Győzelemmel kezdett a Szolnok és az Atomerőmű az Eurochallenge Kupában

2013. 11. 06.

A harmadik számú európai kupasorozat, az Eurochallenge-kupa 1. fordulójában az Atomerőmű SE és a Szolnoki Olaj is győzelemmel kezdett hazai pályán, a Jászberény viszont kikapott Törökországban.

Jones révén az ASE hozta el a labdát, de Nicora pontjaival a vendégek szereztek vezetést. Körtélyesi és Szabó tripláival 6-2-re ellépett a Paks, de az ötödik percben már 10-10 volt az állás. McGruder helyére Medve jött be, az amerikai játékos hamar összeszedett 2 hibát. Az első időt a Nagyvárad kérte 12-12-nél, de Denison és Subotic találatai után Braniszlav Dzunics is magához hívta tanítványait, de a negyed végéig nem sikerült faragni a 4 pontos hátrányból.

Jobban kezdte a második felvonást az Atom, a vendégek 2,5 perc alatt 4 személyit szedtek össze, az első negyedbeli egyel szemben. Jones dobott két percen belül 6 pontot, a 14 percben már 3-al ment a Paks, sőt egy percre rá már 6-ra nőtt az előny. Visszajött a vendégeknél Denison és Markovic, pontjaikkal ismét náluk volt az előny, Braniszlav Dzunics másfél perccel a vége előtt időt kért. A hátralévő időben Tóth és Szabó is megnyerte a palánk alatti csatáját, így hazai előnynél vonultak az öltözőbe a csapatok. Az első félidőben a hazaiak 10, a vendégek 9 játékost küldtek a pályára.

Nicoara dobta az első pontokat, Tóth büntetőkkel válaszolt. McGruder és Szabó is hárompontost dobott, Subotic két duplával válaszolt. Hiába lépett el 4 ponttal az ASE, Dillon és Nicoara gyorsan egalizált. A negyed felénél Körtélyesi villantott, a paksi csapatkapitány két triplát dobott egymás után, majd az ASE palánk alatt sapkázta le Denisont. Medve Máté is betalált messziről, így Eilingsfeld két büntetőjével nyolc pontra nőtt a hazai előny.

Markovic hárompontosával indult az utolsó tíz perc, de Eilingsfeld betörésből rögtön válaszolt. Most az ASE gyűjtögette szorgalmasan a személyi hibákat, 2 perc alatt 3 jött össze. McGruder szerzett 5 pontot zsinórban, de Popescu és Markovic meccsben tartotta a vendégeket, a 37. percben 68-68-at mutatott az eredményjelző. Deonta Vaughn közelről, és büntetőből is betalált, Körtélyesi zsákolása után pedig már újra 6 pont volt a hazaiak előnye. Az utolsó másodpercek is hoztak izgalmakat, 26 másodperccel a vége előtt Jones zsákolt egy óriásit, de Franklin 3 pontosa még éltette a vendég reményeket. Vaughn kihagyott egy büntetőt, és a végén majdnem kevésnek bizonyult az 5 pontos előny. 15 másodperccel a vége előtt Dillon 2 pontosával zárkózott a vendég csapat, majd egy rossz indítás után ismét ők támadhattak, de Dillon ahelyett hogy 3 pontos dobást kísérelt volna meg, bevitte ziccerig a labdát. A hátralévő 0.7 másodpercben már megőrizte 1 pontos előnyét az ASE.

Braniszlav Dzunics, az ASE edzője: Azt gondolom nagyot harcoltunk. Az első félidőben sok problémánk volt a lepattanókkal, de a második játékrészben már korrigáltunk. Kár a végjátékért, jobb lett volna izgalommentesen befejezni a mérkőzést.

Cristian Achim, a Nagyvárad edzője: Nagyon kemény meccs volt, ott voltunk az utolsó másodpercig a győzelem kapujában. Jobbak voltak a hazaiak nálunk, megérdemelték a győzelmet, gratulálok nekik.

Eredmények, 1. forduló:

B csoport:
Atomerőmű SE – CSM Oradea 78-77 (14-18, 17-12, 30-23, 17-24), ASE Sportcsarnok
ASE: Kovács Á. -, McGruder 10/3, Körtélyesi 13/9, Szabó Zs. 12/6, Jones 19. Csere: Eilingsfeld 4, Medve 3/3, Baki -, Vaughn 8, Tóth Á 9.
Oradea: Franklin 12/6, Subotic 8, Dillon 13, Denison 12/3, Nicoara 12. Csere: Comagic -, Tibirna 4, Markovic 14/12, Popescu 2.

Földi Sándor edző úgy döntött, hogy Brane Savic-ot hagyja ki a török Tofas elleni EuroChallenge mérkőzésen, így a kék-fehérek magas szerkezettel, ám Szögi Ádám személyében mindössze egyetlen klasszikus irányítóval álltak fel.

Nik Raivio szerezte a JKSE történetének első nemzetközi pontjait egy 2+1-es akcióval. A hazaiak alaposan bekezdtek, első három triplakísérletük a gyűrűben landolt, így hamar fordítottak. Jó százalékkal dobtak a folytatásban is, de nem adta könnyen magát a magyar csapat, tíz perc után 23-17 volt az állás.

Dukics triplájával indult a második negyed, de sokáig nem örülhettünk, hiszen rögtön feleltek rá a hazaiak. Sorra adták el a labdákat Szögiék, két és fél perc után már tíz volt közte, 32-22-nél Földi mester időt is kért. Nem sikerült azonban rendezni a sorokat, így 4:26-tal a félidő vége előtt, 38-27-nél ismét lépett egyet az asztal felé. Hiába hozta Markovics a pontokat, Balazic-csal és Denmonnal nem bírtunk, az amerikai hátvéd utolsó másodperces triplájával éppen a szünetre alakult ki az addigi legnagyobb különbség (48-31).

A harmadik negyedben Raivio-ék szép lassan elkezdtek zárkózni. 5:55 volt hátra, amikor 52-40-nél a hazaiak időt kértek. Többször is lett volna esély tízen belülre is kerülni, de nem tudtak élni vele a vendégek. Sőt miután a hajrából megint a törökök jöttek ki jobban, ismét visszaállt a 17 pontos differencia (66-49).

Ezzel nagyjából el is dőlt a meccs. Bár az utolsó negyedet még megnyerték a kék-fehérek, ez is csak arra volt elég, hogy tisztes helytállással zárják első EuroChallenge mérkőzésüket.

Eredmény:

F csoport:

Tofas SC Bursa – Fortress-Jászberény 86-72 (23-17, 25-14, 18-18, 20-23), Bursa Atatürk Sport Hall
Tofas: Stipcevic -, Cetin 13/9, Büker 7/3, Balazic 13/9, Elonu 11. Csere: Aydin -, Geyik 9/3, Denmon 22/3, Tekin -, Senli 4, Dokuyan 2.
JKSE: Raivio 11, Soós 2, Markovics 15, Dramicsanin 18/6, Lázár 6. Csere: Horti 8, Dukics 12/6, Szögi -.
Kipontozódott: Balazic (38. perc)

Az idén is az NB I alapszakasza helyett a regionális Adria Ligában szereplő - és ott 3/3-as győzelem/vereség mutatóval álló - szolnokiak jókora rövidzárlattal nyitottak, ugyanis a 8. percben 2-14 állt a nagyórán.
A nyitó negyedben összesen 4 (!) pontot összehozó bajnoki ezüstérmes a folytatásban összeszedte magát, és a szerb Tomislav Ivosev, valamint Vojvoda Dávid és Simon Balázs révén 20-20-nál utolérte öt amerikaival érkezett bolgár riválisát. A szolnokiaknál Willie Warren - akit a szerb Radnicki Kragujevacnak dobott 30 pontja után a hatodik forduló legjobbjává választottak az Adria Ligában - egyszer sem talált a gyűrűbe, ezzel együtt a nagyszünetben 31-34 volt az állás.

A 2012-ben az Eurochallenge debreceni négyes döntőjébe jutott hazaiak a 29. percben, 49-48-nál jutottak ismét vezetéshez, az utolsó játékrész mégis egypontos vendég vezetésről indult (49-50) indult. Ugyan Warren és Lóránt Péter is „megszórta magát” a záró tíz percben, ám négy perccel a vége előtt 60-60-at mutatott az eredményjelző.
A hajrában aztán öt ponttal elhúzott Nenad Asceric együttese - amelyben a sérülésből felépülőben lévő Báder Márton csak három percet vállalt -, és előnyét remekül tartva megszerezte a szezonnyitó győzelmet.
A Szolnok egy hét múlva a román Tirgu Mureshez látogat.

Eredmény:

H csoport:
Szolnoki Olaj KK - Rilski Sportist Samakov 73-66 (4-14, 27-20, 18-16, 24-16), Tiszaligeti Sportcsarnok.
Szolnok: Warren 20/12, Vojvoda 7/3, Oliver 3/3, Lóránt 9, Keller 6 Cs: Rakics 2, Horváth Á. 2, Báder -, Simon B. 7/3 , Ivosev 16/3.
Rilski: Henry 15, Barnett 15, Georgiev 5/3, Ravenel 14/6, Vaklinov 2 Cs: Calhoun 6, Bozov 2, Taylor 7.
Kipontozódott: Lóránt (38.)

(Forrás: bb1.hu)