Hosszú Katinka Európa-bajnok, Jakabos Zsuzsanna és Kis Gergő második

Hosszú Katinka idei Európa-bajnokként utazhat Rióba

2016. 05. 16.

A londoni úszó Európa-bajnokság első versenynapján Hosszú Katinka a 400 méteres vegyes számban Európa-bajnoki címet szerzett. Ugyanebben a számban Jakabos Zuszsanna a harmadik helyen ért célba. Hasonlóan a dobogó harmadik fokára állhatott fel Bernek Péter a 400 méter gyors fináléjában.

Hosszú Katinka 400 vegyesen rajt-cél győzelmet aratott. Egy pillanatig sem veszélyeztette senki a győzelmét. Sokáig a második helyen haladt Jakabos Zsuzsanna, aki végül a bronzérmet szerezte meg. Mindkét magyar ideje elmaradt eddigi legjobb olimpiai A-szintes eredményétől, de ezeket az időket majd az olimpián kell megjavítani.

Bernek Péter is elmaradt eddigi legjobbjától 52 századdal 400 gyorson. A magyar fiú az utolsó 100 méteren kapaszkodott fel a dobogó harmadik fokára.

A 4x100 méteres gyorsváltó a nap folyamán kétszer is országos csúcsot úszott. A Holoda Péter, Takács Krisztián, Bohus Richárd, Kozma Dominik összeállítású váltó célja volt az olimpiai mezőny 16 váltója közé bekerülni. A fiúk derekasan küzdöttek a fináléban, végül az ötödik helyen értek célba. Eredményük jelenleg a 16. idővel kvalifikálja őket a riói olimpiára.

A vb-n az első 12 váltó szerzett olimpiai indulási jogot. A további 4 olimpia részvételért május 31-ig lehet megfelelő szintet úszni. A négyesek ideje a ranglistán: Ausztrália 3:12.26; Görögország 3:14.42; Románia 3:16.54; Magyarország 3:16.55.

A délutáni elődöntőkből 100 méter háton Balog Gábor a 6., 50 méter pillangón Cseh László a 4., 200 háton Hosszú Katinka 3., Burián Katalin a 4. idővel került a keddi fináléba.

Nyilatkozatok a Magyar Úszó Szövetség Facebook oldalán:

Hosszú Katinka (400 méter vegyes): „Csodálatos három és fél év van mögöttem, élveztem az utazás minden pillanatát. Ez a mai nap tényleg arról is szólt, hogy a rossz emlékek végleg törlődjenek ebben az uszodában - és ez ma sikerült. Az Európa-bajnokságon nincs rajtam semmi nyomás, kifejezettem ez az érzésem, hogy csupán az a dolgom, hogy élvezzem ezt a versenyt.”

Bernek Péter (400 méter gyors): „Gyakorlatilag el sem fáradtam, annyira sem, mint reggel. Ez most nem állt össze, de inkább most, mint az olimpián. Ez olyan pont semmilyen volt. Kielemezzük, mi volt a hiba, az volt az érzésem, hogy még maradt bennem, van még mit csiszolni rajta, mert 3:45-re számítottam. Most 250-nél indultam meg, ki kellett ezt is próbálni, mint sok minden mást is, hogy Rióban a legjobb legyen.”

Cseh László (50 méter pillangó): „Már jobb volt, mint délelőtt, de még nem érzem a vizet. Ez azt jelenti, nem érzem azt, hogy igazándiból haladnék. Mindegy, ezen még dolgozunk, holnapra jobb lesz.”

(MOB, fotók: MTI/Kovács Anikó)