Éremtervező-versenyt hirdettek a Buenos Aires-i ifjúsági olimpiára

Ifjúsági olimpiai bajnokok, akik felnőttként is sokra vitték

2018. 03. 20.

Habár még csak a harmadik nyári ifjúsági olimpiát rendezik 2018. október 6-18 között az argentin Buenos Aires-ben, már így is számos ifjúsági olimpiai bajnok bizonyította be, hogy helye van a legnagyobbak között a felnőtt mezőnyben is.

A 2010-es szingapúri, és a 2014-es nanjingi játékok felkészítették a fiatal, feltörekvő generációt a 2012-es londoni, majd a 2016-os riói olimpiára. Idén Buenos Aires is hasonló szerepet szeretne: megalapozni az új generációt a 2020-as tokiói olimpia számára.

Az idei játékokon induló fiatalok olyan nagyágyúk nyomába léphetnek, mint a brit taekwondós Jade Jones, a kubai bokszoló Robeisy Ramírez, vagy a dél-afrikai úszó Chad le Clos. Mindnyájukban egy a közös: az ifjúsági olimpiai bajnoki cím után a felnőttek között is olimpiai bajnokok tudtak lenni.

Chad le Clos a 2010-es szingapúri ifjúsági játékokon kezdte olimpiai karrierjét, ahol 18 évesen 5 éremmel távozott, köztük egy arannyal 200m vegyesen. Innen egyenes út vezetett a londoni játékokig, ahol kiváló teljesítményt nyújtva, példaképét, az amerikai úszólegenda Michael Phelps-t megelőzve 200m pillangón állhatott a dobogó legfelső fokára. A 2016-os riói olimpián szerzett 2 ezüstérmével le Clos Dél-Afrika legsikeresebb olimpikonja lett.

Az ausztrál női úszócsapat szintén kiemelkedett a szingapúri mezőnyből, ahol a Madison Wilson és Emma McKeon vezette váltó aranyérmet nyert, és a két úszólány összesen 9 éremmel utazhatott haza. A duó a két évvel ezelőtti riói olimpián is nagyot alkotott: összesen hat érmet nyertek, köztük ismét egy aranyat váltóban.

A brazil rúdugró Thiago Braz da Silva felemelkedése is a Szingapúrban kezdődött, ahol 5.05 méteres ugrásával ezüstérmet nyert. Ezt hat évvel később hazai pályán sikerült megfejelnie egy olimpiai rekordot jelentő 6.03 méteres ugrással, ami az olimpiai bajnoki címet is jelentette a most 22 éves brazil sportolónak. Élete első 6 méter feletti ugrásával da Silva nem csak a riói olimpia bajnokává, de hazája nemzeti hősévé is vált.

A kubai bokszoló Robeisy Ramírez Szingapúr bajnokaként nyert először Londonban légsúlyban, majd Rióban harmatsúlyban. Ráadásul a riói döntőben a nankingi ifjúsági olimpia bajnokával, az amerikai Shakur Stevensonnal csapott össze, így volt ifjúsági olimpiai bajnokok csatáját láthatta a riói Riocentro közönsége.

Az ifjúsági olimpiák történetében három ifjúsági bajnok tornász tudta megismételni a sikereit a felnőttek között. Az Alina Makarenko, Ksenia Dudkina és Karolina Sevastyanova által fémjelzett orosz csapat Szingapúrban és Londonban is diadalmaskodott. Továbbá a sikeres fiatal orosz sportolók egyike volt az örmény származású vívó Yana Egorian, aki nyolc évvel ezelőtt a fiatalok mezőnyében tudott aranyat nyerni kard egyéniben és csapatban is, melyet a felnőttek között Rióban is megismételt.

A brit taekwondo kiemelkedő alakja, Jade Jones is Szingapúrban szerzett nevet magának, amikor az 55 kilogrammosok mezőnyében nyert aranyat. Ezt követte a hazai közönség előtt, Londonban nyert aranya 57 kg-s kategóriában, majd Rióban 67 kg-ban is megszerezte az első helyet. Jones példáját követve a kínai Zheng Shuyin is megismételte taekwondóban elért szingapúri győzelmét. A kínai sportoló a 67 kilogrammosok mezőnyében lett első, ezzel az elmúlt 12 év első kínai taekwondós aranyát hódította el.

A magyar sportolók közül két úszó, Kapás Boglárka és Kenderesi Tamás tudták ifjúsági olimpiai sikereiket érmesként megismételni a felnőttek között is. A Szingapúrban 200m pillangón és 400m gyorson aranyérmes, illetve 200m gyorson ezüstérmes Kapás a 2016-os riói játékokon, 800m gyorson bronzérmes lett, míg a Nanjingban 200m pillangón aranyérmes Kenderesi ugyanebben a számban állhatott a dobogó harmadik fokára Rióban.

A fenti példák inspirálhatják az idei évek ifjú versenyzőit, hiszen előttük is nyitva áll az ajtó, hogy Buenos Aires után Tokióban, majd később Párizsban is maradandót alkossanak.

(buenosaires2018-MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)