Gyulai István Memorial: További olimpiai és világbajnoki érmes hada érkezik Székesfehérvárra

2014. 07. 03.

A Gyulai István Memorial – Atlétikai Magyar Nagydíj szervezői a már korábban bejelentett sztárok hosszú sora után további kitűnőségek indulásáról adtak tájékoztatást. Ezúttal néhány futószám és a női távolugrás legjobbjairól közöltek információt.

A naponta frissülő rajtlisták alapján kijelenthető, hogy minden nemzetközi számban a világ legjobb atlétái mutatják be tudásukat július 8-án, Székesfehérváron.

A még nem közöltek közül néhány csemege.

Férfi 3000 méteren indul a kenyai Edwin Cheruiyot Soi, akinek fantasztikus egyéni csúcsa 3000 méteren 7:27.55 perc. Ezzel minden idők 10. leggyorsabbja a világon, míg 5000 méteren 12:51.34-et tud. A pekingi olimpiai bronzérmese 2010-ben Afrikai Bajnokságot nyert, 2012-ben pedig az isztambuli fedett pályás világbajnokságon volt bronzérmes.
Nem kisebb név a szakmában honfitársa, Thomas Pkemei Longosiwa, aki 2012-ben a londoni olimpián bronzérmes volt, míg a tavalyi vb-t a 4. helyen zárta. 3000 méteres egyéni csúcsa 7:30.09, az 5000 méteres legjobbja pedig 12:49.04 perc. Kiváló eredményeik ellenére nem lesz könnyű dolga Soinak és Longosiwanak, mivel Daniel Kipchirchir Komen személyében az egynapos versenyek koronázatlan királyával is fel kell venniük a versenyt. A kétszeres fedett pályás vb ezüstérmes Komen minden idők 4. legjobb 1500 m-es idejével rendelkezik fedett pályán, míg szabad téren szintén a top 10-ben van. Könnyen meglepetést okozhat a tavalyi vb-n 7. helyen végző etióp Mutar Awel Edris, a monctoni junior vb-n aranyérmes kenyai David Kiprotich Bett, valamint a kétszeres fedett pályás USA bajnok Will Leer.

Női 400 méteres gátfutásban rajthoz áll az olimpiai 5. helyezett amerikai Georganne Moline (egyéni csúcsa 53.72 mp), a tavalyi vb 4. helyezettje, az ukrán Hanna Titimets (54.63), honfitársa, az Eb bronzérmes Anna Ryzhakova (54.35), a Gyulai István Memorial tavalyi második helyezettje, a jamaikai bajnok Ristananna Tracey és az idén új csillagként berobbanó bahreini Kemi Adekoya, aki idén már megnyerte a dohai Gyémánt Liga versenyt (54.59), majd második lett Oslóban. Cassandra Tate (a képen) személyében pedig egy újabb világbajnokot köszönthetünk, a 4x400-as amerikai váltó tagjaként a lengyelországi Sopotban győzött idén márciusban.

Férfi 400 méteren a már korábban bejelentett olimpiai- és világbajnoki címmel is rendelkező bahamai Chris Brown is méltó ellenfelet kap. A londoni olimpián a trinidadi váltóval bronzérmes Jarrin Solomon (45.19, a képen) már a Gyulai István Memorialon is bizonyított, két éve ő nyerte az egykörös távot.
Két brit is lesz a mezőnyben, ráadásul mindketten oszlopos tagjai a számos világversenyen remekül szerepelő 4x400-as kvartettnek, amely például tavaly fedett pályás Eb-t nyert, idén pedig sorozatban a harmadik fedett pályás világbajnokságról tértek haza éremmel. Nigel Levine (45.11) egyéniben U23 Európa-bajnok és fedett pályás Eb ezüstérmes, míg Michael Bingham (44.74) a barcelonai Eb-n volt második.
400-on is lesz egy, a nemzetközi élmezőnybe az idén berobbanó új név: bár a dél-afrikai Wayde van Niekerk már háromszor is megnyerte hazája bajnokságát, és 2010-ben Monctonban a Junior VB-n negyedik volt, mégis 2014 hozta számára az igazi áttörést. Győzött Hengelóban és második lett New Yorkban a Gyémánt Liga viadalon. Az ott futott 44.38 mp-es óriási egyéni rekordja a világ idei 4. legjobb eredménye.

Férfi 100 méteren Saint-Kitts és Nevis sztárjának indulását a szervezők már korábban bejelentették, és most az is összeállt, hogy kik lesznek Kim Collins legfőbb ellenfelei.
A legjobb egyéni csúccsal a trinidadi Keston Bledman rendelkezik (9.86), aki a 4x100 méteres váltóban Pekingben olimpiai ezüst-, Londonban pedig bronzérmet szerzett. Rajthoz áll (sőt a tervek szerint 200 méteren is fut) az idei jamaikai bajnokság ezüstérmese, Jason Livermore (10.05), a legutóbbi Európa-bajnokság 100 méteres döntőjének negyedik helyezettje, a brit Harry Aikines-Aryeetey (10.08) és az idén már 10.02-őt repesztett ifjú dél-afrikai, Akani Simbine is. Collins és Bledman mellett a harmadik világbajnoki érmes a katari Femi Odunode, aki az idei fedett pályás vb-n 60 méteren nyert bronzérmet.

Férfi 200 méteren a 100-on is futó Jason Livermore (20.13, a képen) mellett indul többek között a 4x400-as váltóval fedett pályás világbajnok Maurice Mitchell (20.13), aki az idei USA bajnokságon bronzérmes lett, fut a Monctonban junior világbajnoki aranyat bezsebelő japán Shota Izuka (20.21) és a fedett pályás vb bronzérmes Chris Clarke (20.22) is.

A női 400 méternek is lesz olimpiai- és világbajnok résztvevője. Az amerikai DeeDee Trotter (egyéni csúcsa 49.64 mp) Athén után Londonban is aranyérmes volt 4x400-on, és Oszakában is világbajnok lett a váltóval. Egyéniben sem kell szégyenkeznie, a londoni olimpián ugyanis bronzérmet nyert. A jamaikai Shericka Williams (49.32) két éve megnyerte a Magyar Nagydíjon a 400-at. Ő Pekingben volt egyéniben olimpiai ezüstérmes, míg a váltóval 2008 után 2012-ben is olimpiai ezüstöt szerzett. Úgy tűnik, hogy a világbajnokságokon neki az ezüst „jár”: váltóval négy vb-n végzett a második helyen, és Berlinben egyéniben is a dobogó második fokára állhatott föl. Az új bahamai csillag, Shaunae Miller (50.70) ifjúsági vb és junior vb arannyal (mindkettőt 400-on nyerte) a tarsolyában érkezett tavaly a moszkvai világbajnokságra, ahol 200 méteren a negyedik helyen végzett, majd idén a fedett pályás vb-n volt bronzérmes 400m-en.

Női távolugrásban a 100 méteren is induló olimpiai és világbajnok Tianna Bartoletta (7.02m) a legnagyobb sztár. A 2005-ös Helsinki világbajnokság távolugró bajnoka (akkor még Tianna Madison néven) az utóbbi években inkább a sprint számokra koncentrált, a 4x100-as váltóval világcsúccsal olimpiát nyert atlétanő mindkét számában rajthoz áll Székesfehérváron. Kitűnő formáját mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy néhány nappal ezelőtt 100-on megnyerte az USA bajnokságot, távolban pedig ezüstérmes volt. Az idei amerikai bajnokságon eggyel mögötte végzett Funmi Jimoh (6.96) is jön a Magyar Nagydíjra, ahol a tervek szerint indul még a fedett pályás Európa-bajnok észt Ksenija Balta (6.87), a fedett Eb bronzérmes, orosz Yuliya Pidluzhanaya (6.84), honfitársa, a londoni olimpia 5. helyezettje, Anna Klyashtornaya (7.11), a fedett pályás vb bronzérmes brazil Keita da Silva Costa (6.88) és a britek fiatal üdvöskéje, a junior Eb ezüst- és junior vb bronzérmes Jazmin Sawyers (6.67). Két magyar is lesz a mezőnyben: a tavalyi U23 Eb 7. helyezettje, Schmelcz Vivien Fanny (KARC), aki 6.56 méteres teljesítménnyel bekerült az idei zürichi Eb-n résztvevő magyar csapatba; valamint 6.38m-es egyéni csúccsal rendelkező Berecz Bernadett (Egri SSE), aki szintén közel jár a 6.55m-es Eb szinthez, és talán éppen a Gyulai Memorialon éri el az áhított eredményt.

(Forrás: szervező bizottság)