Janics jelenleg nem tagja a magyar válogatottnak

Janics jelenleg nem tagja a magyar válogatottnak

2013. 03. 12.
Megosztás

Douchev-Janics Natasa háromszoros olimpiai bajnok kajakos jelenleg nem tagja a válogatottnak.

Ábrahám Attila, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) főtitkára a szövetség hétfői sajtótájékoztatóján elmondta, a 30 éves versenyző, aki hétfőn jelezte, mégis Magyarországon folytatná pályafutását, nem vett részt a válogatott őszi összetartásán, így nem tagja a keretnek, ezáltal a szövetség nem támogatja őt, azaz saját pénzen készül külföldön.

Hozzátette, újbóli válogatottságához két alapvető feltételnek kell megfelelnie: egyrészt igazolt versenyzőként ki kell harcolnia a csapatba kerülést a válogatókon, másrészt érvényes szerződéses jogviszonyban kell állnia a szövetséggel.

Ábrahám azt viszont hangsúlyozta, Janics nem visszatérő és nem befogadják, hanem el sem ment, ugyanis a versenyzői engedélyét nem adták ki.

Farkas Dávid, a versenyző szóvivője közölte, várhatóan már ezen a héten kiderül, melyik klubban folytatja pályafutását Douchev-Janics, aki jelenleg Portugáliában készül. Megjegyezte, a londoni olimpián K-2 500 méteren Kovács Katalinnal ezüst-, K-1 200 méteren bronzérmes sportoló hétfőn beszélt a szerb sportvezetőkkel, akik visszavonják azon kérelmüket, hogy a nemzetközi szövetség vizsgálja felül korábbi döntését, amelyben elutasította a versenyzői engedély kiadását. A tárgyalásra szerdán került volna sor.

Farkas kiemelte, Douchev-Janics Natasa belátta, hogy ősszel elhamarkodott döntést hozott, s képes volt ezen felülemelkedni.

Ábrahám hangsúlyozta, a csapathajók összeállításában nagyobb variációs lehetőséget jelenthet Janics személye.

Andrian Douchevvel, a versenyző férjével kapcsolatban elhangzott, hogy Magyarországon jelenleg nem kaphat edzői állást, mert ahhoz vagy magyarországi szakképesítéssel kellene rendelkeznie, vagy egy minisztériumi igazolással, hogy a máshol megszerzett képesítése egyenértékű a magyarországival.

Ábrahám megjegyezte még, hogy a közvélemény Janics ellen hangolódott, de ez szerinte hamar megváltozhat, ha újra eredményesen szerepel a magyar válogatott tagjaként. Példaként felhozta Nagy László kézilabdázó esetét.

Douchev-Janics szeptemberben jelentette be, hogy szülőhazájában, Szerbiában kívánja folytatni a pályafutását. Az MKKSZ felkészülési hozzájárulás címén 150 ezer eurót kért versenyzői engedélyének kiadásához. A pénz nem érkezett meg, így az MKKSZ nem adta ki az engedélyt és a nemzetközi szövetség (ICF) is elutasította a benyújtott kérelmet

Ez a konzekvens magatartásunk sikere - Baráth

Baráth Etele, a Magyar Kajak-kenu Szövetség elnöke a Nemzeti Sportnak adott nyilatkozatában elmondta: konzekvens magatartásuk sikere, hogy Douchev-Janics Natasa meggondolta magát, és mégis magyar színekben szeretné folytatni pályafutását.

– Hogyan értékeli ezt a levelet? Sportdiplomáciai siker?

"Inkább azt mondom, a konzekvens magatartásunk sikere – mondja Baráth Etele.
– Kitartottunk a döntésünk mellett, hogy nem engedjük el Natasát, szabályokat hoztunk a világbajnokaink itthon tartása érdekében, és miközben próbáltuk megérteni a versenyző elhatározását, folyamatosan biztosítottuk arról, hogy itthon tárt karokkal és nyílt szívvel fogadjuk őt. Natasa visszatérésével igazolva látjuk, hogy normális volt a szövetség kommunikációja, hisszük, hogy volt értelme azoknak a törekvéseknek, hogy meggátoljuk a kivándorlást, nem mellékesen ez a döntés újabb elismerése annak, hogy továbbra is kiemelkedő, világszínvonalú, példaértékű a munka, a verseny- és a feltételrendszer Magyarországon."

– De tényleg ilyen kurflira van szüksége egy háromszoros olimpiai bajnoknak ahhoz, hogy belássa ezt?

"Adjuk meg számára a tévedés jogát. És tegyük hozzá, a férje döntően befolyásolta Natasa elhatározását. Azt hitték, közös nyelvterületen jobban boldogulnak majd, de be kellett látniuk, és itt elsősorban nem Natasának, hanem a férjnek, Andrian Douchevnek, hogy páratlanok azok a feltételek, amelyeket itt, Magyarországon nyújtani tudunk."

Vannak nyitott kérdések - Ábrahám

Ábrahám Attila, az Magyar Kajak-Kenu Szövetség főtitkára szerint vannak nyitott kérdések Douchev-Janics Natasa ügyében.

„Úgy érzem, Natasa mostani lépésével is nyilvánvalóvá vált, hogy nem akar trükközni" – mondta a távirati irodának Ábrahám Attila. Hozzátette: talán ennyi idő kellett neki, hogy lehiggadjon és rádöbbenjen, hogy Szerbiában ugyan könnyedén bekerülne a válogatottba, ám nem biztos, hogy éremesély lenne egy világversenyen, míg a magyar csapat – ahová nehéz bekerülni – minden tagja dobogóesélyes.

„Vannak még nyitott kérdések: melyik klub fogadja őt, és mikor tudja lezárni ezt a sok érzelmet kiváltó ügyet, hogy tudja rendezni viszonyát a versenyzőtársaival" – fogalmazott Ábrahám.

Storcz Botond szövetségi kapitány örül annak, hogy Douchev-Janics Natasa a magyar válogatottban szeretne szerepelni, és nem a magyar válogatott ellen.

„Ez örömteli lépés a részéről, örülök neki, hogy meggondolta magát. Most már beindultak az edzések, remélem, ő is maximálisan készül a szezonra" – tette hozzá Storcz.

A szerb szövetség elfogadja Janics döntését

A Szerb Kajak-Kenu Szövetség tiszteletben tartja Douchev-Janics Natasa döntését, hogy mégis Magyarországon folytatná pályafutását.
Az újvidéki Magyar Szó honlapjának adott nyilatkozatában Mirko Nisovic, a KSS elnöke elmondta: nagy kérdés, hogy a Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség (ICF) helyt adott-e volna az országváltással kapcsolatos fellebbezésnek, ugyanakkor Douchev-Janics azon az elven, hogy jobb a megelőzés, mint utólag a gyógyítás, azt választotta, magyar színekben indul, mint sem hogy két évet kihagyjon.

Nisovic kiemelte, nem minden alakult úgy Szerbiában, ahogyan a versenyző eltervezte, de fontos, hogy nem a pénz okozott gondot, hanem a papírok, vagyis a versenyzési engedély. „A szerb szövetség mindent megtett, hiszen a sportoló jelenleg is a szerb válogatott tagjaként, a szerb állam pénzén edzőtáborozik Portugáliában. Natasa és a szövetség között nincs harag, s az ő szemszögéből nézve az egészet, talán ez a döntés volt a legjobb.”

Janics a tervek szerint áprilisban érkezne haza a portugáliai edzőtáborból, azonban úgy tűnik, hogy a helyzet miatt erre előbb sor kerül. Az elnök szerint ez nemsokára bekövetkezik, s akkor egy közös megbeszélés után pont kerülhet az ügy végére.

„A szerb és a magyar szövetség viszonya továbbra is korrekt, nincsenek problémák. Az egyeztetés során soha nem hangzott el egy csúnya szó sem. Talán én voltam az, aki abban bízott, hogy az MKKSZ kicsit több megértést tanúsít majd Natasa országváltásával szemben, mivel a szülőhazájába szeretett volna visszatérni. A mi sportminisztériumunk egyik programja szerint a sportszerűség győzelmet jelent, s szerintem itt a fair-play az lehetett volna, ha őt elengedik, mivel megérdemelte.”

(Forrás: MTI, NSO, kajakkenusport.hu)