Ifjúsági Eb-selejtezők: Szettet nyertek a fiúk, kétszettes előnyről kaptunk ki a lányok

2013. 01. 07.

A pontarányt illetően döntetlenre végzett, a játszmákat tekintve azonban 3-1-re alulmaradt a magyar férfi ifjúsági válogatott az esélyesebb Finnországgal szemben a Kecskemét Eb-selejtező torna negyedik napján.

Az első játszmában fej-fej mellett haladt a két együttes, ám 14-14 után Antti Ropponen hasznos játékával a finnek négy ponttal elléptek. A csereként beállt Sow Ábrahám két szép megmozdulása törte meg az északiak lendületét, akiket a hajrában utol is ért a Tomanóczy-csapat, de többre nem telt, minimális különbséggel, de Finnország zsebelhette be az első játszmagyőzelmet (23-25).

Sziklaszilárd sáncmunkájának köszönhetően jobban kezdte a második periódust a skandináv legénység. A magyarok azonban Gebhardt Norbert vezérletével megmutatták, hogy ők is tudnak sorozatban hat pontot csinálni ezzel a játszma teljesen nyitottá vált. Így volt ez egészen 23-23-ig, akkor azonban megint jött Ropponen és akárcsak az első szett végén, ezúttal is ő ütötte be a finnek utolsó pontját (23-25 ismét).

Létezik feltámadás, legalábbis a röplabdában - ezt bizonyította be a harmadik játszmában a pirosmezes magyar alakulat, amelyik ekkor gyakorlatilag lejátszotta a pályáról az amúgy rendkívül stabil finn gárdát. A 25-17 magáért beszél, és azt is elmondja, hogy valamennyi pályán lévő játékosunk parádézott, a legnagyobb tapsot mégis talán Török Roland egy-egy megmozdulása váltotta ki a szurkolókból, akik az Eb-selejtezők során ezen a napon látogattak ki a legtöbben a Messzi István Sportcsarnokba.hunfinsorban

A negyedik játszma némileg ijesztően kezdődött, mivel a kékmezesek szerezték az első három pontot, Gebhardték azonban nem ijedtek meg, sőt, 5-4-nél már nálunk volt az előny. A hátralévő időszakban azonban ismét a finnek voltak jobbak és 24-21 után - ki más, mint Antti Ropponen révén - beütötték a meccs utolsó pontját. A 101 perces találkozón összességében 92-92 volt a két válogatott közötti pontarány.

Tomanóczy Tibor szövetségi kapitány:
"Tudni kell, hogy a nyáron ugyanez a finn csapat kétszer is simán legyőzött bennünket, úgyhogy azt gondolom, hogy szépen fejlődtünk azóta. Ma méltó ellenfelei voltunk ennek a nagyon jól összerakott finn válogatottnak, volt tartása a csapatnak. Kár a görögök elleni vereségért, mert ha az a meccs megvan, akkor ez a mai is teljesen más hangulatban és más hőfokon zajlott volna. Azonban így is dicséret illeti a fiúkat, ez a torna is megmutatta, hogy jó úton járunk ahhoz,
hogy szép eredményeket érhessünk el a jövőben. Mert ennek a társaságnak van jövője."

A magyar női ifjúsági röplabda-válogatott ötszettes meccsen szenvedett vereséget Németországtól a Csehországban zajló Európa-bajnoki selejtezőtorna 3. fordulójában.
Nagy Attila szövetségi edző együttese közel állt a bravúrhoz – és ezáltal az Európa-bajnokságra való kijutáshoz –, hiszen már 2:0-ra is vezetett esélyesebb riválisa ellen, de a németek ezt követően átvették a mérkőzés irányítását és egy több mint kétórás csatában fordítottak.

„Azt csak a helyszínen jelenlévők látták, hogy fizikailag milyen borzasztóan erős és magas ez a német válogatott – értékelt Nagy Attila.
– A mieink sokszor egy fejjel nagyobb ellenféllel találták szemben magukat. Ennek ellenére a lányok két szetten át meg tudták valósítani az előzetesen megbeszélt taktikát, ez azonban olyan agymunkát követelt a részükről, amit csak a harmadik játszma közepéig bírtak. Ott 16:15-nél elfáradtunk, és attól kezdve a németek kihasználták erőbeli fölényüket, arról nem is beszélve, hogy náluk a cserepad is »hosszabb« volt. Borzasztóan csalódottak vagyunk, mert a vereséggel eldőlt, hogy nem jutunk ki az Európa-bajnokságra, pedig két évet keményen dolgoztunk ezért. Ugyanakkor le a kalappal a lányok előtt, mert ma olyan hendikepet egyenlítettek ki két és fél szetten keresztül, amiért csak dicséret illetheti őket."

A kontinensviadalra a csoport első két helyezettje jut ki, a mieink – akik korábban Litvániát 3:0-ra győzték le, majd a csehektől 3:0-ra kaptak ki – hétfőn Portugália ellen zárják a tornát.

Eredmények:

Férfi ifjúsági röplabda Európa-bajnoki selejtező, E-csoport, 4. forduló, Kecskemét:
Magyarország - Finnország 1-3 (-23, -23, 17, -21)
Horvátország - Dánia 3-1 ( 14, 20, -23, 20)
Belgium - Görögország 3-2 (22, -18, 18, -20, 13)
A csoport állása:
Az állás: 1. Belgium 11 pont, 2. Finnország 9 (10:5), 3. Magyarország 6 (9:9) és Görögország 6 (9:9), 5. Horvátország 3, 6. Dánia 1