Huszonegyedszer a csúcson a Veszprém

2013. 05. 22.

A BL-indulás jogáért is küzdöttek a csapatok a bajnoki finálén, ugyanis az EHF rangsora alapján a következő évadra csak egy csapatot nevezhet a magyar szövetség a férfi BL-be. Ez a csapat így az MKB Veszprém lesz.

Ahogy várható volt, a hazai pályán a bajnokságban több mint két éve veretlen szegediek elszántan kezdték a találkozót, és Alen Blazevic hamar megszerezte a vezetést.
A Veszprém azonban gyorsan fordított, és Iváncsik Tamás hetesgóljával átvette a vezetést (1–2).
Néhány perccel később Renato Sulic próbált meg szemtelen gólt szerezni, de Mikler Roland hatalmas bravúrral szedte ki maga mögül a horvát játékos ejtését, majd Jonas Erik Larholm hetesből 2–2-re egyenlített.
Az MKB továbbra is uralta a játékot, és Nagy László góljával már két góllal vezetett, majd Iváncsik Tamás ismét eredményes volt hetesből, így 5–2 volt az állás a vendégek javára.
A hazaiak ezután viszont megrázták magukat, és néhány perces gólcsend után magukhoz ragadták az irányítást. Frantisek Sulc találataival egy gólra közelítette meg a Szeged a Veszprémet (4–5), majd Mikler ismét nagyszerűen vadászta le Sulic ejtését, és az ellentámadásból Blazevic bombázott Fazekas Nándor kapujába.
Sőt, Blazevic a vezetést is megszerezte a Picknek, majd a horvát balátlövő még kétszer visszavette az előnyt, bevágva a negyedik (7–6) és az ötödik (8–7) gólját is a meccsen.
Gulyás Péter egyenlítő gólja után hiába került emberelőnybe a Szeged, két gólt is kapott, így ismét a vendégek voltak lépéselőnyben.
A félidő hajrájához érve az Iváncsik testvérek góljaival négygólosra növekedett a veszprémi előny: előbb Tamás, majd Gergő volt eredményes, így 13–9-re vezetett Carlos Ortega együttese.
A szünetre is sikerült megtartania a különbséget a vendégeknek: az első harminc perc Renato Sulic góljával ért véget, így a veszprémiek 15–11-re vezettek.

A második játékrész a Szeged góljával és veszprémi kiállítással indult: Ancsin Gábor lőtt a kapuba, míg Schuch Timuzsinnak le kellett ülnie két percre szabálytalansága után, de a két együttes létszáma gyorsan kiegyenlítődött, miután Czina Józsefet is leküldték.
Keményen küzdött a Szeged, de nem tudta megállítani a Veszprémet
Mindkét kapu előtt adódott helyzet, de csak Mirszad Terzics tudott betalálni, miután hátulról kapott egy hosszú indítást, és egyedül maradt Miklerrel szemben, így 16–12 volt az állás a vendégek javára.
Skaliczki László csapatának vezére a szünet után is Blazevic maradt, aki nagy gólt ragasztott Fazekas kapujába, de a négygólos hátrányból ő sem tudott faragni, miután Császár Gábor is eredményes volt (14–18).
A Skaliczki-legénységet azonban sosem lehet leírni az újszegedi sportcsarnokban, és a hazaiak ezt ismét bizonyították: Antonio Pribanic góljával és Mikler bravúrjainak köszönhetően 18–18-ra egyenlítettek.
A Veszprém azonban villámgyorsan lelassította a hazaiak lendületét, és három góllal válaszolt a szegediek „négyesére", Cristian Ugalde duplázott, és Császár is betalált.
Skaliczki László időkérése sem adta vissza a lendületet a hazaiaknak, Nagy Lászlóék nem engedték közelebb a szegedieket, Sulc bombagólja után is 20–23 volt az állás.
A hajrára azonban mozgósította a tartalékait a Pick, és Larholm emberhátrányban volt eredményes, így már csak egy gól volt a vendégek előnye. Nagy László is betalált, de még így sem szálltak el a szegedi remények (23–25).
Kevesebb mint két perccel a vége előtt Larholm aztán hetesből volt eredményes, majd rendkívüli izgalmak következtek. Mikler nagyot védett, a Szeged az egyenlítésért rohant fel, de Fazekas is mentett. A gyors ellentámadásból aztán Ugalde már nem hibázott, így eldőlt az összecsapás, és ezzel a bajnoki cím sorsa is. 26–24-re győzött a Veszprém.

Egymást követő hatodik alkalommal lett bajnok a Veszprém, amivel – amellett, hogy 21. bajnoki címét gyűjtötte be – beállította a saját (2001–2006) és a Budapest Honvéd hatvanas évekre (1963–1968) visszanyúló rekordját a címvédések sorozatát tekintve.

„Ami az egész évben, az a rutin, ami kellett volna – válaszolta Skaliczki László a Sport Klub kamerái előtt arra a kérdésre, hogy mi hiányzott a Szeged játékából.
– 50 másodperccel a vége előtt nem megyünk bele rossz dolgokba, hanem felállunk, próbálunk taktikusan játszani. Jobb kerete van a Veszprémnek, sajnálom a vereséget, de gratulálok az MKB-nak az egész éves munkájukért, megérdemelten nyerte a bajnoki címet."

„Erre a szezonra visszagondolva mindig a nagy akarást és a nyögést érzem, nem igazán volt bennem öröm, nehéz úgy küzdeni, hogy tudom, hogy sanszosabb a másik. Nem akarom bántani a játékosokat, mert együtt értünk el mindent. A nüanszok mindig a másik fél javára döntöttek, ahogy a rutin is. Bután játszottunk le emberelőnyöket, ez az egész évben jellemző volt, ilyet nem engedhet meg egy csapat. Remélem, átestünk a tűzkeresztségen és sikerül tovább növelni a szegedi kézilabda sikerességét. A motiváció és a tudás is a Veszprém mellett szólt, rutin nélkül nem lehet dolgozni" – zárta mondandóját a Pick búcsúzó edzője.

Carlos Ortega, a győztes Veszprém edzője úgy nyilatkozott, szoros volt a küzdelem, és a kispadok is csatáztak a meccsen, de megérdemelten diadalmaskodott együttese.
„El sem tudom mondani, mennyire boldog vagyok. Ez az első magyar bajnoki aranyam, amelyért rettentően megdolgozott a csapat és a munkánkat segítő stáb egyaránt. Az első félidőben vezetett is a Szeged. Tudtam, hogy nagyon nehéz meccs vár ránk, és ez a félelmem be is igazolódott. Óriási volt az iram, és ez mindkét fáradt együttest megviselte. A végén már a szíve vitte előre a fiúkat. Több variációt is ki kellett próbálnunk, vagyis a kispadok külön csatát vívtak. Óriási küzdelemben, de megérdemelten nyertünk. A bajnoki aranyat ünnepelve minden játékosomat csak dicsérhetem. Nem is lenne szerencsés, ha bárkit kiemelnék, de aki látta a meccset, azt is észrevehette, hogy főleg azok húztak, akik az egész évadban kiemelkedően játszottak. Melléjük azonban kellettek a társak, mert így csapat a csapat” – mondta Carlos Ortega a meccs után.

A veszprémi játékosok a szerencsét is emlegették, Fazekas Nándor szerint van még mit javítaniuk, Nagy László pedig már a Bajnokok Ligája következő idényére tekintett előre.

„Úgy érzem, új csapattal vágtunk neki ebben az évben, jó irányba haladunk, de vannak még javítanivalók. Otthon simán nyertünk, de tudtuk, hogy Szegeden nehéz lesz, mivel odahaza nagyon erős a Pick, ilyen meccsre számítottunk. Ma a Szeged is nyerhetett volna, fej-fej mellett haladtunk, de a picit jobb és szerencsésebb csapat győzött" – fogalmazott Fazekas Nándor a találkozó után.

„Nehéz meccs volt, de számítottunk rá. Fáradt volt mindkét csapat, szerencsénk volt, hogy két meccsen eldöntöttük a bajnoki címet – értékelt az összecsapás után Nagy László.
– Most egy kis pihenő jön, majd a válogatottra koncentrálunk. Keményen dolgozunk Veszprémben, a következő szezonban szeretnénk bejutni a Final Fourba a BL-ben."

„Fáradtak voltunk, de éreztük, hogy végig tudjuk csinálni – mondta a karrierjét a francia PSG-ben folytató Császár Gábor, aki beszélt jövőjéről is. – Nem tudom, mit hoz a jövő, lehet, hogy csak egy kiruccanás lesz, megnézem mi van odakint és hazajövök, de nagyon örülök, hogy részese lehettem ennek a fantasztikus mérkőzésnek."

FÉRFI KÉZILABDA NB I
DÖNTŐ, 2. MÉRKŐZÉS

PICK SZEGED–MKB VESZPRÉM 24–26 (11–15), Szeged, 3500 néző. V: Dobrovits, Tájok
SZEGED: MIKLER, Prodanovics 1, Ancsin 3, Czina, BLAZEVIC 6, Zubai, Kekezovics. Csere: Tatai (kapus), Sulc 4, Larholm 3 (2), Vadkerti, Balogh Zs., Pribanic 2, Buday 4 (3), Leszica 1. Edző: Skaliczki László
VESZPRÉM: FAZEKAS, Gulyás 2, NAGY L. 3, Császár 2, Sulic 1, Terzic 1, UGALDE 5. Csere: Borbély (kapus), Schuch, IVÁNCSIK T. 6 (5), Oneto 2, Laluska 1, Dzsamali 2, Iváncsik G. 1
Kiállítások: 6, ill. 12 perc Hétméteresek: 7/5, ill. 7/5
Az egyik csapat második győzelméig tartó párharc végeredménye: 2–0, a Veszprém javára.

Ezen a mérkőzésen ült utoljára a szegediek kispadján Skaliczki László, akit a spanyol válogatottal 2005-ben világbajnok Juan Carlos Pastor vált a vezetőedzői poszton.
A magyar bajnok indulhat a Bajnokok Ligája főtábláján, az ezüstérmes pedig kérhet szabadkártyát a selejtezős részvételre.