Gyurta Dániel búcsúztatta el az Onko-Olimpia résztvevőit

Gyurta Dániel búcsúztatta el az Onko-Olimpia résztvevőit

2012. 08. 25.
Megosztás

Idén 270 rákból gyógyult versenyző méri össze tudását különböző sportágakban a varsói Onko-Olimpián.

A rákos megbetegedésből gyógyuló gyermekek számára kétévente rendezik meg Varsóban az Onko-Olimpiát. Idén augusztus 24-25-26-án kerül sor a versenyekre, ahol kilenc ország, 270 versenyzője vesz részt.
Rajthoz áll: Lengyelország, Magyarország, Ukrajna, Szlovákia, Csehország, Litvánia, Ausztria, Románia és Törökország csapata. A 6 és 18 év közötti, rákos megbetegedésből gyógyult, vagy gyógyulófélben lévő, fiúk és lányok négy korcsoportban, atlétika - ezen belül futás, távolugrás, súlylökés, labdadobás -, labdarúgás, úszás és asztalitenisz sportágakban mérhetik össze erejüket.

A Magyarországról induló versenyzők felkészítését és a költségeket az idei évben is a Gyermekrák Alapítvány vállalta magára. A repülőtéren az olimpiai bajnok Gyurta Dániel és Cseh László búcsúztatta a rákot túlélt sportolókat.

Sipos Péter úszásban és kispályás labdarúgásban is indul az Onko-Olimpián. A fiú jobb kezét, 14 évesen, lágyrész-szarkóma miatt amputálták.
Sipos Péter az ATV Start című műsorában azt mondta, a nehéz időszakon a családja és a barátai segítették át, azáltal pedig, hogy újra sportolni kezdett, könnyebb volt feldolgoznia a történteket. Az olimpia kapcsán elmondta, ugyanúgy izgul, mint a többi sportoló és mindenképpen érmemmel akar visszatérni.

Deutsch Tamás a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke, a magyar csapat fővédnöke arról beszélt, hogy bár a Paraolimpia a fogyatékkal élők versenye - tehát nem azonos a beteg, vagy betegségből gyógyult emberek sportjával –, mégis párhuzamba hozható az Onko-Olimpiával, mert mindkét esemény példát mutat a szerencsésnek mondható, egészséges emberek számára.
Balogh István a Gyermekrák Alapítvány elnöke elmondta, az Alapítvány egyik feladata, hogy pénzügyi és lelki támogatást nyújtson ahhoz, hogy a gyerekek rendszeresen sportolhassanak. „A gyógyulás hosszú folyamat, komoly megpróbáltatás, folyamatos harc, amit lényegében a betegnek egyedül kell megvívnia. Ehhez nyújt segítséget a sport, ami kitartásra és élni akarásra ösztönzi az embereket. Megtanítja őket arra, hogy sose adják fel, megteremti a gyógyulás feltételeit, elfeledteti velük a kórházban töltött napokat, és segít visszatérni a betegség előtti állapotukhoz”, összegezte a Gyermekrák Alapítvány elnöke.
A 2008-as és 2010-es Onko-Olimpia éremtáblázatán Magyarország végzett az első helyen.

(Forrás: totalsport.hu, fotók: Besenyei Gergely)