Győztesek napja, további kilenc számban dőlt el a vb-indulók kiléte

2013. 07. 21.

További kilenc számban eldőlt, hogy mely egység képviseli Magyarországot az augusztus végén kezdődő, duisburgi kajak-kenu világbajnokságon.

A Maty-éri válogató szombati versenynapján tíz döntőt bonyolítottak le. Az első válogató győztesei nyertek a 2. gyorsasági válogató zárónapján szinte minden számban.

A női kajakosok mezőnyében tisztulni látszik a kép, a K-2 500 méteren mégsem lesz szétlövés.
„Női 500 párosban nincs szétlövés, hanem a Kovács, Douchev-Janics páros viszi a számot, Szabó Gabriella és Fazekas-Zur Krisztina pedig a négyesben fog rajthoz állni a világbajnokságon – mondja Storcz Botond szövetségi kapitány.
- Azért döntöttem így az érintettekkel egyeztetve, mert a lányok között egész hétvégén minimális különbségek voltak párosban és egyesben is, ezért nem indokolt, hogy aki négyest indul, az ott legyen a párosban is. A végleges csapatösszeállításról a szakmai bizottsági ülést követően kedden az elnökség fog dönteni.”

A szombat délutáni első döntőben, C-1 500 méteren uralta a mezőnyt Nagy Péter. A győri versenyző az első válogatón második lett Vasbányai Henrik mögött, aki a második válogatón ebben a számban nem állt rajthoz, így Nagy Péter esélyeshez méltóan győzött, mögötte klubtársa, Varga Dávid lett a második, a csepeli Dóczé Ádám pedig a harmadik.

„Egyáltalán nem volt könnyű nyerni ebben a mezőnyben, de sikerült végrehajtanom, amit előre elterveztem – mesélte Nagy Péter. A mezőnnyel tudtam menni, az utolsó 200 méteren pedig robbantottam és leráztam a többieket. Úgy érzem, hogy jól megy most az 500 méter, talán sikerül a dobogóra kerülnöm Duisburgban.”

Férfi kenuban az év párosa a Vasbányai, Mike egység, ez az C-2 500 után egyértelműen kijelenthető. A KSI 1000 méteren Európa-bajnoki ezüstérmes duója mindkét távon nyerte az első és a második válogatót is. Ezúttal a Széles, Devecseri és a Szabó, Forgó páros előtt győztek.

A legrövidebb távon, 200 méteren a kajakos Douchev-Janics Natasa és Tótka Sándor is duplázott, azaz a májusi első fordulót követően most is nyert, ráadásul Douchev-Janics Kovács Katalinnal párosban is verhetetlennek bizonyult. Janics mögött Vad Ninetta ért a célba, Fazekas-Zur Krisztina a harmadik helyet szerezte meg.
Natasa az első válogatón is nyert, csont nélkül jutott ki ebben az olimpiai számban az év legfontosabb versenyére.

„Jó időt mentem, pont 5 másodperccel voltam lassabb, mint a férfi győztes” – mondta Douchev-Janics Natasa, aki rögtön az eredményhirdetés után újra vízre is szállt Kovács Katalinnal.

Hogy a Janics-Kovács duó a júniusi Eb-győzelem után a vb-n is vízre szállhat-e ebben a számban, még bizonytalan, ugyanis - ahogy Storcz Botond szövetségi kapitány az MTI érdeklődésére elmondta - a szoros időrend miatt nem valószínű, hogy belefér az egyes és páros indulás is.

„Nagy volt a hátszél, nem egyenesen álltunk be a rajtgépben, még a start pillanatában is beszéltem Natasához, hogy ez így nem lesz jó – mondta Kovács Katalin.
- Ehhez képest a táv második felére összekaptuk magunkat és végül 35,7-el szinte „világrekord” gyanús idő mentünk a hátszélben.”

Ezúttal is óriási presztízsharc zajlott férfi kajak 200 méteren Tótka Sándor és Dudás Miklós között. 2 hete az U23-as válogatót Dudás Miklós nyerte, most viszont második lett Tótka mögött, a bronzérmet pedig Molnár Péter szerezte meg. Tótka mindkét válogatót megnyerte, így a különlegesen nagy presztízzsel bíró számban ő képviselheti Magyarországot a világbajnokságon.

„Az elmúlt két hétben tudtam rendesen edzeni, az U23-as válogató előtt nem, mert be volt gyulladva a mandulám és fájt a derekam is – mondta Tótka Sándor.
- Nagyon örülök neki, hogy sikerült, erős ellenfeleket vertem meg, ami azért is fontos, mert váltóban jó csapattal fogunk tudni odaállni Duisburgban.”

A férfi K-2 200 méteren már a délelőtti előfutamok is tartogattak meglepetést. A szám talán legnagyobb esélyese, a Tótka-Hérics páros lekéste a rajtot, így természetesen nem került a döntőbe. A számot a Molnár Péter, Bán Kristóf páros nyerte a Sík, Boros és a Horváth, Szomolányi egység előtt. Miután az első válogatót – még Tótka Sándor párjaként – Bán Kristóf nyerte, ezért ebben a számban nem lehetséges a szétlövés, vagyis Molnárék olimpiai számban rajtolhatnak a vb-n.

„Borzasztóan boldog vagyok, nagyon mélyről jöttem vissza, az elmúlt két évben az is felmerült bennem, hogy abbahagyom a kajakozást, ehhez képest olimpiai számban rajtolhatunk” – monda Molnár Péter az eredményhirdetés után.

Női C-1 200 méteren Lakatos Zsanett ezúttal legyőzte az első válogatón győztes Takács Kincsőt, majd a később megrendezett szétlövésben is jobbnak bizonyult párostársánál, így ebben a számban ő szállhat majd vízre Duisburgban.

Ötszáz méteren a kenusoknál az Eb-n is indult Nagy Péter nyert, párosban pedig ismét az egy kilométeren is vb-induló Mike Róbert, Vasbányai Henrik duó diadalmaskodott - ezzel ez a két egység is készülődhet a németországi regattára.

A leghosszabb távon, 5000 méteren az Európa-bajnok Csay Renáta, valamint Noé Milán (mindkettő K-1) és Vajda Attila (C-1) nyert, így ezekben a számokban sem lesz szükség külön versenyre, úgynevezett szétlövésre.

Női K-1 5000 méteren a Portugáliában néhány hete Európa-bajnoki címet szerző Csay Renáta rajt-cél győzelmet aratott, egyedül Bodonyi Dóra tudott a vizén maradni, ő lett a második, a bronzérmet pedig Szilvásy Nóra szerezte meg.

A férfi kajakban a leghosszabb távon szintén az első válogató győztese nyert, így Noé Milán az Európa-bajnokság után a világbajnokságon is rajthoz állhat.

C-1 5000 méteren sem lesz szétlövés, Vajda Attila már az első 2000 méter után utcahossznyi előnnyel vezetett, senki sem tudta vele tartani a lépést, így a C-1 1000 méter után újabb számban vívta ki a világbajnoki részvétel lehetőségét.

Parakenuban, 200 méteren LTA kategóriában Rigó Imre, női A kategóriában Kajdi Katalin, női TA kategóriában Váczi Anita, férfi V-1 TA kategóriában Szabó Sándor, K-1 TA versenyszámban pedig Bencze János győzött. Weisz Róbert parakenu szakág vezető szerint a keddi szétlövés után derülhet majd ki a világbajnokságra utazók végleges névsora.

Vasárnap 9.30-tól így férfi C-1 200 méteren és női K-2 1000 méteren bonyolítanak le szétlövést a Maty-éren.
Férfi C-1 200 méteren Lantos Ádám és Nagy Péter között, 10-kor női K-2 1000 méteren pedig a Vad, Kárász és a Szabó, Fazekas-Zur egység között lesz szétlövés Szegeden.

A vb-re augusztus 29. és szeptember 1. között kerül sor Duisburgban.