Kozák Danuta duplázott Rióban: megvédte olimpiai bajnoki címét egyesben, övé az 500. magyar érem!

Hosszú Katinka és Kozák Danuta Rio sztárjai között

2016. 08. 31.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) hivatalos honlapja által készített összeállításban a Rióban három-három olimpiai bajnoki címet nyerő Hosszú Katinka és Kozák Danuta is bekerült a legjobbak közé.

A NOB honlapja, az olympic.org a riói olimpia sztárjairól, legnépszerűbb és legeredményesebb sportolóiról készített összeállítást. A lista élén természetesen Michael Phelps, minden idők legsikeresebb olimpikonja áll: az amerikai úszóklasszis Rióban 5 aranyérmet nyert, majd 23 olimpiai arannyal a zsebében bejelentette visszavonulását (amit már megtett ugyan korábban is, de mint a sajtótájékoztatón hangoztatta, ez már végleges). A második a felsorolásban Simone Biles: a 19 éves amerikai tornászlány négy aranyat és egy bronzot vihetett haza Brazíliából, hasonlóan eredményes női tornász korábban csak négy volt az ötkarikás játékokon, köztük Keleti Ágnes, aki szintén négy olimpiai bajnoki címet nyert 1956-ban, Melbourne-ben.

A lista harmadik helyén jön Hosszú Katinka: a magyar úszónő 200 és 400 vegyesen, valamint 100 háton sem talált legyőzőre, 200 háton pedig csak néhány századdal maradt le az aranyról Maya Dirado mögött. Hosszú 400 vegyesen ráadásul világcsúcsot is úszott (4:26.36), egy emlékezetes versenyen sokkolva a teljes mezőnyt. A NOB felsorolásában megemlékezik a „tripla triplát” végrehajtó Usain Boltról is: a jamaicai sprinter sorozatban harmadik olimpiáján nyerte meg a 100 méteres, a 200 méteres a 4x100 méteres váltó síkfutást, ezzel beírta magát a történelemkönyvekbe.

Csakúgy, ahogyan Kozák Danuta. A magyar kajakos volt a Lagoa Stadium úrnője: 500 méteren egyesben, párosban és négyesben is a dobogó tetejére állhatott, ezzel többszörösen is sporttörténelmet írt, négy év múlva Tokióban pedig minden idők legeredményesebb magyar női olimpikonja lehet.

A cikkben megemlékeznek a címüket megvédő többszörös bajnokokról, így a brit Alistair Bronwlee-ről (triatlon), a francia Teddy Rinerről (judo), az amerikai Carmelo Anthonyról (kosárlabda), valamint Andy Murrayről, aki az olimpiák történetében elsőként megvédte címét férfi egyesben. Itt említhetnénk Szilágyi Áront is: a Vasas kardozója remek vívással London után Rióban is a legjobb lett, versenyszámában ez korábban csak négy vívónak sikerült.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)