Hosszú Katinka 200 méter vegyesen, Rasovszky Kristóf 5 kilométeren aranyérmes

2018. 08. 09.

Délelőtt és délután is a magyar Himnuszt játszották a glasgow-i Európa-bajnokságon – a nyíltvízi viadalon Rasovszky Kristóf pályafutása első aranyérmét szerezte komoly világversenyen, miután megnyerte az 5km-t. Délután Hosszú Katinka minden nyűgöt és bajt hátrahagyva, óriásit küzdve győzött 200 vegyesen.

A délutáni program utolsó előtti döntőjét a háromszoros olimpiai bajnok a második, Jakabos pedig a hatodik idővel várta. Utóbbi 14 év után állhatott újra rajtkőre ennek a számnak az Európa-bajnoki döntőjében, akkor Madridban hatodik lett. Hosszú a döntő miatt végül "beáldozta" a 200 méter hátat, így pihenten vághatott neki a négy hossznak.

A pillangó után második volt egyetlen századdal lemaradva brit riválisa mögött, háton az élre állt és hét tizedes előnyt szedett össze. Ez mellen eltűnt, azaz dönthetett a gyors, ami óriási küzdelmet hozott, s végül nyolc századdal Hosszú diadalmaskodott. A szám világ- és olimpiai bajnoka, világcsúcstartója 2:10.17 perces idővel nyert. A szám másik magyar versenyzője, Jakabos Zsuzsanna 2:13.37-tel a nyolcadik helyen végzett.

Az Európa-bajnokságok 92 éves történetében ő az első női úszó, aki ugyanabban a számban zsinórban ötször nyerni tudott. A férfiaknál Cseh Lászlónak sikerült hasonló, 2004 és 2012 között 400, 2006 és 2014 között pedig 200 méter vegyesen nyert ötször egymás után.

"Számomra ez nem csak egy Európa-bajnoki cím, ez jelképezi az idei év nehézségeit és küzdelmeit" - nyilatkozta a háromszoros olimpiai bajnok.

"Megvan bennem a tűz, nem veszett el. Idén sok erre irányuló kérdést kaptam, de úgy gondolom, ma sikerült bebizonyítanom, hogy tudok küzdeni, ugyanakkor nem akarom magam úgy érezni, mint most az utolsó tíz méteren" - mondta a 29 éves versenyző, aki hatalmas csatában védte meg címét.

Hozzátette, ez a győzelem az egész évét jelképezte: nehéz volt egyáltalán elutaznia az Európa-bajnokságra, amelyre nem tudott olyan állapotba kerülni, amit saját magától elvárna. "Sok minden van, amit még én sem tudtam megemészteni, de próbáltam a jelenre koncentrálni. Örülök, hogy ezzel a helyzettel szembe néztem és nem azt mondtam, hogy nem jövök el" - beszélt érzéseiről Hosszú.

A folytatással kapcsolatban elmondta, ez egy új út kezdete, és hétfőtől indul a kőkemény munka: "Nem akarok teljesen új utat járni, de megpróbálunk egy nagyon jó egyensúlyt találni a terhelés és a regeneráció között. Azt gondolom, azzal lehet játszani egy kicsit, mert néha túltoltam. Közel a harminchoz egyre tapasztaltabb vagyok, kísérletezgetni fogunk, de rengeteg idő nincsen, a váz megvan."

Hosszú kijelentette, az idei kínai rövidpályás világbajnokságon, illetve a hazai világkupán is rajthoz akar állni.

Hosszú a magyar küldöttség hatodik medencés érmét szerezte. Korábban győzött 200 méter pillangón Milák Kristóf és Kapás Boglárka, második lett 200 m pillangón Kenderesi Tamás és 800 m gyorson Késely Ajna, illetve utóbbi harmadikként csapott a célba 1500 gyorson.

A nap másik magyar vonatkozású döntőjében a Németh Nándor, Kozma Dominik, Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Evelyn négyes a hatodik helyen végzett 4x100 méteres vegyes gyorsváltóban.

Csütörtökön a medencés versenyek záró napján több magyarért is szurkolhatunk.
Burián Katalin 200 méter háton egyéni csúccsal a második, míg 100 méter pillangón Cseh László a legjobb, Milák Kristóf pedig a negyedik idővel jutott döntőbe szerdán a glasgow-i úszó Európa-bajnokságon. A délelőtti előfutamokból remélhetőleg többen kvalifikálódnak majd a délutáni fináléban.

A délelőtti magyar indulók:
10.00: férfi 400 m vegyes, előfutamok (Gyurta Gergely, Holló Balázs, Verrasztó Dávid)
10.30: női 400 m gyors, előfutamok (Kapás Boglárka, Késely Ajna)
11.00: férfi 4x100 m vegyesváltó, előfutamok (Magyarország)
11.11: női 4x100 m vegyesváltó, előfutamok (Magyarország)

A délutáni magyar vonatkozású finálék: (Tv: M4 Sport, Eurosport1 – 17.30-tól)
18.00: férfi 100 m pillangó, döntő (Cseh László, Milák Kristóf)
18.20: női 200 m hát, döntő (Burián Katalin)
18.27: férfi 400 m vegyes, döntő (Verrasztó Dávid)
18.50: női 400 m gyors, döntő (Késely Ajna)
18.58: férfi 4x100 m vegyesváltó, döntő (Magyarország)
19.07: női 4x100 m vegyesváltó, döntő (Magyarország)

Szerda reggel verőfényes napsütés köszöntött Glasgow-ra és környékére, majd egy órán keresztül heves esőzés következett. A nyíltvízi úszók 5 kilométeres versenyét végül száraz időben rendezték meg. A Loch Lomond vize mindössze 17 fokos volt, de az indulók dolgát megkönnyítette a neoprén ruha.

A rajt után Rasovszky a 24 tagú mezőny élére állt. Az első időmérési pontnál (1,25 kilométer után) két másodperccel, féltávnál azonban már csak két tizeddel vezetett. A 21 éves veszprémi sportoló a folytatásban előbb fej-fej mellett haladt a francia Axel Reymond-nal, majd ismét több mint egy testhossz előnyt szerzett, és ezt magabiztosan megőrizte a célba érkezésig, riválisának nem volt esélye az élre kerülni.

Rasovszky két évvel ezelőtt 10 kilométeren junior világbajnok volt, tavaly és idén is több világkupaversenyen volt dobogós a felnőttek között, de az 52:38.9 perces eredménnyel megnyert felnőtt Európa-bajnoki cím pályafutása eddigi legnagyobb sikerének számít.

"Arra törekedtem, hogy az utolsó körben az élen legyek, az csak úgymond magától jött, hogy korábban is elöl voltam. Tudtam, hogy ebben a mezőnyben mindenki elég nagy utazósebességre képes, ezért próbáltam nem kiúszni magamat az elején, hogy minél több erőm maradjon az utolsó fél körre, mert igazándiból a vége a lényeg, ami elég gyors" - nyilatkozta az eredményhirdetés után Rasovszky.

Hozzátette, tudta, hogy francia riválisai jól bírják a hajrát, ettől egy kicsit tartott is, ezúttal azonban ő bizonyult gyorsabbnak.

"Úgy jöttem ki Skóciába, hogy szeretnék érmet szerezni. Örülök, hogy ez máris sikerült. Jó formában érzem magam, és bizakodva várom a folytatást" - fogalmazott a Balaton Úszó Klub sportolója.

A másik magyar induló, Székelyi Dániel előbb a 18., majd féltávnál a 14. volt, az utolsó 1250 métert kilencedikként kezdte, és végül tízedik lett.

Csütörtökön az olimpiai távon 10 kilométeren Rasovszky, Székelyi, Huszti Dávid, Novoszáth Melinda, Sömenek Onon Katalin és Olasz Anna, szombaton a Huszti, Novoszáth, Olasz, Rasovszky összeállítású vegyesváltó, vasárnap pedig 25 kilométeren Rasovszky, Székelyi, Olasz és Sömenek képviseli a magyar színeket.