Rövidpályás OB: Hosszú Katinka jött és tarolt: egy nap, öt arany

Hosszú Katinka két Európa-csúcsa, Bernek Péter ötödik, Kapás Boglárka nyolcadik

2015. 08. 03.

Vasárnap megkezdődtek vizes világbajnokság úszóversenyei Kazanyban. Az első nap hét magyar volt érdekelt. Közülük ketten a délután fináléztak.

A nap legjobb időeredményét Hosszú Katinka érte el, aki a 200m vegyesúszás előfutamában és középdöntőjében is Európa-rekorddal utasította maga mögé az egész mezőnyt (2:07.30 és 2:06.84).

A 2010-es, szingapúri ifjúsági olimpián aranyérmes Bernek Péter 400 méteres gyorsúszásban kétszer is javított korábbi olimpiai A szintes eredményén. A döntőben 3:46.29-as idővel ötödik helyen ért a célba. A 400 mellett 200 és 1500m-en is olimpiai A-szinttel rendelkező úszó mosolygósan nyilatkozott a döntő után:

„Összességében elégedett vagyok – mondta Bernek Péter. - Talán az időeredmény jobb lehetett volna, de helyezésben nem tudtam már előrébb lépni, jobbak voltak nálam. Nem vagyok elkeseredve, hiszen tudom, hogy bennem van a jobb idő, ki fog jönni hamarosan. Még szoknom kell a 400-as számot az ötvenes medencében, de az olimpiára már minden összeáll majd. Itt Kazanyban még háromszor úszok, a jövő évig pedig még egy rövidpályás Európa-bajnokság is lesz, a felkészülés természetesen a 2016-os, riói olimpia jegyében folytatódik.”

A szintén 400 méteres gyorsúszásban döntőt úszott az ugyancsak 2010-es - kétszeres - ifjúsági olimpiai bajnok, Kapás Boglárka. A 800 méteren Európa-bajnok sportoló délelőtt szintén javított eddigi legjobb A szintes eredményén (4:06.21), de a délutáni fináléban 4:08.22-es időeredménnyel a nyolcadik helyen végzett, saját teljesítményét kissé csalódottan értékelte:

„Nagyon rossz volt az úszás, az idővel és a helyezéssel is elégedetlen vagyok. A futam előtt jókedvűen, feldobva álltam a rajtkőre, bár az éremszerzés távoli célnak tűnt, ennél mindenképp többet vártam magamtól. Azon leszünk, hogy megfejtsük, mitől fájt ennyire az úszás, mitől volt ilyen nehéz, hogyan tudnám ezt kikerülni a jövőben. Most a 800 méteres számra koncentrálok, igyekszem bizonyítani” – mondta a 400m mellett 1500m-en is olimpiai A-szinttel rendelkező úszó.

Kitűnően melegített a hét további versenyszámaira Cseh László, aki a nem olimpiai távú 50m pillangón a harmadik legjobb idővel került a hétfői fináléba.

Jakabos Zsuzsanna 200m vegyes, Verrasztó Evelyn 100m pillangó és Gyurta Dániel 100m mell számokban elmaradt eddigi legjobbjától és nem jutott a döntőbe.

A nap nyolcadik magyar úszója Szilágyi Liliana lett volna, aki azonban gyomorbántalmai miatt nem tudott rajthoz állni 100m pillangón.

Eldőlt az is, hogy kedden a férfi vízilabdában Magyarország ellenfele Olaszország lesz a negyeddöntőben. Az olaszok 8:2-re győzték le Kanadát a nyolcaddöntőbe jutásért vívandó találkozón.

A hétfői úszó program (zárójelben az olimpiai A és B szint, illetve a sportoló neve mellett jelenlegi olimpia szintideje):