Jászapáti Petra és a Liu testvérek is elődöntősök 1500 méteren

2017. 09. 28.

Csütörtökön a férfiak 1500 méteres versenytávjával rajtolt a 2017/18-as rövidpályás világkupaidény Budapesten a BOK-csarnokban. Ez a viadal indítja a négy viadalból álló olimpiai kvalifikációs sorozatot a phjongcshangi olimpiára. A hat induló magyar korcsolyázó közül Jászapáti Petra, Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang bejutott a szombati elődöntőbe.

91 korcsolyázó állt rajthoz az 1500 méteres táv selejtezőiben, ahonnan a 13 futam első két helyezettje és a további leggyorsabb 9 harmadik folytathatta az előfutamban. A Liu-testvérek hozták a kötelezőt, mindketten az utolsó körökben álltak az élre és futamgyőzelemmel jutottak tovább.

Burján Csaba nehéz ellenfeleket kapott, hiszen az ötszörös olimpiai bajnok An és az elmúlt év világranglista-első, a koreai Seo Yi Ra volt az ellenfele. Ő azt a taktikát választotta, hogy iramot diktálva felvezeti a mezőnyt. A végén a két riválisa megelőzte és harmadik helyen ért a célba. Az utolsó futam befutója után dőlt el, hogy a 3. helyezettek között az ő ideje volt a 10., így nem jutott tovább a legjobb 35 közé.

A férfiak selejtezőfutama után következtek a hölgyek 1500 méteren. Az előfutamok első két helyezettje és egy legjobb harmadik idővel lehetett továbblépni a szombati elődöntőbe. Jászapáti Petra esélyeshez méltóan, remekül felépített taktikával elsőként ért a célba. Kónya Zsófia futamában rajtolt az olaszok legjobbja, Arianna Fontana, a kínai Li Jinyu és a kanadai Valerie Maltais. Zsófia derekasan küzdött, de negyedik lett. Hasonló helyet szerzett Heidum Bernadett is, így számukra az előfutam jelentette ezen a távon a végállomást. Hasonló sorsra jutott a holland Suzanne Schulting is, akit kizártak a futamából, s ezen a távon az első világkupán nem szerzett olimpiai kvalifikációs pontot.

A délelőtti program zárásaként hét előfutamot rendeztek 1500 méteren a férfiak számára. Minden futamból az első három mehetett tovább az elődöntőbe. Liu Shaolin Sándor nagy riválisával, a holland Sjinkie Knegtel és az amerikai R. Celskivel került egy futamba. Szoros csatában, az élen felváltva vezették a mezőnyt, végül ők hárman harcolták ki a szombati folytatást.

Liu Shaoang sem akart lemaradni bátyjától. A délelőtti program utolsó futamában az utolsó métereken az élre állva haladt át a célvonalon. Így három magyar rövidpályás gyorskorcsolyázó folytathatja szombaton az elődöntőben. Az előfutamok meglepetése, hogy az orosz An nem tudta kiharcolni a továbbjutást.

Délután az 500 méteres táv selejtező- és előfutamait rendezik.

(MOB, fotók: Derecsényi István)