Hibátlan mérleggel Világliga-döntős a pólóválogatott

2013. 03. 30.

A már csoportelső férfi vízilabda-válogatott hatodik meccsét is megnyerte Világliga-selejtezős négyesében, így tökéletes mérleggel jutott a sorozat júniusi, cseljabinszki szuperdöntőjének nyolcas mezőnyébe.

Benedek Tibor, a háromszoros olimpiai bajnokból lett, januártól hivatalban levő szövetségi kapitány együttese szerdán a világbajnoki címvédő olasz nemzeti együttest 8-7-re vendégként legyűrve biztosította be elsőségét a C betűjelű európai kvalifikációs csoportban, ily módon igazi tétje már nem is volt a pénteki csatának. Ám a megfiatalított-átalakult csapat nem szeretett volna rontani eddigi jeles bizonyítványán, ennek megfelelően a selejtezőzáró összecsapáson is kellő harci tűzzel csobbantak vízbe Varga Dánielék.

Az elszántságnak viszonylag hamar meglett az eredménye: a meccs negyedik percében emberelőnyből Decker Ádám szerzett vezetést, majd akciógóllal a kétszeres olimpiai bajnok Madaras Norbert duplázta meg az előnyt (2-0). A második negyedben "kopírozta" az előzőt a magyar csapat, amennyiben megint kétszer volt eredményes, s újfent nem hagyta, hogy az ellenfél válaszoljon. Előbb a kiállítást szerző ötkarikás aranyérmes center, Kis Gábor élt a lehetőséggel, utána pedig a szintén a fórt kiharcoló magyar pólós, Tóth Márton volt a támadás befejező embere (4-0).

Miközben a fiatal kapus, Lévai Márton változatlanul remekelt, a harmadik játékrész elején az olimpiai bajnok Varga Dénes akcióból már 5-0-ra alakította az állást. Létszámfölénynél a szintén egyszeres olimpiai aranyérmes Hosnyánszky Norbert jegyezte a hatodik hazai találatot, de ez már nem maradt felelet nélkül: a találkozó 21. percében emberelőnyből szépítettek az oroszok (6-1). Mi több, akciógólt is lőttek, majd a negyed végén hat az öt elleni játéknál újfent bevették a magyar kaput (6-3). A megtorpanás hazai részről nem szűnt meg a negyedik nyolc perc elején sem, olyannyira, hogy a vérszemet kapott rivális két akciógóllal váratlanul roppant szorossá változtatta a meccset (6-5). Mielőtt még nagyobb lett volna a baj, Madaras balkeze villant (7-5), de két és fél perccel a zárás előtt megint betaláltak az oroszok (7-6). Szűk másfél perc volt vissza, amikor emberelőnyt kapott a magyar együttes, Varga Dénes pedig nem hibázott, és ezzel el is döntötte az izgalmas hajrát hozó összecsapást (8-6).

Ami bizonyos: 18 ponttal csoportgyőztes lett a magyar válogatott, míg a hárompontos oroszok negyedikként, vagyis az utolsó helyen végeztek, mégis mint a Világliga Szuperdöntőjének a házigazdái, a rendező jogán ott lehetnek a fináléban. A csoport második - de továbbjutást már nem érő - helyéről a szombati román-olasz mérkőzés határoz, az öt ponttal álló házigazdák győzelemmel megelőzhetik a hétpontos olaszokat.

- Azt kell mondanom, jónak tudom értékelni, hogy tudtunk reagálni egy mélypontra. Nekünk ilyen mérkőzések kellenek, amikor krízishelyzetben újra talpra tudunk állni. Az, hogy kicsit kiengedtünk, annak volt a következménye, hogy erősen kezdtünk, meg akartuk mutatni, hogy olyan hatalmas teher után is, mint az olaszok elleni győzelem, képesek vagyunk reagálni egy új kihívásra. Elhúztunk, aztán ahogy ilyenkor szokott lenni, az ellenfél feljött és nagyon nehéz volt újra megtalálni a fonalat, elkezdeni ismét jól vízilabdázni. A csapatnak ez sikerült, a legfontosabb helyzetekben mi voltunk jobbak, higgadtak tudtunk maradni és igazából nem forgott veszélyben a győzelmünk - mondta Benedek Tibor a vlv.hu-nak a találkozó befejeztével.

Világliga, C csoport, 6., utolsó forduló:
Magyarország-Oroszország 8:6 (2:0, 2:0, 2:3, 2:3), Kecskemét, v.: Szkalokoritisz (görög), Kokaragac (török) - delegátus: Martin György
Magyarország: Lévai, Madaras 2, Decker Á. 1, Szivós, Varga Dániel, Varga Dénes 2, Kis G. 1. Cs.: Bátori, Tóth M. 1, Vámos, Hosnyánszky 1
Oroszország: Ivanov, Ogyincov, 1, Ryzov-Alejnyicsev, Asajev, Nagajev 2, Liszunov, Sepeljev 1. Cs.: Lazarjev, Zinnatulin, Timakov, Latipov 1, Andrukov 1

C csoport: 1.magyarország 18, 2.Olaszország 7, 3.Romania 5, 4.Oroszország 3

Az utolsó forduló mérkőzései előtt már eldőlt, hogy a junius 11-16 között rendezendő Cseljabinszk-i szuper döntőbe Európából Montenegro, Szerbia, Magyarország, Oroszország (rendező) jutott be.

Az amerikai selejtezőt május 24-26, az ázsiait május 9-14 között rendezik.

A résztvevő nemzetek:

Amerika: Brazilia, kanada, Egyesült Államok
Ázsia-Óceánia: Japán, Kína, Új-Zéland

A szuper fináléba mindkét selejtezőből 2-2 csapat jut el.

A torna pénzdíjas, a résztvevő nemzetek között 345 ezer dollárt osztanak szét.

A pénzdíjak megoszlása:

A selejtezőkben kiesők: 15 ezer dollár
A szuperdöntőben: 1. 100 ezer, 2. 70 ezer, 3. 50 ezer, 4. 35 ezer, 5. 30 ezer,. 6. 25 ezer, 7. 20 ezer, 8. 15 ezer dollár jutalomban részesül.

A női világliga döntőjébe Európából Magyarország, Spanyolország (A csoport), Olaszország, Oroszország (B csoport) kvalifikált sikerrel.
A döntőt június 1-6 között rendezik Pekingben.