Úszó-vb: mindhárom éremből szerzett egyet-egyet a magyar csapat

Hosszú Katinka második a világkupán, a judosok értékes olimpiai kvalifikációs pontokat gyűjtöttek

2018. 11. 19.

A hétvégén befejeződött az úszók világkupa-sorozata, ahol Hosszú Katinka az összesítésben a második helyen végzett. Judóban Hágában folytatódtak az olimpiai kvalifikációs világkupa-versenyek, ahol Pupp Réka az 52 kg-os súlycsoport küzdelmeiben bronzérmet szerzett. A férfi kardvívók a 2018/19-es világkupa-versenysorozatot Algírban kezdték meg. A romániai U23-as birkózó világbajnokságon a kötöttfogású szakág szerepelt a legjobban egy ezüst- és két bronzérmet begyűjtve. Hétvégi összefoglalónk következik.

Úszás. Az idei világkupa-széria első szakaszát nagymedencében, Kazanyban, majd Dohában rendezték, a második etap rövid pályán Eindhovenben kezdődött és Budapesten zárult. A harmadik, utolsó szakaszt ugyancsak 25 méteres medencében három ázsiai helyszínen, Pekingben, Tokióban és Szingapúrban bonyolították le. A befejező szakasz első napján Hosszú 200 pillangón győzött, 100 vegyesen második lett. Pénteken egy aranyéremmel gazdagodott: ekkor 400 méter vegyesen diadalmaskodott. A befejező napon a 200 méter vegyes döntőjét nyerte meg; a 200 méteres hátúszás döntőjében a harmadik helyen végzett. A háromszoros olimpiai bajnok legfőbb riválisa, Sarah Sjöström Szingapúrban öt számban nyert, s végül – világcsúcsainak is köszönhetően – biztosan védte meg összetett elsőségét, melyet tavaly éppen Katinkától ragadott el, aki előzőleg ötször egymás után tudott a sorozat élén végezni. A férfiaknál Verrasztó Dávid 400 méter vegyesen ugyancsak harmadikként ért célba.

Judo. Pupp Réka bronzérmet nyert az 52 kilogrammosok súlycsoportjában a cselgáncsozók olimpiai kvalifikációs világkupa-sorozatának hágai Grand Prix-versenyén. Az Atomerőmű SE 22 éves dzsúdósa a az első fordulóban erőnyerőként nem lépett tatamira, a második körben egy spanyol riválist múlt felül, a negyeddöntőben hosszabbításban kikapott brazil ellenfelétől. A vigaszágon Réka két izraeli cselgáncsozóval találkozott, és mindkettejüket ipponnal legyőzve szerezte meg a bronzérmet. A 100 kg-os Cirjenics Miklós több mint fél éves időszak után tért vissza. A „visszatérés” jól sikerült, hiszen az Atomerőmű SE judosa az ötödik helyen végzett, amihez 252 világranglistapont is járt. Szombaton Ungvári Miklós képviselte a színeinket: a Ceglédi VSE olimpiai ezüstérmese hosszabbításos küzdelemben csikarta ki a győzelmet a kínai Csing és a 2016-os riói olimpia bronzmeccsén őt földharcban meglepő belga Van Tichelt ellen is, így bejutott a hágai negyeddöntőbe. A folytatás azonban nem sikerült a harmincnyolc esztendős magyar csillag számára, előbb az U23-as Európa-bajnok, a koszovói Gjakova nyert ipponnal, majd a vigaszágon a tizenkilenc esztendővel fiatalabb moldovai Sterpu bizonyult jobbnak, így Ungvári Miklós a hetedik helyen végzett. Ettől függetlenül igen sokat érhet ez a hetedik helyezés az ötödik olimpiájára pályázó ceglédi judósnak, aki továbbra is a Top10-ben található súlycsoportjának ötkarikás rangsorában.

Vívás. Megkezdték a nemzetközi szereplésűket a férfi kardvívók. Az algiri világkupaversenyen három magyar jutott fel az egyéni verseny 64-es főtáblájára, kiemeltként a kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi Áron és a világbajnok Szatmári András, a selejtezőkből pedig Decsi Tamás. Andrást az első körben az olasz Nuccio búcsúztatta. A 32 között Áron az „álomrangadón” az olasz Aldo Montanóval került szembe, és ezúttal a 2004-es athéni játékokon aranyérmes, 40 esztendős itáliai nyert 15:10-re klasszisunk ellen. A forduló másik magyar-olasz meccsén Decsi Tomi a világranglista közvetlen élmezőnyébe tartozó Curatolit győzte le. A folytatás már neki sem sikerült, a francia Apithy 15:10-re nyert ellene a nyolcaddöntőben. A vasárnapi csapatversenyen a Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron összeállítású gárda a nyolcaddöntőben meglepetésre igen nehezen egyetlen találattal 45-44-re verte a japánokat, majd a negyeddöntőben az oroszoktól szenvedett 45-40 arányú vereséget. Ezután az 5-8. helyért vívott találkozókon a grúzokat és románokat is legyőzve az ötödik helyen végzett a magyar gárda.

Birkózás. Három magyar éremmel fejeződött be a bukaresti U23-as világbajnokság, ahol a kötöttfogásúak versenyén a 97 kilós Török Zsolt döntőt, a 67 kilós Losonczi Ottó, valamint a 72 kilós Lévai Tamás bronzmérkőzést birkózhatott. Zsolt a finálét elveszítve ezüstérmes lett, a másik két birkózó a bronzcsatát megnyerve állhatott fel a dobogó harmadik fokára. A hölgyek helyezetlenül, a szabadfogásúak egy ötödik hellyel zárták a vb-t. Az ötödik helyet a 65 kilogrammos Asarin Roman szerezte.