Gyurta Gergely 1500m gyorsúszásban is olimpiai A szintes

2019. 11. 11.

Úszásban Gyurta Gergely 1500 m gyorson teljesítette az olimpiai A szintet a fohai világkupa-versenyen. Rövidpályás gyorskorcsolyában Liu Shaolin Sándor 500 m-en, a férfi váltó 5000 m-en diadalmaskodott a montreáli vk-versenyen.

Úszás. Szombaton Dohában zárult az úszók idei világkupa-sorozata. Gyurta Gergely teljesítette az olimpiai A-szintet (15:00.99) 1500 méter gyorsúszásban.
14:59.88 perc alatt úszta le a leghosszabb távot, amivel a vk-viadalon a harmadik helyen végzett. A magyar úszó március végén 400 vegyesen is megúszta az olimpiai szintet, de azon a távon csak a harmadik a ranglistán (egy nemzetből legfeljebb ketten indulhatnak minden számban az olimpián).
1500 m gyorson a kvangdzsui világbajnokságon Kalmár Ákos szintén elérte az A-szintet, így ők nevezhetőek eddig ezen a távon. A szinteket 2020. június 29-ig teljesíthetik a versenyzők.

Hosszú Katinka ezen a viadalon is kitett magáért. 100 méter pillangón ebben a vk-idényben először nyert aranyérmet (58.19). További három számban, 200 méter pillangón (2:08.60), 200 m (2:09.89) és 400 m (4:37.39) vegyesen sem talált legyőzőre. Hátrányát azonban nem sikerült ledolgoznia az ausztrál Cate Campbell-lel szemben, így Katinka összetettben a második helyen végzett a hét vk-állomás összeredményei alapján.

A katari fővárosban rendezett viadalon férfi 400 méter vegyesen Holló Balázs diadalmaskodott (4:15.17) Verrasztó Dávid előtt (4:15.46).
A még csak 17 éves Békési Eszter kedvenc számában, 200 m mellen a sokadik remek hajrájával behúzta első komoly nemzetközi sikerét, és 2:28.24 idővel győzőtt. 100 méter mellen (1:08.79) sem maradt le a dobogóról, és a harmadik helyen csapott be a célba.

Jakabos Zsuzsanna nyerte a 200 méteres gyorsúszás (1:58.86) fináléját, és második lett a hosszabbik vegyes számban (4:40.19), 100 m pillangón (59.30) pedig a dobogó harmadik fokára állhatott fel.

A magyar úszók további számokban is értek el érmes helyezéseket. 50 méter pillangón Szabó Szebasztián (23.34) második lett.
Verrasztó Evelyn 200 méter gyorson (1:59.59), bátyja, Dávid 200 méter vegyesen (2:01.43), Szabó 100 méter gyorson (49.13 mp) lett bronzérmes.

A magyar olimpiai "A" szintes úszók táblázatát itt találja meg.

Rövidpályás gyorskorcsolya
. A sportág második tengerentúli viadalán Montreálban Liu Shaolin Sándor győzött 500 méteren, aki a kettes pályáról rajtolva a vk-sorozat két állomásának legjobbját, a dél-koreai Hvang Tae Heont is meg tudta előzni. A férfi 5000 m-es váltó Dél-Koreával ezredre azonos idővel lett aranyérmes, Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Burján Csaba, Krueger Cole összetételben. Ezzel tovább folytatódott a pazar sorozat: a magyar válogatottnak a montreáli a 24. vk-viadala sorozatban, ahol érmet szerzett.

Jászapáti Petra ezer méteren a hetedik lett, a Liu testvérek a táv B-döntőjében nem találtak legyőzőre, ez összesítésben Shaoangnak a hatodik, Shaolinnak a hetedik helyet jelentette.

(MOB-összeállítás, fotók: Derencsényi István, isu.org)