Arany- és bronzérmek Durbanból

2013. 07. 30.

Az első versenynap estéjén tartották a Világjátékok megnyitó ünnepségét.

Az impozáns felvonulást egy futballpálya méretű kongresszusi központban rendezték meg a szervezők. A látványos, sok gyereket szerepeltető műsor egyik fő üzenete volt, hogy feketék fehérek tudnak békében együtt élni, és sportolni. A játékok igazgatója Willie Uys barátként köszöntötte a résztvevőket. A World Transplant Games Federation elnöke Olivier Coustere arra kérte a résztvevőket, hogy a szervátültetettek mutassák meg a világnak, az új élet lehetőségével mire képesek. A Dél-afrikai Köztársaság sportminisztere, Fikile Mbalula, a WTGF elnöke és a Szervező Bizottság elnöke, közösen nyitották meg a játékokat.

Az első nap első aranyérmét Mezei Gergő ötezer méteres országúti futásban minden kategóriát maga mögé utasítva nagy előnnyel nyerte meg. A 25 éves, vese átültetett, Debreceni versenyző 17.36 mp-es időeredményével az épek versenyrendszerében, hazai élmezőny első tíz helyezettjei közé bekerülhetne. A magyar versenyző kimagasló eredményével abszolút győztese lett a versenynek, amelyen mintegy 60 férfi versenyző indult. Jung Ágnes (kétszeres veseátültetett), aki egyébként a szervátültetettek atlétika edzője, szintén rajthoz állt, és a 40-49 évesek kategóriájában győzött. A 23.05 mp-es eredményével maga mögé utasította a francia és a svéd versenyzőt.
A férfiak mezőnyében a 40-49 éves kategóriában Venyercsány László (kétszeres vese átültetett) a 19-37 mp-es időeredménnyel a harmadik aranyérmet szerezte meg a magyar csapatnak. Ugyan ebben a kategóriában Zilaj Csaba (csontvelő transzplantált) a harmadik helyen végzett a cseh versenyző mögött. Az ötezer méteres futás férfi csapatversenyében a magyarok szintén elhozták az aranyat.

A magyar röplabda csapat szoros és nehéz küzdelemmel lett a legjobb tizenegy csapat közül a Világjátékokon, maguk mögé szorítva az argentin és a holland csapatot is. A csoportjukból elsőként jutattak tovább a legjobb négy közé, ahol az Egyesült Államok, Svájc, Olaszország és Argentína csapatát verték meg. Az elődöntőben az angolokat könnyedén legyőzték.
A döntőben ismét az argentinokkal kerültek szembe. Az első szettben két pont különbséggel nyertek az argentinok, majd a második szettben bravúros játékkal visszavágtak a magyarak. A döntő szettben is végig szoros volt a küzdelem, az argentinok végig vezettek, végül az utolsó három pontot a magyarok nyerték, így övék lett az arany. Négy évvel korábbi Világjátékokon és a legutóbbin is a hollandok nyertek, a magyarok csak az ezüstérmet tudták megszerezni. A szervátültetettek szabályai szerint ez az egyetlen csapatjáték a Világjátékokon, mert itt a test a testtel nem ütközik. Ebben a sportágban a szervátültetettek szabálya szerint minden csapatban legalább egy nőnek játszania kell. A győztes magyar csapat tagjai: Baranyai Andor (vese átültetett), Almagro Carmen (vese átültetett), Merth Attila (tüdő átültetett), Necz Viktor(vese átültetett), Orbán Attila(vese átültetett), Jakab Ivett (máj átültetett), Gyöngyösi Attila (szív átültetett), Kégel Tamás (vese átültetett), edzőjük Székely Gabriella.

Egy arany és két bronzérmet szerzett a magyar csapat a Petanqe versenyen. A férfi egyéni győztes az 50 év feletti kategóriában Urbán István (vese átültetett) aki egy thaiföldi és egy francia versenyzőt előzött meg. Ebben a kategóriában az ötödik helyet szerezte meg Katona László (vese átültetett).
A női egyéni 30-39 éves versenyszámban Tót Irma (vese átültetett) a harmadik helyen végzett a thaiföldi és a kínai versenyző mögött. Székelyné Burja Ilona az 50 év fölötti kategóriában szintén a dobogó harmadik fokára állhatott, a kanadai és a svéd versenyző mögött.

(Forrás: Szép Zsuzsanna)