Győzelemmel kezdte a világligát a pólóválogatott

2013. 11. 13.

Győzelemmel kezdte meg szereplését a 2013/14-es világliga-sorozatban a magyar férfi vízilabda-válogatott: Benedek Tibor világbajnoki címvédő együttese három góllal nyert a görögök ellen Miskolcon.

Az új vl-széria nyitómeccse, amely egyszersmind az utolsó hivatalos mérkőzése is volt a magyar válogatottnak 2013-ban, nem ígért könnyed játszadozást a görögökkel szemben, akikkel a nyáron, a vb előtt háromszor is találkozott a csapat. Az első két összecsapást elveszítette, egyet vendégként, egyet a margitszigeti Vodafone Kupán. A harmadik csatát, a legfontosabbat azonban Varga Dánielék nyerték, a barcelonai világbajnokság negyeddöntőjében 9-3-ra.

A miskolci mérkőzés, amelynek a Kemény Dénes nevét viselő uszoda adott otthont, telt ház, de a szerény befogadóképesség miatt a VIP-vendégekkel és a helyi sportiskolásokkal együtt is csak mintegy hatszáz néző előtt kezdődött - a vb legjobb kapusának megválasztott Nagy Viktor remekléseivel. A túloldalon is jól működött a védekezés, így egészen a negyed hajrájáig kellett várni a magyarok vezető góljára, emberelőnyből a center Hárai Balázs lőtte. A szünet előtt büntetőből egyenlített az ellenfél (1-1).

A második nyolc percben az egyik létszámfölényes helyzetüket értékesítő görögök átvették a vezetést (1-2), de csak rövid időre: a tíz világbajnokot felvonultató hazai együttesből az olimpiai bajnoki címmel is büszkélkedő Varga Dénes akciógóllal válaszolt, majd a szintén ötkarikás aranyérmes Hosnyánszky Norbert távoli bombájával visszakerült az előny a vendéglátókhoz (3-2). A nagyszünethez közeledve a csapatkapitány, az idősebbik Varga fivér, a 2008-ban Pekingben szintén olimpiai győztes Dániel is eredményes volt ötméteresből, majd a duplázó öcs emberelőnyből egyetlen másodperccel a második negyed vége előtt tette még megnyugtatóbbá a különbséget (5-2).

A harmadik játékrész nyitányaként a görögök emberelőnyből jöttek közelebb (5-3), kevéssel később azonban az ifjú center, Bedő Krisztián - szintén emberelőnyben - góllal fejezett be egy akciót (6-3). Ezután az uszoda váratlanul megszólaló tűzjelzője átmenetileg megakasztotta a meccset, majd a folytatásban Hárai harcolt ki büntetőt, és Vámos Márton értékesítette (7-3).

Az utolsó negyedben emberelőnyből szépített az ellenfél (7-4), a válasz megint nem késett: Bedő centergóljával lett 8-4. Büntetőt kaptak a görögök, de Nagy bravúrral védett, viszont a negyed felénél, emberelőnyből csak sikerült betalálniuk (8-5). Összességében simán győzött a fegyelmezetten játszó, pompásan védekező, támadásban pedig kielégítőt nyújtó magyar válogatott.

A csoport harmadik tagja az olimpiai bajnok horvát válogatott, amellyel a magyar csapat január 14-én, vendégként mérkőzik meg először. A trióból a körmérkőzéses, oda-visszavágós rendszerű sorozat győztese jut tovább az úgynevezett szuperdöntőbe.

Vélemények:

Varga Dénes:
„Valamivel jobb volt, mint a szombati BL-meccs a Szolnok ellen, de még mindig nem éreztem úgy, hogy nagyon jól menne a játék. Fáradtan mozogtam, a múlt héten nagyon keményen edzettünk, én még rá is raktam kicsit, és a meccsekre nem tudtam úgy felengedni. Remélem, azért lassan következik ez is, mert egyre komolyabb mérkőzések jönnek például a BL-ben. Nem arról van szó, hogy nem éreztem túlzottan lazának magam, csak nem pörögtem úgy, ahogy szoktam, ahogy szeretek. Azért persze örülök a győzelemnek, és hogy ezt a remek közönséget is sikerült kiszolgálnunk.”

Nagy Viktor:
„Mivel betegség miatt kimaradt egy hét, picit féltem a meccs előtt, hiszen a válogatott edzésén voltam először vízben. A melegítés előtt nem is értem nagyon labdába, emiatt megint paráztam kissé, viszont örülök, hogy aztán sikerült felpörögnöm. Az, hogy fogtam az első labdát, sokat számított – persze, mindig fontos, de most talán még a szokásosnál is fontosabb volt. A legtöbbet azonban mégiscsak az nyomott a latban, hogy Gergely Pista szokás szerint remek tanácsokat adott, ez sokat jelentett ma is!”

Varga Dániel:
„Ennek a mérkőzésnek úgy mentünk neki, hogy nem szépen akarunk játszani, hanem kizárólag a győzelem a fontos. Természetesen örülünk, hogy sikerült nyernünk, és hogy időnként talán még szépen is vízilabdáztunk, de négy hónap szünet után ez volt az a szint, amire a csapat eljuthatott néhány edzés során. Egy ilyen mérkőzésen kifejezetten fontos a közönség biztatása, nagyon hálásak vagyunk a miskolci szurkolóknak, hogy segítettek nekünk a nehezebb pillanatokban.”

Benedek Tibor:

"Abszolút elégedett vagyok. Tisztában voltam azzal, hogy három edzés után még nem érjük el ugyanazt a szintet, amit a világbajnokságon, ugyanakkor a játékelemek többségében hoztuk azt, amit vártam. Egy-két dolog nem stimmelt, de ezek leginkább olyanok voltak, amiket ennyi időn belül nehéz újra tökélyre fejleszteni.

A görögök továbbra is iszonyú jól játsszák meg a kapufás embereiket. Most is hasonló módon csinálták, mint Barcelonában, viszont az ez ellen alkalmazandó védekezés összeállásához sokkal több gyakorlásra van szükség, mert az tényleg bonyolult. Négyszer be is tudták adni a labdát, Viktor szerencsére kétszer tudott védeni.

A görögök ugyanazt játszották, mint a világbajnokságon. Azaz még véletlenül sem pörgetik fel a tempót, várnak a végtelenségig, hogy megjátsszák a centert vagy másutt harcoljanak ki emberelőnyt. Mi ellenben, úgy gondolom, látványosabban vízilabdáztunk, ahogy megszokhatták tőlünk. Természetesen még nem ugyanazon a színvonalon, de négy hónap szünet után ez, gondolom, érthető.

Négy hónap kihagyás és három edzés után egy éles meccsen azért beletelik egy kis időbe, amíg felveszed a ritmust. Ez a görögökön is látszott, ők is le voltak dermedve kicsit, utána viszont sikerült elérnünk a megfelelő ritmust. Én a mérkőzés előtt azt mondtam, egygólos győzelmet szeretnék – lett belőle három. Ez egyébként, miután egy hármas csoportban lehetnek körbeverések, még nagyon sokat érhet a későbbiekben. Azaz a csapat túlteljesítette a várakozásaimat."

Atanasziosz Kehagiasz, görög szövetségi kapitány:

„Amikor egy csapat Magyarországgal mérkőzik, nincs szükség motivációra – az jön magától. A világ egyik legjobb együttese évek óta, világklasszisokkal védekezésben, támadásban, ha ellenük eredményt szeretne elérni bárki, akkor minden fronton tökéleteset kell nyújtani. Ez nekünk ma nem sikerült teljes mértékben, de emiatt egyáltalán nem vagyunk elkeseredve: valahányszor találkozunk a magyarokkal, mindig tanulunk tőlük valamit védekezésben is, támadásban is.”

Hrisztosz Afrudakisz, görög csapatkapitány:

„Számomra mindig nagy öröm, amikor a magyarokkal találkozunk, nagyon szeretem azt a vízilabdát, amit ők játszanak. Komoly kihívás ellenük mérkőzni, hiszen a világ egyik legjobb csapatát alkotják. A mérkőzés lassan indult, ők is, mi is le voltunk fagyva, de ez ennyi kihagyás után érthető: hónapok óta klubmeccseket játszunk, amelynek színvonala nem mérhető egy ilyen válogatott mérkőzéséhez.

Ennek ellenére a játék bizonyos szakaszaiban sikerült megmutatni, hogy tudunk vízilabdázni, ám döntőnek bizonyult, hogy dobtak egy-két könnyű gólt, ezzel mentek el kettővel, majd hárommal, utána pedig már szinte képtelenség utolérni őket. De nem szabad elkeserednünk, mennünk kell tovább, dolgozni keménye, szenvedni – minél több időt töltünk együtt, minél többet gyakorlunk közösen, annál érettebb lesz a játékunk. Az a legfontosabb, hogy az Európa-bajnokságra álljon össze a csapatunk: úgy gondolom, akkor meg tudjuk majd mutatni, ennél sokkal jobb teljesítményre vagyunk képesek.”

világliga, európai B csoport, 1. mérkőzés:

Magyarország–Görögország 8-5 (1-1, 4-1, 2-1, 1-2). Miskolc, Játékvezetők: Radu Matache (roman), Hendrik Schopp (német)
Magyarország: Nagy V. – Szivós, Varga Dénes 2, Gór-Nagy, Hárai 1, Varga Dániel 1, Vámos 1. Cserék: Bedő 2, Hosnyánszky 1, Salamon, Jansik D., Tóth M.
Görögország: Calkanisz – H. Afrudakisz 2, Gunasz 1, Delakasz 1, Kolomvosz, Vlahopulosz, Milonakisz 1. Cserék: Guvisz, Pontikeasz, Murikisz 1, Prekasz.
Emberelőnyök: 3/9, ill. 4/9 Ötméteresek: 2/2, ill. 1/2
Kipontozódott: Vlahopulosz (22. p.)

(Forrás: mti, waterpolo.hu)