Harmadik a magyar csapat a vb-n

2012. 04. 24.

A britek elleni 5-4-es vereséggel búcsúzott a harmadik helyen záró magyar jégkorong-válogatott a ljubljanai divízió I-es világbajnokságon.

Érződött, hogy nem volt elég motiváció a zárómérkőzésre, mert rengeteg volt a rossz helyezkedés, felesleges kiállítás, de így is 4-4-gyel kezdődött az utolsó harmad, amelyben Dowd értékesített egy büntetőt, ezzel nyertek a britek.

A bronzérem az erőviszonyok alapján kisebb bravúrnak is nevezhető, hiszen a két feljutó, a házigazda szlovén, valamint az osztrák csapat lényegesen nagyobb játékerőt képvisel.

Az már a japánok délutáni vereségével eldőlt, hogy a magyarok mindenképpen a harmadik helyen zárják a tornát, viszont a szigetországiaknak pontot kellett szerezniük a bennmaradáshoz.

Sikorcin belázasodott, így nem vállalta a szereplést. A kapuban a vb-mérkőzésen legutóbb napra pontosan öt évvel ezelőtt védő Budai kezdett, s már a 2. percben felavatták. Gyorsan sikerült egyenlíteni Vas Márton révén, majd Kovács találata már a fordulatot jelentette. Neilson végleges kiállítást kapott, mert hátulról a palánkra lökte Magosit. Az ötperces emberelőnyben nem esett gól, a magyar csatár pedig még a játékrészben visszatérhetett. Ezt követően Galanisz előtt adódott óriási helyzet, lövése a felső és a jobb kapuvasat is érintette, de videózás után nem ítélt gól a bíró. A szünet előtt Dowd létszámfölényben, oldalról egyenlített.

Rögtön a második harmad elején Sofront kiugrás közben visszahúzták, a megítélt büntetőt a sértett higgadtan értékesítette. Ezután izgalmas pillanatokat és szép Budai-védéseket hozott a következő brit előny.

A magyarok játszottak mezőnyfölényben, ám amikor a sípszó után visszaütő Horváthot kiállították, a Kanadából honosított Fussey közelről egalizált. Két és fél perc múlva a szintén a vb előtt honosított - Mihály remek korongátvétel után lőtte ki a bal felső sarkot.

Hogy mégis 4-4-gyel vonultak el pihenőre, arról a dekoncentrált magyar védelem és a büntetőpadról visszatérő Clarke gondoskodott 16.4 másodperccel a harmad vége előtt.

A folytatásban is sok volt a hiba, kimaradt emberelőny után a britek duplafórba kerültek, ráadásul a hátvéd Szélig saját kapuja előtt rátenyerelt a pakkra, így a szabályok alapján büntető következett, amelyet Dowd értékesített. A magyar támadásokban nem volt átütőerő, csak elvétve forgott veszélyben a kapu.

Kevin Primeau:

"Nehéz olyan helyzetben átállítani a játékosok gondolkodását, amikor nincs eredménykényszer. Nem akartunk kikapni, így csalódott vagyok. A kapusteljesítmény, illetve az emberelőny, emberhátrány döntött. Szurkolóink fantasztikusak, remélem, értékelik, hogy most egy kimondottan erős mezőnyben sikerült dobogóra állni. Tavaly sokkal könnyebb volt mérkőzést nyerni a budapesti vb-n, a mostani tornán viszont minden pontért meg kellett harcolni. Tanulnunk kell, és úgy érzem, ezen a vb-n sikerült jobb csapattá válnunk."
Tony Hand, a britek szövetségi kapitánya:
"Ukrajna nyert, így nekünk ez egy éles meccs volt egy erős csapat ellen. Játékosaim előtt le a kalappal, rászolgáltak a győzelemre, így sikerült a cél, bennmaradtunk. Izgalmas meccs volt, 4-4 után nem hibázhattunk, és nem is hibáztunk."

A tornáról az ukrán együttes esett ki.

5. forduló:
Nagy-Britannia - Magyarország 5-4 (2-2, 2-2, 1-0)
gól: Phillips (2.), Dowd (18., 49.), Fussey (35.), Clarke (40.), illetve Vas M. (4.), Kovács (7.), Sofron (22.), Mihály (37.)
Ukrajna-Japán 2-1 (1-0, 0-0, 0-1, 0-0, 1-0), büntetőkkel
gól: Navarenko (9.), illetve Tanaka (48.)
Szlovénia–Ausztria 3-2
A vb végeredménye: 1. Szlovénia 15, 2. Ausztria 10, 3. Magyarország 6, 4. Japán 6, 5. Nagy-Britannia 5, 6. Ukrajna 3
Szlovénia és Ausztria feljutott az A-csopoprtba, Ukrajna kiesett a divízió I/B-csoportba.