Hazai rendezés, ifi olimpiai kvalifikáció, magyar éremeső - hétvégi összefoglaló

2018. 07. 09.

Az elmúlt napokban több nemzetközi viadalon is megmérkőztek legjobbjaink. Volt, aki hazai rendezésű versenyen állt rajthoz, tovább gyűltek a tokiói kvalifikációs pontotok, többen az ifjúsági olimpiára szereztek indulási jogot. Érmekben is bővelkedtünk.

Atlétika. Vasárnap befejeződött az U18-as atlétikai Európa-bajnokság Győrben. A magyar válogatott 1 arany- és 3 ezüstéremmel fejezte be a viadalt, vasárnap Huller Dániel 400 méter gáton 50.63 másodperccel lett első, pénteken Takács Boglárka és Illovszky Dominik is 100 méteres síkfutásban, míg szombaton Apáti Bence 1500 méteren lett második. Összesen 13 atléta szerzett jogot a Buenos Aires-i ifjúsági olimpián való indulásra (Illovszky Dominik 100m, Farkas Bence 200m, Apáti Bence 1500m, Huller Dániel 400m gát, Mihály Ádám rúdugrás, Péringer Márk diszkoszvetés, Doma Benedek kalapácsvetés, Takács Boglárka 100m, Molnár Janka 400m, Bacsa Fanni 100m gát, Urbán Zita 2000m akadály, Endrész Klaudia távolugrás, Áts Viktória hármasugrás).

Úszás. A magyar úszósport jövője - ahogy közleményükben fogalmaznak - fényesnek tűnik: Helsinkiben sikerült felülmúlni a netanyai produkciót, a 12 aranyérem minden idők legjobb szereplése a junior Eb-k 1967 óta íródó történetében. A magyar úszócsapat 12-2-5-ös mutatóval zárt, melyben a Milák Kristóf-Késely Ajna kettős vitte a prímet, hiszen mindketten négy-négy egyéni elsőséget szereztek – ezen a téren ők lettek az egész Eb legjobbjai. Az éremtábla élcsoportja: 1. Oroszország (18-12-4), 2. Magyarország (12-2-5), 3. Nagy-Britannia (6-3-49; a pontversenyben Magyarország a 4. (908 ponttal).

Torna. A Magyar Torna Szövetség rendezte a női magyar-osztrák-cseh-szlovák csapatversenyt a budapesti Tornacsarnokban. Egyéni összetettben az MTK Kupáért folyt a verseny, a felnőtteknél Fehér Nóra 2., a junioroknál Schermann Bianka 1., Székely Zója 2., Szujó Hanna 3. lett. Böczögő Dorina, Péter Sára, Dévai Boglárka, Fehér Nóra és Makra Noémi összesen 154.400 pontot gyűjtött, amellyel megnyerték a legjobbaknak járó díjat. Az MTK Kupáért zajló egyéni összetett versenyben Fehér Nóra a 2. helyen zárt 52.500 ponttal. A juniorok csapatviadalán Schermann Bianka, Székely Zója, Bácskay Csenge, Medved Regina, Szujó Hanna és Purguly Zsuzsanna végzett az élen 150.750 ponttal. Az MTK Kupa egyéni összetett versenyében Schermann Bianka győzött (50.700 pont), Székely Zója 49.950 pontot szerzett, amellyel 2. lett, míg a bronzérem Szujó Hannának jutott (48.650 pontot).

Birkózás. Egy ezüst- és egy bronzérem született a kadett birkózók vasárnap zárult világbajnokságán Zágrábban. Szél Anna fináléig jutott az 57 kilogrammosok között, ahol 10-0-ra kapott ki japán riválisától. A 80 kilós szabadfogásúaknál Korcsog Milánt az elődöntőben legyőzte orosz ellenfele, ám a bronzmérkőzésen 11-0-s sikert aratott kanadai vetélytársa felett.

Kézilabda. Csoportgyőztesként lett nyolcaddöntős a magyar válogatott a debreceni női junior kézilabda-világbajnokságon, miután vasárnap 35-27-re legyőzte a norvég csapatot. A magyarok a brazilok elleni 27-24-es sikerrel kezdtek, szerdán 33-20-ra legyőzték a portugálokat, míg az elefántcsontpartiak távolmaradása miatt a csütörtöki mérkőzésük elmaradt. Szombaton a montenegróiak 27-17-es legyőzésével dőlt el, hogy most az eddig szintén százszázalékos norvégokkal szemben a csoportelsőség a tét. Golovin Vlagyimir szövetségi edző együttese kedden 16.15-kor Szlovénia ellen lép pályára a Főnix-csarnokban a legjobb 16 között.

Rögbi. A magyar női hetesrögbi-válogatott az 5. helyen zárta a másodosztályú (Trophy) Európa-bajnokságot, miután annak második tornáján házigazdaként két győzelemmel és négy vereséggel a 6. lett Szegeden. A magyarok a B csoportban kikaptak a finnektől (5-15) és az ukránoktól (5-29), legyőzték az izraelieket (17-7), és a 2. helyen végeztek. A negyeddöntőben súlyos vereséget szenvedtek a hollandoktól (5-57), így az 5-8. helyért folytathatták a küzdelmet, ahol előbb sikerült visszavágniuk a finneknek (19-17), majd zárásként a csehekkel (0-24) szemben maradtak alul. A 12 csapatos Trophy Eb végeredménye két torna összesítése után alakult ki, az együttes az 5. helyen végzett, miként két héttel ezelőtt - négy győzelemmel és két vereséggel - az Eb első, dnyiprói viadalán is.

Öttusa. A 4. helyen végzett a Réti Kamilla, Boros Alexandra, Farkas Martin, Bruckmann Gergő összeállítású magyar csapat a budapesti öttusa egyetemi világbajnokság vasárnapi zárónapján, a Ludovika Egyetemi Campusán. A csapatverseny másik hazai kvartettje (Józan Beáta, Ormándi Rebeka, Brázda Gábor, Pataki Balázs) 7. lett. Korábban női egyéniben Réti 5., míg Zs. Tóth Anna 9., férfi egyéniben Horváth Norbert 6., Farkas pedig 10 volt. A mix váltók küzdelmében az Ormándi, Brázda duó 7., a Józan, Bruckmann kettős 9. lett.

Triatlon. A jégeső miatt félbeszakadt a tiszaújvárosi triatlon-világkupán a férfiak vasárnapi döntője, a versenybíróság döntése értelmében a viadalt nem folytatták. A versenybírók majd javaslatot tesznek a nemzetközi szövetségnek (ITU) arra vonatkozóan, hogy az olimpiai kvalifikációs sorozathoz tartozó állomás pontjait miként írják jóvá. A férfiak döntőjében négy magyar - Bicsák Bence, Faldum Gábor, Lehmann Csongor, Tóth Tamás - volt érdekelt. Előzőleg a női döntő 30 résztvevője közül 22 teljesítette a távot, a magyarok közül Bragmayer Zsanett (1:00:02 óra) a 10., Kovács Zsófia (1:02:25 ó) a 20. helyen ért célba. A férfiaknál 90, a nőknél 59 triatlonos indult a vk-n, előbbiek között hét, utóbbiaknál hat magyarral. A tizenhárom hazai versenyző közül a szombati középdöntőt követően hatan jutottak a vasárnapi döntőbe. A triatlonosok legközelebb jövő hét végén Hamburgban mérik össze tudásukat, szombaton a világbajnoki-sorozat keretében, míg másnap az új olimpiai versenyszám, a vegyesváltó világbajnokságán. A tiszaújvárosi Triatlon Nagyhét keretein belül megrendezett junior Európa Kupában a férfiaknál Karai Levente révén magyar siker született vasárnap, míg a nőknél a negyedik helyezett Soós Fanni bizonyult a legjobb hazai versenyzőnek. A hazai világkupa fővédnöke Kulcsár Krisztián MOB-elnök volt.

A spanyolországi Banyolesben rendezték az ifjúsági triatlonosok európai kvalifikációs versenyét. A fiúk versenyében Kiss Gergely a 4., a leányoknál Ferenczi Nikolett a 6., Horváth Karolina Helga a 11. helyen végzett. Az olimpiára 12 fiú és lány szerzett kvótát erről a versenyről. Buenos Aires-ben nemzetenként 1 fiú és 1 leányversenyző állhat rajthoz idén októberben.

Vitorlázás. Világbajnoki 4. helyezéssel zárta U21-es pályafutását Vadnai Jonatán a Standard U21-es világbajnokságon. A lengyelországi Gdyniában 41 ország 138 hajósa vett részt. Jonatán a selejtező és a döntő 12 futama közül kettőt megnyert, az előtte végző három ellenfele csak 1-1 futamon tudott elsőként befutni. Eddigi eredményei az U21-es világversenyeken: 2015-ben 5., 2016-ban 1., 2017-ben 2., 2018-ban 4. A sportoló továbbutazik Århus-ba, hogy csatlakozzon testvéréhez, Benjaminhoz és csapatához, akik már egy hete az olimpiai kvótaszerző felnőtt világbajnokság helyszínén edzenek.

Kilenc futam után a harmadik helyen áll a Gyapjas Balázs, Gyapjas Zsombor magyar kettős a 470-es junior Európa-bajnokságon. Egy futamgyőzelem mellett többek között egy második és két harmadik futembeli helyezést is számlál a Spartacus Vitorlás Egylet kettőse a portugáliai Sesimbrában.

Kajak-kenu. A horvátországi Metkovicban rendezték a maratoni kajak-kenu Európa-bajnokságot. A magyarok a korosztályos versenyeket is beleszámítva kilenc arany-, öt ezüst- és hat bronzéremmel zárták a nem olimpiai szakág kontinensviadalát.

Tenisz. Az első helyen kiemelt Babos Tímea, Kristina Mladenovics páros nyolcaddöntőbe jutott a wimbledoni tenisztornán, szombaton. A magyar, francia kettős a második fordulóban a Nagyija Kicsenok, Anastasia Rodionova ukrán, ausztrál duót verte két játszmában. Babosékra a 16 között a rangsorban 13. Kirsten Flipkens, Monica Niculescu belga, román páros vár. Stollár Fanny – oldalán Georgina Garcia Pérezzel – a második fordulóban búcsúzott.

Jövő hétfőtől Babos Tímea vezeti a női teniszezők páros világranglistáját.

(MOB-összeállítás, fotó: MTI/Vajda János)