Hosszú Katinka: egy nap alatt két aranyérem az Eb-n

Hosszú Katinka: egy nap alatt két aranyérem az Eb-n

2014. 08. 22.
Megosztás

Az első három szolidabb nap után szinte zubogtak a magyar érmek a berlini Európa-bajnokságon: Hosszú Katinka mindjárt két aranyat szerzett (200 vegyesen és 100 háton – megünneplendő egyéves házassági évfordulójukat edző-férjével, Shane-nel), Biczó Bence 2012 után jóval erősebb mezőnyben tudott dobogóra ismét állni (ezüst 200 pillangón), míg Kapás Boglárka bronzérmesként zárt 800 gyorson, plusz említsük még meg Kozma Dominik két országos rekordját 100 gyorson (egyet délelőtt, egyet délután állított fel). A nap végén pedig csattanóként, valami egészen fenomenális teljesítményt nyújtva, a 4x200-as gyorsváltónk is harmadik lett!

Hosszú Katinka immár az 50-es medencében is meg tudta csinálni azt, amit eddig a rövid pályás versenyeken adott elő korábban elég rendszeresen: egy adott napon két érmet szerzett az Iron Lady, is mindjárt két aranyat. Kétszáz vegyesen gyakorlatilag nem volt ellenfele, miután Mireia Belmonte úgy gondolta, öt perc szünettel leúszható a 800 gyors és a kettővegyes – nos, ez még a spanyolnak is sok volt. Így Katinka némiképp magányosan haladt az élen, s bár 2:08 alá szeretett volna csusszanni, ez végül is nem sikerült, bár 2:08.11-es ideje így is új Európa-bajnoki csúcs. Verrasztó Evelyn ugyanitt a negyedik lett – kicsit el volt kenődve, mert ha minden stimmel (sajnos, sem a hát, sem a mell nem tetszett neki), akkor simán érmes lehetett volna.

Hanem Katinka ezután nagyjából húsz percig regenerálódhatott, majd következett az – első – eredményhirdetés, amelyen Gyárfás Tamástól, a LEN kincstárnokától, a MÚSZ elnökétől átvehette az aranyérmet, aztán ki sem vonult a medencetérből, hanem csatlakozott a női 100 hát mezőnyéhez. Féltávnál még hátrébb haladt a többiekhez képest (negyediknek fordult), a második hosszon viszont egészen félelmetes tempót repesztett, és végül sikerült kiharcolnia az elsőséget (59.63) – még ha megosztva is a dán Mie Nielsennel. Ez minden idők első holtversenyes magyar aranyérme felnőtt világversenyen (a 2005-ös budapesti junior Eb-n a női váltónk ért el ugyanolyan időt az orosz kvartettel).

„Szerettem volna 200 vegyesen még jobb időt úszni, bemenni 2:08 alá, de ez sajnos most nem jött össze, mert hát nehéz egyedül menni – összegzett Katinka. – Ha van mellettem valaki, akiről tudom, hogy meg kell vernem gyorson, az más, nagyobb erőfeszítésre sarkall. Még ezt meg kell tanulnom, hogyha így elmegyek, miként préseljem ki magamból a maximumot mégis. Nem, a száz hát nem járt a fejemben, azt sikerült kizárnom, arra már csupán azután koncentráltam, hogy kijöttem a medencéből. És, hát megmondom őszintén, a száz hát az egyik kedvenc számom lett... Most említették, hogy utoljára Egerszegi Krisztina nyerte meg, és az mindig óriási megtiszteltetés, ha vele együtt emlegetnek, ő igazi példakép, igazi hős...”

Bakos László, Hosszú Katinka első edzője, nagypapája:

- Nem volt miért izgulni, olyan fölénnyel nyert az unokája.

"Ez nem így van, hiszem a tv előtt vele együtt teszek meg minden tempót. A rajt után gyönyörű szépen ki tudott delfinezni, ezt a rövid pályán tanulta meg ilyen tökéletesen. A hátat tovább nyomta, hogy nehogy mellen megfoghassák. Régen úgy állt a dolog, hogy a mellúszás volt a lyukas száma, de úgy látszik, hogy ez a lyuk már betömődött. A gyorson verhetetlen volt. Nagyon szépen osztotta be az erejét és remekül tartalékolt az utolsó 50 méterre, hogy nehogy meglephessék. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a spanyolok sajnos beáldozták ezt a számot, mert Belmonte Garcia közvetlenül előtte a 800 méteren ezüstérmes lett és már szólították is a 200 vegyeshez. Hiányzott egy erős ellenfél a még jobb eredményhez."

- Ön látta a gyermek Katinkában azt a kvalitást, amivel évről évre lenyűgözi a világot?

"Bár azt mondták, elfogult a nagypapa, de én kitartottam amellett, hogy nagy úszó lesz, mivel nem kellett ösztökélni arra, hogy ússzon és a bonyolult feladatok megoldását ösztönből azonnal megérezte. Lengetem a kalapom, hogy az unokám igazolta a szavaimat."

A napot egyébként Kapás Boglárka bronzérme nyitotta: 800 gyorson, a táv második felén fokozatosan erősítve magabiztosan szerezte meg a bronzérmet (8:22.06), ha egy picit tovább tart a verseny, talán elkaphatja az erejével teljesen elkészülő Belmontét, ám összességében így is boldog volt az ősszel hónapokon át betegséggel küzdő kiválóság. „Nem gondoltam volna, hogy egy bronzéremnek így tudok örülni – de emiatt most nagyon boldog vagyok – mondta a verseny után. – Az idő az egyetlen, ami nem tetszik, jobbnak kellett volna lennie, talán az elején nem kezdtem annyira erősen. Viszont most tényleg remek érzés, hogy a sok rossz után valami jó is történt végre velem!”

És amire csak titkon számítottunk, az utolsó számban még jobb és szebb dolgok is történtek: női 4x200-as gyorsváltónk elképesztő versenyben megszerezte a bronzérmet az olaszok és a svédek mögött. Az elején egy kicsit elment tőlünk a mezőny, féltávnál csupán hatodik volt a magyar kvartett (három másodperccel lemaradva az élen állók mögött), a harmadik hosszon azonban Kapás Boglárka elkezdett felzárkózni, s bár csupán ötödikként ugrott be Hosszú Katinka, a különbség már nem volt akkora... Katka pedig ismét a húrok közé csapott (ezúttal is eredményhirdetésről érkezett a rajtkövekhez, hiába, a bejáratott procedúra...), egészen elképesztő iramban sorra fogta be a riválisokat, s bár a francia Hache még az utolsó hosszra is előtte fordult, a záró ötven méteren Katinka hihetetlen energiákat mozgósítva végül előbb érte el a falat a szintén nagyot hajrázó oroszokat is megelőzve 63 századdal (7:54.23).

A szóvivő, Verrasztó Evelyn fülig érő szájjal beszélt:
„Nagyon-nagyon örülünk, ez egészen fantasztikus úszás volt! Most mi drukkoltunk úgy Katkának, ahogy ők nekem 2010-ben, és megint sikerült érmet szerezni. Az az igazság, hogy cserélődnek a szerepek, néha a szereplők, de ebben a váltóban nagyon jók vagyunk, és ezt ma is bebizonyítottuk!"

A férfiak is kitettek magukért: Biczó Bence az elmúlt évek küszködései után végre elhitte magáról, hogy ismét a legjobbak közé kerülhet 200 pillangón, és biztos kézzel húzta be az ezüstérmet (1:55.62) – sőt, még egy kicsit morgolódott is. „Előbb kellett volna elindulnom, mert nagyon ment a hajrá -az elején volt is egy kis előnyöm, de az agyam mélyén tartottam attól, hogy nem fogom végig bírni. De hát ez mégiscsak egy Európa-bajnoki ezüstérem…”

A nap másik hőse Kozma Dominik: az egy napja 200 gyorson csaknem bronzot csípő Doma most százon lódult neki, és már délelőtt elképesztőt alakított, első magyar úszóként 49 másodperc alá került, 48.86-os ideje hatalmas új országos csúcs. Délután azt még rátett egy lapáttal, 48.83-ra faragta a rekordot úgy, hogy komoly technikai hibát csinált a fordulónál, azaz a pénteki döntőben tényleg bármire képes lehet. Rajta kívül még Gyurta Gergely finálézik, aki 800 gyorson a 4. idővel (7:55.34) került tovább.

Összességében fantasztikus napot zártak úszóink: öt érem egy nap alatt, ráadásul úgy, hogy Gyurta Dani nem is indult 200 mellen – ennél többet tényleg nem kívánhat emberfia.
És még három nap hátra van a kontinensviadalból...

Eredmények:
Úszó Európa-bajnokság, Berlin

férfiak:

200 m mell, Európa-bajnok: Marco Koch (Németország) 2:07.47, 2. Ross Murdoch (Nagy-Britannia) 2:07.77, 3. Giedrius Titenis (Litvánia) 2:08.93

200 m pillangó, Európa-bajnok: Viktor Bromer (Dánia) 1:55.29, 2. BICZÓ BENCE 1:55.62, 3. Pawel Korzeniowski (Lengyelország) 1:55.74

50 m hát, Európa-bajnok: Vlagyimir Morozov (Oroszország) 24.64, 2. Jeremy Stravius (Franciaország) 24.84, 3. Chris Walker-Hebborn (Nagy-Britannia) 25.00

nők:

800 m gyors, Európa-bajnok: Jazmin Carlin (Nagy-Britannia) 8:15.54, 2. Mireia Belmonte Garcia (Spanyolország) 8:21.22, 3. KAPÁS BOGLÁRKA 8:22.06

200 m vegyes, Európa-bajnok: HOSSZÚ KATINKA 2:08.11, 2. Aimee Willmott (Nagy-Britannia) 2:11.44, 3. Lisa Zaiser (Ausztria) 2:12.17, 4. VERRASZTÓ EVELYN 2:12.95

100 m hát, Európa-bajnok: HOSSZÚ KATINKA és Mie Östergaard Nielsen (Dánia) 59.63, másodperc
3. Georgia Davies (Nagy-Britannia) 59.74

4x200 m gyorsváltó, Európa-bajnok: Olaszország (Alice Mizzau, Stefania Pirozzi, Chiara Masini Luccetti, Federica Pellegrini) 7:50.53, 2. Svédország (Michelle Coleman, Louise Hansson, Sarah Sjöström, Stina Gardell) 7:51.03, 3. MAGYARORSZÁG (Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Evelyn, Kapás Boglárka, Hosszú Katinka) 7:54.23

(Forrás: MUSZ, fotók: Kovács Anikó)