Győzelemmel zárta a vb-t a magyar válogatott

2014. 04. 27.

A magyar jégkorong válogatott szétlövés után 5-4-re legyőzte a japán csapatot a dél-koreai Kojangban zajló divízió I/A osztályos jégkorong-világbajnokság szombati, utolsó fordulójában.

A 3. percben egy ártatlan helyzetből vezetést szerzett a japán csapat, Szaito éles szögből a letérdelő Hetényi vállára lőtte a korongot, amely a gólvonal mögé pattant. Ettől kicsit megzavarodott a magyar együttes, és izgulni kellett, hogy ne legyen nagyobb a különbség.

Lassan ébredezett Rich Chernomaz csapata, és még a szünet előtt Vas Márton jó ütemű passzával Sofron lépett ki, és köténygóllal egyenlített.
A második harmad rögtön magyar emberelőnyös találattal kezdődött, Bartalis lefordult védőjéről, és nem hibázott. A csatárnak ez volt az ötödik találata a tornán. Egy rossz támadás után lefordult a rivális, és a kontra végén Nisivaki lőtt a jobb felső sarokba.

Magosi kiállítása legvégén Kudzsi bombázott a kapuba, és ismét a japánoknál volt az előny. A folytatásban Mihály hagyott ki ziccereket, majd a pihenő előtt Sofron újból eredményes volt.

A harmadik harmad elején óriási fölényben voltak a magyarok, majd a japánok első számú kapusa, a volt NHL-es Fukufudzsi megsérült, le kellett cserélni. Nariszava állt be. Büntetőhöz jutottak a japánok, Takahasi kísérletét Hetényi lábbal védte. Egy újabb rossz visszazárásnál, az 55. percben Ueno csapott le a korongra, és higgadtan a kapuba csúsztatta. A hajrában lehozott kapus mellett Vas Márton lövése a kapuvasról a japán hálóőrre, onnan pedig a kapuba pattant, és ezzel lett 4-4.

Jött a "hirtelen halál", amiben elcserélte magát a magyar válogatott, és így emberhátrányba került, de nem esett gól, így a rávezetések döntöttek. Vas Márton háromszor is belőtte a büntetőt, ezzel sikerült győznie a csapatnak.
A japánok feljutása attól függ, hogy a szlovénok szereznek-e pontot az osztrákok ellen.

A magyarok két győzelemmel és három vereséggel zárták a tornát, és az ukránok eredményétől függően a negyedik vagy ötödik helyen végeznek, így ebben a csoportban szerepelnek jövőre is.

5. forduló:
Magyarország-Japán 5-4 (1-1, 2-2, 1-1, 0-0, 1-0), szétlövés után
gól: Sofron (18., 39.), Bartalis (21.), Vas M. (59.), illetve Szaito (3.), Nisivaki (27.), Kudzsi (31.), Ueno (55.)

Szlovénia-Ausztria 3-1 (0-0, 1-1, 2-0)
gól: Urbas (34., 49.), Stebih (59.), illetve Petrik (36.)

Koreai Köztársaság-Ukrajna 2-8 (0-2, 0-3, 2-3)

A végeredmény: 1. Szlovénia 12, 2.Ausztria 10, 3.Japán 10, 4.Ukrajna 7, 5.Magyarország 6, 6.Korea 0

Vas Mártont a magyar férfi jégkorong-válogatott játékosát beválasztották a dél-koreai divízió 1/A világbajnokság All-Star-csapatába. Az 1+5 fős álomcsapatba rajta kívül csak osztrák és szlovén játékosok kerültek.

Az újságírók szavazatai alapján Luka Gracnar (szlovén) – Dominique Heinrich (osztrák), Vas Márton (magyar) – Brian Lebler (osztrák), Thomas Koch (osztrák), Jan Urbas (szlovén) összetételű lenne a vb legerősebb formációja.

A legértékesebb játékosnak (MVP) Luka Gracnart választották.

Emellett a szervezők posztonként választották meg a legjobbakat: náluk a japán Fukufudzsi Jutaka lett a legjobb kapus, a legjobb védőek Heinrichet, a legjobb támadónak pedig a szlovén Jan Mursakot látták.

(Forrás: MTI, NSO)