Hetedik a férfi kardcsapat

Hetedik a férfi kardcsapat

2013. 08. 10.
Megosztás

Hihetetlen körülmények között, hatalmas csatában szenvedett 45:44-es vereséget Romániától a magyar férfi kardválogatott a MOL Vívó Világbajnokság negyeddöntőjében. Ezzel maradt az alsóág, melyen végül a hetedik helyen végzett az együttes.

A férfi kardcsapatverseny világbajnokságának reggelén rövid bemelegítést követően (Argentína, 45:24) már a nyolcaddöntőben nagy falat várt Szilágyi Áronékra. Az ellenfél ugyanis az athéni és a pekingi olimpián aranyérmes francia válogatott volt.

A magyar-francia első köre nem kezdődött jól már volt 13:8 is az ellenfél havára. Gémesi Csanád viszont zárkózott, így egytusos hátránnyal végződött a három asszó.
Ezután Iliász Nikolász, és Gémesi is kis különbségű vereséget szenvedett, és már 25:21 volt oda.

Csakhogy ekkor Szilágyi Áron következett, aki 9:2-re verte Apithyt, és ezzel végre mi vezettünk 30:27-re. De nem sokáig. Somlai Béla vezetőedző becserélte a könnyebben megsérülő Gémesi helyett (aki egyébként két asszójában nullás indexszel zárt) Gáll Csabát, aki sajnos alaposat betlizett, 1:8, az összesítésben 31:35. Hátra volt viszont még a Vasas-tengely. Iliász, Szilágyi. És hátra volt az utolsó fordulat. Egy káprázatos 9:0-ás Nikó bravúr, amivel 40:35 volt már a javunkra, és ettől kezdve "csak" annak a modernkori kard axiómának kellett érvényesülnie, mely szerint amennyiben Szilágyi Áron előnnyel áll fel az utolsó csörtére, akkor garantált a magyar győzelem. Így történt. A vége 45:40. Jöhetett a negyeddöntő.

A negyeddöntő sem ígérkezett könnyűnek a londoni olimpiai ezüstérmes Romániával szemben. Főleg azok után, hogy az első kör vége felé 14:11-re is vezettek a románok. Ekkor nagyon kellett Gémesi zsinórban adott négy tusa az Európa-bajnok Dolniceanunak, különös tekintettel arra, hogy akkor már 1:7-re állt asszójában.

A második körben mindhárman megnyerték asszójukat, és amikor a sokszor, de sosem elégszer dicsért Szilágy Áron 5:1-es győzelmét követően 30:22-re módosult az eredmény, akkor azt hittük, nem lehet gond. De az lett. Merthogy előbb Gémesi, majd Iliász is - utóbbi nagy arányban - kikapott, így megint csak Áronra maradt a feladat, egytusos hátránnyal állt fel az utolsó asszójára. Ahol ritkán látható sportdráma, sporttragédia történt. Először az egész napi teljesítményéhez hasonlóan 44:40-re fordított klasszisunk - majd öt tust kapott zsinórban Badeától, így 45:44-re kikaptunk.

Ráadásul eközben a mi águnkon az olaszok kikaptak a fehéroroszoktól, így egy habkönnyűnek ígérkező elődöntő helyett vívhattunk az olaszokkal - az 5-8. helyért.

Mindazonáltal ha valakit, akkor Áront nem érheti rossz szó. És egyáltalán nem a múltja okán. Elég csak rápillantani e mérkőzés jegyzőkönyvére, ahol a neve mellett plusz 9 szerepel, végül mégis kikaptunk...

Jöhettek az olaszok, miként már említettük, az elődöntő helyett az 5-8. helyért. Érthetően két, nem túlzottan motivált csapat találkozott, a teltházas SYMA Csarnok nagyterem helyett a B terem sarkában. Nekünk nem sikerült ezúttal sem a győzelem, de erre mondhatjuk - persze, némi túlzással -, hogy eben guba. A hetedik helyért az Egyesült Államok volt az ellenfél, és 45:44-re nyertünk, az utolsó tust ezúttal Szilágyi Áron vitte be...

Hetedikként zárt tehát a méltán éremesélyesnek kikiáltott magyar férfi kardcsapat, ami - kár tagadni - csalódást jelent. Mégis a találkozó után a nagyjából ötszázasra tehető, a kisterem pástja körül zsúfolódó magyar szurkolótábor percekig ünnepelte vastapssal a szomorú fiúkat.

Somlai Béla, vezetőedző:
"Rosszul hangzik a hetedik hely. Ha reggel valaki ezt mondja nekem, akkor fel sem kelek. Úgy látszik nem nekünk kedveznek a döntő tusos asszók ezen a vébén. Áronnak a biztos vezetésnél valamiért nem akart sikerülni az utolsó tus. Voltak érthetetlen találatok, ez megzavarhatta őt, változtatnia kellett, ami nem jött be. Az olaszok ellen letargikus hangulatban vívtunk. A végén két sérültünk volt. Gáll derékfájása miatt nem vállalta a szereplést, viszont Iliász lába még a románok ellen megsérült, emiatt sorra kapta a tusokat. Sokan kérdezik, de továbbra sem érzem úgy, hogy Szatmári Andrisnak a csapatba kellett volna kerülnie."

Szilágyi Áron:
"Az amerikaiak utáni ünneplés jelent némi vigaszt a számomra. Rendkívül meghatódtam, ilyet még nem éltem át. Csalódott vagyok, nyilván le kell vonni a negyeddöntőből a tanulságokat, de még nem tudom, melyek azok. Rémálom volt, amelyből még most sem ébredek. Jól vívtam, minden adva volt, hogy megnyerjem a döntő asszót Badea ellen. A román jó tusokat adott, én tanácstalanná váltam, és segítséget sem kaptam. Nem akarom a zsűrire fogni a vereséget. A helyosztókon már nehezen jött a motiváció. Legjobb tudásomat kellett összeszednem, hogy az amerikaiak ellen beadjam az utolsó tust."

Az esti döntőbe végül az újabb 45:44-es győzelmet arató románok és az olimpiai bajnok koreaiakat búcsúztató oroszok jutottak.
A fináléban az oroszok megvédték 201-es világbajnoki címüket, 45-38 arányban diadalmaskodtak a románok felett.

MOL Vívó Világbajnokság,
férfi kardcsapat, 30 induló.
A 16 közé jutásért:
Magyarország-Argentína 45:24 (Gémesi +8, Iliász +7, Szilágyi +6, Gáll 0).
Nyolcaddöntő:
Magyarország-Franciaország 45:40 (Iliász +6, Szilágyi +6, Gémesi 0, Gáll -7).
Negyeddöntő:
Magyarország-Románia 44:45 (Szilágyi +9, Gémesi -3, Iliász -7).
Fehéroroszország-Olaszország 45-43
Oroszország-Németország 45-43
Korea-Egyesült Államok 45-33
Az 5-8. helyért:
Magyarország-Olaszország 41:45 (Gémesi +3, Szilágy 0, Iliász -7).
A 7. helyért:
Magyarország-Egyesült Államok 45:44 (Gémesi +8, Gáll 0, Szilágyi -7)
Elődöntő:
Románia-Fehéroroszország 45-4
Oroszország-Korea 45-39
3. helyért: Korea-Fehéroroszország 45-31
Döntő: Oroszország - Románia 45-38
Végeredmény: 1.Oroszország (Kamil Ibragimov, Nikolaj Kovalev, Veniamin Reshetnikov, Alekszej Yakimov), 2.Románia (Alin Badea, Tiberiu Dolniceanu, Ciprian Galatanu, Iulian Teodosiu), 3.Korea (Gu Bongil, Kim Junghwan, Oh Eunseok, Won Junho), 4. Fehéroroszország, 5. Németország, 6. Olaszország, 7. Magyarország (Gáll Csaba, Gémesi Csanád, Iliász Nikolász, Szilágyi Áron), 8. Egyesült Államok

(Fotók: MTI)