végzett Szuromi Tímea lett. A 35 éves emelő első világbajnokságán hat hibátlan gyakorlatot bemutatva lökésben 118kg-os országos csúcsot ért el. Összetettben 213 kilóval hat ellenfelét maga mögé utasítva a 14. helyen végzett.

Szintén az első vb-n szerepelt a 87 kg-os súlycsoportban a 18 éves Boros Viktória. Hat hibátlan gyakorlatot bemutatva, egyéni csúcsokat teljesítve a súlycsoport 20. helyén végzett. A +109 kg-ban Nagy Péter számára nem sikerült jól a világbajnokság. Összetettben messze elmaradt legjobbjától, 400 kg alatti teljesítménnyel 19. lett összetettben. Némi vigasz lehet a számára, hogy lökésben 216 kg-ot teljesítve országos csúcsot ért el.

Szörf. Mint már hírül adtuk korábban, a torbole-i olimpiai kvalifikációs világbajnokságon a nők RS:X kategóriájában Cholnoky Sára olimpiai kvótát szerzett a nemzetnek.

A férfiak között Gádorfalvi Áron és Sánta Bence versenyzett a tokiói indulás jogáért. Áron bejutott az arany csoportba, ahol 13-an maradtak versenyben 8 olimpiai kvótáért. Sokáig a 9. helyen versenyzett a nem kvótások sorrendjében, nagyon közel a tokiói indulási joghoz. A 4. versenynapon három helyett egy futamot sikerült csak megtartani a férfiaknak, majd az utolsó napon sem volt futam szél hiányában. A magyar szörfös az 57. helyen fejezte be a versenyt. A nyolc kvótát Korea, Hong Kong, Fehéroroszország, Svájc, Litvánia, Egyesült Államok, Ciprus és Csehország szerezte meg. A férfiaknak még van egy lehetőségük kvalifikálni, 2020. április 13-19. között a genovai világkupán. A Hempel World Cup Series keretén belül itt lesz a világkupa-sorozat utolsó előtti állomása. Áron a hetedik olimpiájára készül, amennyiben sikerül kvótát szereznie, úgy sporttörténelmet írhat, ugyanis még nincs olyan magyar sportoló, aki 7 olimpián vett volna részt. A világbajnokságon 130 férfi és 106 nő mérte össze tudását.

Nyíltvízi úszás. A kínai Csunanban zárult a világkupa-sorozat: Rasovszky Kristófnak csak célba kellett érnie a kilencedik viadalon, hogy hivatalossá tegye összetett győzelmét (a szabályok értelmében a rangsoroláshoz a záróversenyen kötelező részt venni). Nos, az 5 km-en világbajnok veszprémi klasszis ezúttal az 5. helyen végzett. Olasz Anna hatodikként zárt, megőrizve negyedik helyét az éves összesítésben. A két úszó részt vesz a World Beach Games dohai 5 km-es versenyében.

Vitorlázás. A második naptól kezdve az élen állt, és magabiztosan nyerte meg az Atlanti-óceánon (a franciaországi La Baule-ban) megrendezett soling-világbajnokságot a Litkey Farkas, Joó Kristóf, Németh Pepe trió. A végeredményt tíz futam alapján hirdették ki, amelyből hármat megnyert a magyar egység. A háromszoros világbajnok kormányos Litkey Farkas új összetételű, bár minden elemében rutinos csapattal vágott neki a viadalnak, a végén pedig egy jól összekovácsolódott, remekül együttműködő hármas ünnepelt a dobogó tetején. A soling 1972 és 2000 között szerepelt az olimpia műsorán.

Ökölvívás. Bajkai Istvánt – aki tavaly december 15. óta az elnökség által megbízott pénzügyi biztosként tevékenykedett a szövetségben – választotta elnökké a Magyar Ökölvívó Szakszövetség (MÖSZ) tisztújító közgyűlése vasárnap. A közgyűlés alapszabály-módosítással létrehozta a szakmai társelnök posztot, amit mostantól az előző elnök, a 2017. április 1-jén megválasztott Erdei Zsolt tölt be, aki innentől kezdve csak a szakmára fog koncentrálni.

Torna. Elutazott a tornász-válogatott a kvalifikációs világbajnokságra, ahol az olimpiai és világbajnok Berki Krisztián egy újabb sérülést követően nem áll rajthoz.

(MOB-összeállítás, fotók: judoinfo.hu, masz.hu, keziszovetseg.hu, kajakkenusport.hu, mssz.hu, hva.hu, musz.hu, likebalaton.hu)